Budućnost BiH

Društvene teme iz Bosne i Hercegovine
User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2046
Posts: 7490
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Budućnost BiH

Post by Bella »

laganini wrote:
Wed Nov 04, 2020 6:41 pm
Bella wrote:
Wed Nov 04, 2020 6:35 pm
:_) a, 'oches o politici.. :hahah
..covik uvik ući educiraj me...
.. ti bi ga trebao znati... :cc. a, ne pratish ti situaciju oko sebe..

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Budućnost BiH

Post by laganini »

..nemam pojma objasni mozda je stvar u prevodu ne kuzim..il je to bosanska skraćenica..
1
1 Image

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Budućnost BiH

Post by laganini »

..misli na visokog predstavnika jebote kako je on to napisa INCKA ja sam to poveza s kracenicom .nije do mene..

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Budućnost BiH

Post by Kamilica »

laganini wrote:
Wed Nov 04, 2020 6:53 pm
..nemam pojma objasni mozda je stvar u prevodu ne kuzim..il je to bosanska skraćenica..
Jeste, za zabrinutu osobu :hahah

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Budućnost BiH

Post by laganini »

..misli na vp onda je to triba lipo napisat vec sam se zabrinuo da nesto ne znam.. :puc. a birokrat i njemu slični tuku dobru placu za nista prepostavljam sto bi on koga napisat malo o dodiku malo o covicu malo mi produžite mandat ko vas jebe vi se svadjajte..

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2046
Posts: 7490
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Budućnost BiH

Post by Bella »

laganini wrote:
Wed Nov 04, 2020 7:02 pm
..misli na vp onda je to triba lipo napisat vec sam se zabrinuo da nesto ne znam.. :puc. a birokrat i njemu slični tuku dobru placu za nista prepostavljam sto bi on koga napisat malo o dodiku malo o covicu malo mi produžite mandat ko vas jebe vi se svadjajte..
uf.. nista ti ne brini.. :D/ samo pishi na svom lijepom hrvatskom.. i mi se lomimo, sta si ti napisao..
1
1 Image

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 530
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Budućnost BiH

Post by gripen »

bom,dobar mu onaj expoze sto je iznio u UN....
ko da sam ja pisao .. :qq :hahah

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Budućnost BiH

Post by laganini »

gripen wrote:
Thu Nov 05, 2020 5:43 pm
bom,dobar mu onaj expoze sto je iznio u UN....
ko da sam ja pisao .. :qq :hahah
..koga je okrivio dodika il čovića.. :D
1
1 Image

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Budućnost BiH

Post by laganini »

..jeli zbog sexa ili.. :hm
BOSNI i Hercegovini prijeti demografski slom ako se nastave sadašnji trendovi iseljavanja i ubrzano starenje populacije, a po realističnim procjenama 2070. moglo bi u BiH živjeti samo 1,5 milijuna ljudi, prema u utorak predstavljenoj analizi UN-ove agencije.

Dokument pod nazivom "Analiza stanja stanovništva BiH i projekcija za razdoblje od 2020. do 2070. godine" izradio je Populacijski fond Ujedinjenih naroda (UNFPA), a demografski stručnjaci s Karlovog sveučilišta u Pragu izradili su različite projekcije o tome što BiH čeka sljedećih pola stoljeća ako drastično ne promijeni populacijsku i razvojnu politiku.

U protekla dva i pol desetljeća BiH je zbog rata, ali i migracija, već osjetila znatno smanjenje broja stanovnika jer ih je na popisu iz 1991. bilo gotovo 4,2 milijuna, a na popisu iz 2013. samo 3,5 milijuna. Međutim, procjenjuje se da je i ta brojka bila prevelika i stvarni je broj stanovnika 2013. bio bliži tri milijuna jer je popisano puno onih koji u zemlji samo imaju kuće ili stanove, a novi život već su počeli u inozemstvu.

Prema najoptimističnijem scenariju 2070. će tu živjeti 2,5 milijuna ljudi

Sada je, prema najoptimističnijem scenariju, 2070. godina trenutak u kojemu će u BiH živjeti najviše 2,5 milijuna ljudi, a scenarij koji demografi drže najrealističnijim predviđa demografski slom - da će BiH imati samo milijun i pol ljudi.

Ingrid Macdonald, predstavnica UN-a u BiH, kazala je da je jasno da Bosna i Hercegovina ubrzano ostaje bez ljudskih resursa bez kojih ne može biti ni oporavka od sadašnje situacije prouzročene pandemijom, ali ni dugoročne razvojne perspektive.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

"Sve se manje djece rađa, a sve više ljudi odlazi. To je uznemirujući trend i konkretne mjere da bi se to zaustavilo potrebne su odmah", kazala je Macdonald.

Stopa prirodnog prirasta stalno opada

Provedene analize pokazale su da prosječna stopa prirodnog priraštaja u BiH konstantno opada jer je od 1981. do 1990. bila 1 posto, a sada je -0,14 uz stopu fertiliteta od 1,28 prema rezultatima popisa iz 2013. godine. To znači da se ne osigurava ni prosta reprodukcija stanovništva i po tim pokazateljima BiH je na samom dnu regije.

Procjenjuje se da će 2020. najmanje 23 tisuće stanovnika BiH emigrirati iz te zemlje, a oni će u tisućama nastaviti odlaziti i u godinama koje dolaze.

Nastave li se sadašnji demografski trendovi do 2070. godine, gotovo polovica stanovništva BiH bit će starija od 65 godina.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Budućnost BiH

Post by Kamilica »

Uopšte ne čude ovi podaci i ne vjerujem da će se išta promijeniti. Ljudi koji imaju izbora idu u stabilnije države. Politika koja održava vlast na nacionalizmu, konstantno izaziva strah, ne nudi promjene i prosperitet, štiti korupciju..... je razlog iseljavanja stanovništva. Sve normalne sfere života su nebitne, samo su bitni nekakavi politički lideri, koje nam serviraju 24h svakodnevno.
Da makar imaju šta pametno reći :rolleyes
A tek da se pohvale svojim radom, eh :kaafa

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1506
Posts: 2403
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Budućnost BiH

Post by Vjetar »

laganini wrote:
Tue Dec 08, 2020 3:25 pm
....
Ma dobro, to je nešto što se govori za skoro sve zemlje.
Ljudi to dožive skoro kao da će tamo neke 2080-e u državi samo da se čuju vrane kako grakću a vjetar će kotrljati smeće preko pustih ulica između zgrada u kojima će svi stanovi biti prazni, bez ijednog čovjeka. Jer eto bijela kuga je sve pokosila i niko nije ostao tu više :D/

U biti, mi smo još i dobri po tom pitanju. Hrvatska je puno gora recimo. Ali takve su skoro sve zemlje u Evropi. Gledaj ovo:
Ni demografske projekcije za budućnost ne ulijevaju optimizam. Prema njima, Hrvatska će 2021., u kombinaciji negativnog prirodnog prirasta i masovnog iseljavanja, imati manje od 3,9 milijuna stanovnika, 10 godina kasnije manje od 3,7 milijuna stanovnika, 2041. tek nešto više od 3,4 milijuna, a 2051. godine samo nešto više od 3,1 milijuna stanovnika. Ne čudi stoga što se demografska krvna slika zemlje može ocijeniti kao alarmantna i što, kako upozoravaju stručnjaci, predstavlja sve veći ograničavajući faktor gospodarskog rasta u Hrvatskoj.
Do 2070., koja se spominje za BiH, u Hr će vrane graktati :D/



:doh

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Budućnost BiH

Post by laganini »

..jasno nije to problem samo bih al trendovi za bih bas katostrofalni..ne snim spomenut jednu forumašicu mog oponenta koja je tvrdila da će bošnjački narod demografski istisnut ostala dva..meni se ne čini da je ista bolja demografska slika kod bosnjaka nego prema Srbima npr..

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Budućnost BiH

Post by Mina »

Ako se šta drastično ne promijeni uskoro, ja BiH ne vidim u EU ni u 2030. :((
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Budućnost BiH

Post by Skitnica »

Sumnjam da će do 2030 i biti EU.. tako da Bosna neće ništa izgubiti.. :D/

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Budućnost BiH

Post by laganini »

Skitnica wrote:
Wed Dec 09, 2020 8:57 pm
Sumnjam da će do 2030 i biti EU.. tako da Bosna neće ništa izgubiti.. :D/
...a ko zna da je neko ovo reka u vezi korone rekli bi mu da je lud..onako usput EU je po meni odlična stvar ekonomski gledajući ...hr je digla uvoz drastično konkurentniji si..ma masu dobri stvari...loše ono sto se desilo hr u bih će se desit jos drastičnije to je oslić mladih a time i radne snage..i to ne šljakera nego bas kadrova..
1
1 Image

Post Reply