Mirno razdruženje BiH?

Društvene teme iz Bosne i Hercegovine
User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 698
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Mirno razdruženje BiH?

Post by Mina »

U posljednje vrijeme ponovo eskalira priča o raspadu BiH.
Zadnji povod je bilo pitanje Boruta Pahora, predsjednika Slovenije koji je 5. marta na sastanku sa članovima Predsjedništva BiH:

“U posljednje vrijeme sve su češći glasovi u Evropi o tome da treba dovršiti raspad Jugoslavije. Možete li se vi u BiH mirno razići”

Nakon toga su uslijedile brojne reakcije.
Između ostalih, na jučerašnjoj vanrednoj press-konferenciji, oglasio se i Milorad Dodik:

"Ja bih se složio s Ambasadom SAD-a da entiteti nemaju perspektive mimo BiH, jer da nema BiH, entiteti više ne bi bili entiteti, već samostalne države. Razgovor s Pahorom, koji je naveo gospodin Komšić, je bio takav kakav je bio. Oni se hvale da su odgovorili mogućnošću rata, ali kome je danas do rata. Opcija o mirnom razlazu je jedna od mogućih i o njoj se može razgovarati. Dok ja sjedim ovdje, neću dopustiti da dođe do mogućnosti rata, pa ni za RS, ali ću raditi da dođe do mogućnosti mirnog razlaza"

Šta vi mislite, je li moguće da se BiH mirno, bez rata razjedini?
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 437
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by laganini »

..mislim da je to pitanje dana..rs je vec defacto posebna država a u federaciji antagonizmi izmedju Hrvata i Bosnjaka su nepremostivi..u najboljoj varijanti je vjerojatnost opstanka federacije al pobsasvim drugim pravilima igre nego do sad..mirno..pa mislim da jer rat je skup..

User avatar
blackadder
Član
Član
Reactions: 466
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by blackadder »

I kada bi svi htjeli, a sada ne žele, da se razdruže, morao bi se napraviti kompromis oko teritorije. A to pogotovo ne žele. I kada bi željeli, pojavio bi se problem stanovništv koje ne želi da pripadne toj "državi" u kojoj se nalazi. Jer, recimo dogovore se da srednja Bosna pripadne bošnjačkoj strani. Možda se hrvatsko stanovništvo tamo ne bi složilo sa tim... Šta onda? Da se sele? A to bi bilo neminovno i takvih optina po BiH bi bilo puno...
1
1 Image

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 437
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by laganini »

..pa granice su već manje više određene..al sumnjam da će se federacija raspast srpska realno ide tim putem..za federaciju je važna promjena politike je ovakva autistična politika bošnjačkog vodstva iako ne želim amnestirati i neke hrvatske ali odgovornost je na najbrojnijem narodu i cirkusi s izbornim zakonima i slično vodi propasti federacije..velika greška je ruganje s onim pijancem komšićem i tu su bošnjaci izgubili dosta kredita od vanjspolitički faktora...furanje nacionalizma pod tezom građanske države i stavom vi imate rezervnu domovinu ne prolazi više ni vani...krediti su ispucani treba sjest dogovorit se ko ljudi i nastavit ako se može...nema više ili...

User avatar
Kuduz
Član
Član
Reactions: 80
Posts: 184
Joined: Thu Jun 04, 2020 11:07 pm

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by Kuduz »

Kakve granice?RS i kantoni ?Da se hoce pravedno to podijeliti pa da kazes i nekako.Sad je ocito da Hrvatska i Srbija zele uzeti najveci dio kolaca a bosnjacki dio bi bio mizeran .U danasnjim okolnostima ako bi nacionalno dijelili BiH najrealnije bi bilo recimo 40S-40B-20H posto teritorije svakom od 3 naroda.Ovako kako se sad zeli je 50S-30B-20H .
A struktura stanovnistva je otprilike 50B-30S-15H.

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 698
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by Mina »

Vučić o medijskim navodima o prekrajanju granica: Nemam pojma šta je prijedlog
Image

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas nakon sastanka sa predsjedavajućim Predsjedništva Bosne i Hercegovine Miloradom Dodikom kako nije vidio nikakvu inicijativu i da nije spreman da nešto osuđuje ili hvali što nije vidio, komentarišući "slovenski non-paper".

“Iznenađen sam licemjerjem beogradske čaršije koja je napala da pojma nema o čemu se radi. Ja pojma nemam o čemu se radi, pa otkud vi znate pa ste uspjeli da sve napadate? Pojma nemate o čemu je riječ, nemate pojma da li je to istina ili nije, ni da li postoji nešto ili ne. Ja ne znam. Je li vi stvarno vjerujete da vi znate ako ja ne znam?“, upitao je Vučić.

“Rekao sam ovo ne da bih nekoga osudio, već da pokažemo koliko je značajno izražen autošovinizam kod Srba, kod dijela srpske elite, kvaziintelektualne, koja misli da svaki put kada bi bilo ko pomislio da Srbi treba nešto da dobiju makar i da to ne postoji, da tom treba odrubiti glavu. Tri primjera ću vam dati: niko od vas nije skočio da kaže nijednu riječ a svakoga dana granice nama mijenjaju, komadaju Srbiju, i hvale se time i kažu da je to normalno. Vama je moralna vertikala evropski Parlament koji je uputio zvaničan zahtjev, ne Srbiji, ali i Srbiji naravno, već i pet zemalja Evropske unije koje nisu priznale nezavisnost Kosova da obavezno priznaju i kritikuju ih zbog toga i onda vi dođete sa Ursulom da nam objašnjavate kako mi treba da prihvatimo komadanje naše teritorije jer je to demokratksa i divna vrijednost za nas, a kad neko od nas kaže ili pomisli da razgovaramo o sveukupnim odnosima na Balkanu, ‘ej đubre jedno, oni bi nešto da pomjeraju, ne smiju, samo Srbija treba da se komada’“, komentarisao je Vučić.

“Od nas postoje oni koji su bili najveći marksisti a nisu ni marksizam dobro naučili, najveći komunisti, tada su ušli u šinjel tih podrepaša, onima koji odlučuju o svjetskom poretku i kojima morate da služite pod svaku cijenu. Neću da služim nikome, nemam pojma šta je prijedlog, niti hoću da ga osuđujem niti hvalim kad ne znam o čemu se radi“, dodao je.

(N1)
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 698
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by Mina »

Slovenski portal necenzurirano.si objavio je dokument koji navodno govori o prekrajanju granica na Zapadnom Balkanu, a koji je odaslan na adrese evropskih zvaničnika. Prema tom dokumentu, došlo bi do ujedinjenja RS i Srbije kao i pojedinih kantona u Bosni i Hercegovini i Hrvatske. Kako navodi isti izvor, radi se o neslužbenom diplomatskom dokumentu namijenjenom komuniciranju različitih stavova i inicijativa bez službenog karaktera, on nema ni glavu ni potpis.
Image

Image

U uvodnom dijelu kao glavni problem regije Zapadnog Balkana spominje se neriješeno nacionalno pitanje Srba, Albanaca i Hrvata, koje se rasplamsalo nakon raspada Jugoslavije. Uslijedili su sukobi koji su zaustavljeni, kako se navodi, zahvaljujući naporima EU i NATO, kao i obećanja o europskoj perspektivi, koja je postignuta u slučaju Sjeverne Makedonije i Crne Gore.

“Bazirajući se na postojeće metode i ritam rješavanja problema, teško je zamisliti europsku perspektivu Srbije i Kosova, a EU članstvo za Bosnu i Hercegovinu je u potpunosti isključeno,” piše u dokumentu, koji ističe da situacijom u BiH niko nije zadovoljan s izuzetkom Turske, koja je iskoristila situaciju da ojača svoj utjecaj, i nekolicine lokalnih političara.
Za situaciju na Zapadnom Balkanu dokument nudi nekoliko rješenja, kao i načine kako ih sprovesti.

Kao prva opcija navodi se ujedinjenje Kosova i Albanije, s naglaskom na to da 95% populacije na Kosovu podržava ovaj korak.

Kada je BiH u pitanju, predlaže se ujedinjenje većeg dijela entiteta Republika Srpska sa teritorijem Srbije, što bi riješilo nacionalno pitanje Srba, a u slučaju ovog scenarija, ističe se, Srbija bi bila voljna složiti se s ujedinjenjem Kosova i Albanije.

Hrvatsko pitanje bi bilo riješeno pripajanjem bh. kantona s hrvatskom većinom Hrvatskoj ili tako što bi se većinskim hrvatskim dijelovima BiH dao specijalni status, gdje bi kao model poslužila pokrajina Južni Tirol.

“Bošnjaci bi tako dobili državu koja funkcionira neovisno i preuzeli bi punu odgovornost za nju. Referendumom bi građani izabrali između budućnosti u EU ili izvan nje. Za sada, uvjerljiva većina Bošnjaka podržava EU perspektivu, ali u slučaju nastavka haosa i rastućeg utjecaja Turske i radikalnog Islama, situacija se može drastično promijeniti tokom narednih deset godina,” dodaje dokument.

Prema navodima iz dokumenta, neki od koraka prema ostvarenju ovih ciljeva već su pokrenuti, a oni uključuju provjeru mogućnosti sprovođenja ovakvog plana s lokalnim i međunarodnim faktorima.

“Ukoliko se EU, SAD i većina regionalnih faktora koji donose odluke slože s planom i koracima za njegovu implementaciju, EU će preuzeti inicijativu i formalizirati je. Sve neophodne bilateralne procedure za implementaciju plana koje se sinhroniziraju i finaliziraju u legalnim okvirima bit će pokrenute logičnim slijedom,”, dodaje se.

(N1)
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 698
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by Mina »

Dodik: Neću ni ja da ratujem, i ja sam protiv rata
Image

"Ni ja nisam vidio nikakav dokument, ne znam da li ga ima ili nema. Impresivna je galama koja se digla samo zato što je neko pomenuo priču o mirnom razlazu. Kao da je atomski razlaz", kazao je danas Milorad Dodik odgovarajući na novinarska pitanja u Beogradu.

“Znači jedan miran razlaz treba da se stavi kao jedna od opcija koja treba da bude jedna od važnijih stvari o kojima će se raspravljati. A to da li će biti mirno ili će nešto biti nasilno ne zavisi od nas dole”, dodao je.

Od koga zavisi?
“Zavisi više od ovih.. Kada pričate s nekim Amerikancem i da on kaže “A da, postoji mogućnost rata”, dovoljno je da oni kažu da neće biti rata i da ako neko pokuša nešto da uradi da će osjetiti snagu SAD-a kako oni to često govore da ćemo osjetiti. Neka oni garantuju mir svojom snagom i da dozvole politički dogovor u BiH između važnih elemenata. To su tri konstitutivna naroda. Naravno, treba da pribavimo i regionalne i druge faktore za takvo rješenje. Nema veće stvari od toga da na pokažemo civilizacijsko dostignuće i mirno se raziđemo”, dodao je Dodik.

“I ja sam protiv rata”
Poručio je da je i on lično protiv rata i ne želi da iko vodi bilo kakav rat.

“I ja sam protiv rata, i ja neću ratovati i ne želim da srpski narod bilo gdje dovedem u poziciju da razmišlja o tome ili vodi bilo kakav rat. Ali ću uporan biti u tome da insistiram da BiH ne može, nema šanse da uspije, nema bazičnog dogovora o ničemu. BiH je sklepana kao realizacija njihove ideje o velikom liberalnom poretku u svijetu i pokaže se da narodi koji su ratovali mogu da se pomire. Nemam potrebe da se i s kim mirim niti koga da prizivam. Ne želim da budem zarobljenik pogrešnih koncepcija iz devedesetih i 25 godina nakon da ne smijem da o tome govorim“.

Još je kazao da je o tome neformalno pričao sa bivšim ambasadorima.

“Da li ima razgovora o tome, najčešće neformalnih – ima. Nema nijednog ambasadora koji je otišao iz BiH a ja ga sreo nakon 5-6 godina a da ne dijeli isto mišljenje kao i ja, a to je da BiH ne može nikako”.

(N1)

Iskreno, ouglali smo, bar ja jesam na ove priče. Tako je bilo do ove non-paper priče i ovih izjava gore. Doslovno me jeza uhvatila :rolleyes
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 437
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by laganini »

..cudno jedino rat cilo ovo vrime saziva i spominje bakir..to su fakti..praktično rs je država za sebe a devedeset posto Hrvata u Bih ima hrvatske osobne znaci u EU su ibprakticno..granice..gluposti sto će ti teritorij kad naroda nema..vrime je da sda uskoci netko ko plenkovic u RH ako je vise opce ibmoguce nesto spasit..

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1985
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by Kamilica »

Znači nekakav neslužbeni dokument bez pošiljaoca i primatelja je top tema svih medija. Navodno ga poslao Janša koji to negira. On je to sve skupa osmislio sa Orbanom a negdje spominju Borisova i naravno Vučića i Rusiju :rolleyes
Meni je ovo šizofreno i ne mogu vjerovati u sve što mediji serviraju. Ako ćemo i uzeti u obzir da neko ima svoje ideje u prekompoziciju ovih prostora, moramo se zapitati koliko je taj neko relevantan ili koliko bi to podržale EU i SAD.
Jer promjenom granica ovdje, otvara se prostor za promjenama granica bilo gdje :fiju Zar bi neko, recimo Mađarskoj, mogao onda zabraniti da svoje manjine u Rumuniji ili Vojvodini pripoji sebi. Možda bi i Bugarska tu vidjela svoju priliku a zašto ne i Italija...
Previše je u svemu ovome rekla-kazala da bi se to tek tako uzimalo kao ozbiljna informacija a tek je izuzetno loše što se ovako javno u medijima plasira.
Jednostavno ne vjerujem da je taj papir izašta bitan, osim za dnevnopolitičku svrhu kod nas. Možda sam naivna :jbg

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 437
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by laganini »

..ozbiljnije je nego mislis..skoro dvadeset godina od Daytona nista bolja situacija..

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1527
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by Vjetar »

Kamilica wrote:
Thu Apr 15, 2021 7:56 pm

Jednostavno ne vjerujem da je taj papir izašta bitan, osim za dnevnopolitičku svrhu kod nas. Možda sam naivna :jbg
Da. Ali, i bez tog papira postoje takve tendencije. Meni takve priče uđu na jedno uho, izađu odmah na drugo, kada to govore ovdašnji političari.
Ne sviđa mi se takva priča od strane stranih zvaničnika. Ne ostavlja me potpuno ravnodušnim, kao priča ovdašnjih

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by Bella »

laganini wrote:
Thu Apr 15, 2021 8:44 pm
..ozbiljnije je nego mislis..skoro dvadeset godina od Daytona nista bolja situacija..
nemoguce da je bash isto .. ne zivim tu.. ali, dosta mladih odlazi.. ne toliko zbog 'te situacije' vec .mogucnost za boljim poslom. mislim da s tim i tenzije padaju. - bolje zaradjuju..manje se bave politikom i ' komsijama...
kome ovako sto odgovara su -politicari - sva tri naroda.. cak -vjerujem da i sami ( uz vecere negdje) smisljaju kako sta plasirati u javnost....

.
.............................................................................................Image

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 437
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by laganini »

..nista bolje nego u ratno vrime...jedino manje mrtvih..

User avatar
dezire
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1574
Posts: 2886
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by dezire »

Ne volim čitati ovakve vijesti
Slovenci...naravno, da ovakvi prijedlozi,kreću sad od njih
Od 01.07. predsjedaju Vijećem EU i oni bi nešto rješavali. Iskomplesirani austrijski konjušari!
Nadam se da nitko drugi ovo ne doživljava ozbiljno (osim Dodika i Čovića).
Kakva Srbija i Hrvatska...ovaj narod bi konačno trebao shvatiti da mu je BiH,jedina domovina i tako se ponašati.
1
1 Image

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 437
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by laganini »

..to nije slo prijedlog oni su ga samo plasirali ..i bosnjacki političari čak priznaju stvarnost..čak i ciroza komsic kojem se se i Hrvati i Srbi zahvaljuju..

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 538
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by gripen »

laganini wrote:
Fri Apr 16, 2021 2:10 pm
..to nije slo prijedlog oni su ga samo plasirali ..i bosnjacki političari čak priznaju stvarnost..čak i ciroza komsic kojem se se i Hrvati i Srbi zahvaljuju..
mirno spavaj
ovo jest da je balon
medjutim,pokazalo se da je suplja na kubik

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 437
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by laganini »

..a dobro svati kako oces ja se nemam sto brinut samo karte su izgleda tako posložene...bosnjaci mogu i dalje igrat ulogu Srba iz juge al to je vec istrošena prica..

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 538
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by gripen »

laganini wrote:
Fri Apr 16, 2021 6:50 pm
..a dobro svati kako oces ja se nemam sto brinut samo karte su izgleda tako posložene...bosnjaci mogu i dalje igrat ulogu Srba iz juge al to je vec istrošena prica..
uporedjujes ono sto se nemoze uporedjivati
kad je velikosbska politika bila transparentna....
sta kazu bosnjaci/bosanci ....

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 437
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by laganini »

..pa paralele da bacimo mi smo većinski narod jedan covik jedan glas(i onda ti ga suknu s cirozom Komšićem)znaci silovanje demokracije..onda mi smo jedini oslobodioci svi ostali agresori..onda jedino mi za bih..onda mi smo jedine žrtve rata..onda ide čak do osporavanja demokratski stečevina u stilu kakvi Hrvati kakvi Srbi to su bosanski katolici i pravoslavci..prika dovoljno sam živio u Yugi da prepoznam sličnosti..

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1985
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by Kamilica »

Vjetar wrote:
Thu Apr 15, 2021 8:49 pm
Kamilica wrote:
Thu Apr 15, 2021 7:56 pm

Jednostavno ne vjerujem da je taj papir izašta bitan, osim za dnevnopolitičku svrhu kod nas. Možda sam naivna :jbg
Da. Ali, i bez tog papira postoje takve tendencije . Meni takve priče uđu na jedno uho, izađu odmah na drugo, kada to govore ovdašnji političari.
Ne sviđa mi se takva priča od strane stranih zvaničnika. Ne ostavlja me potpuno ravnodušnim, kao priča ovdašnjih
Postoje tendencije naravno, bilo ih je i ranije, kao i nekakvih karti. Nekako se ne mogu oteti utisku da je sve nekako tempirano da se sada objavi a sve u službi politikanstva.

User avatar
blackadder
Član
Član
Reactions: 466
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by blackadder »

A meni se čini da je ovo idealno vrijeme (pandemija, sveopšte rasulo) da se ovakvi ekstremni potezi i sprovedu. Zato i nisam 100% ravnodušan

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1985
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by Kamilica »

Razumijem. Nisam ni ja ravnodušna, a ko može i biti :jbg Samo mislim da su sve to namještene igrice u saradnji sa našim političarima. Kako god, vrijeme će pokazati.
1
1 Image

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 437
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by laganini »

..podjela je realna mogućnost ako bošnjaci ne naprave zaokret u odnosima s hrvatima a jeli taj papir postoji il ne nebitno je ja bi reka prije da ne postoji nego je trenutak di je sda koji puca s aferama lipo skrenut priču..

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 538
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Mirno razdruženje BiH?

Post by gripen »

laganini wrote:
Sun Apr 18, 2021 9:13 pm
..podjela je realna mogućnost ako bošnjaci ne naprave zaokret u odnosima s hrvatima a jeli taj papir postoji il ne nebitno je ja bi reka prije da ne postoji nego je trenutak di je sda koji puca s aferama lipo skrenut priču..
ima,ima papir...
Ameri su nekom dobro zavrnuli usi
koliko vidimo,svi redom peru ruke,prekoreda ....
Zamisljeno je kao amortizacija poraza,ako bi Picousti priznao Kosovo
a morat ce,i bez toga
BH ...ce ostati,kao i uvjek

Post Reply