Migranti kod nas

Društvene teme iz Bosne i Hercegovine
User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1983
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Migranti kod nas

Post by Kamilica »

Ne znam da li imamo ovu temu već :??


Da li mislite da će se ova situacija sa migrantima uopšte riješiti ?
Nekako mi se čini da nema previše interesa da se dovede u red ovo pitanje. Zašto je to tako, šta je u pitanju, da li sve ovisi o novcu :hm pa samim tim i nema nekog sistema za rješavanje ovog problema.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1526
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Migranti kod nas

Post by Vjetar »

Ovako kako su sad stvari postavljene - migranti idu iz pravca Turske, preko svih zemalja prolaze uz manje ili veće teškoće, i stižu do granice sa BiH koja je očigledno jedva zaštićena, obzirom na broj njih koji ilegalno prelaze granicu. Isto tako, zajedno sa hrvatskom graničnom policijom, koja revnosno brani prolazak migranata na njihovu teritoriju, to isto tako revnosno radi i naša granična policija na granici sa Hrvatskom :hm
Ne mogu a da se ne zapitam kako onda nisu revnosni tako na granici sa Srbijom i u startu spriječe ilegalni ulazak u BiH :?? Ako Hrvatska uspijeva u tome, zašto mi ne bi mogli uspješno blokirati njihov ulazak i svesti na nivo incidenta - kao što to Hrvatska radi? Da, Dodik brani da se na granici sa Srbijom postavi snažna zaštita...
Kako to da jedino ovim putem migranti i mogu da se kreću - Turska, Grčka, Sjeverna Makedonija, Srbija, BiH. Zašto ne preko Bugarske, Mađarske, Rumunije? Sve drugo je dobro blokirano i nemoguće im je da idu ikakvom drugom rutom. Izgleda mi kao da se kanališe njihovo kretanje i što je najgore, odredište smo im mi, a ne EU. I to sa namjerom.
Sklon sam misliti da smo mi kao država otpisani od EU i da im možemo poslužiti kao dobro rješenje, ovako izolirani i ograđeni kao tor, za problem koji oni imaju sa migrantima. Jednostavno će ih nagomilati kod nas.
A to mogu i sprovesti u djelo, jer će dati (njima siću) od 50, ili 100 miliona, pa ako treba i milijardu eura našim vlastodršcima da osiguraju, ili ne osiguraju (u skladu sa tim koliko su voljni sebi ostaviti a koliko stvarno potrošiti na migrante) smještaj tim ljudima, odnosno da ih zbrinu, vjerovatno trajno.
Šta se dobije time?
Evropa sigurna od migranata, smještenih u toru zvanom BiH, naši vlastodršci svako žive kao na oblaku iznad naše države, potpuno lišeni ikakvog kontakta sa svijetom ispod sebe, tako da ih nimalo ne dotiče migrantska kriza ispod njih. Vjerujem da su spremni da nam to urade i da nam polako upravo to i rade.
4
1 Image 3 Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1983
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Migranti kod nas

Post by Kamilica »

Mene pomalo plaši ovaj scenarij koji si napisao. Nadam se da nisi u pravu.
Nisam za ugnjetavanje bilo koga, ljudima treba omogućiti smještaj i hranu ako traže azil, ali isto tako im ne dozvoliti da rade šta žele. Mora biti nekog reda.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1526
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Migranti kod nas

Post by Vjetar »

I ja se nadam. Ali meni baš tako ovo sve izgleda :jbg

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Migranti kod nas

Post by Bella »

Zbilja, cudna situacija.. policija te zaustavi za ne nosenje maske- a migranti setaju, kuda im je volja. Tacno, sve lici, da je 'drzava' dobila novac od EU za troskove. i njihov smjestaj u ' nedodjiji'.
.............................................................................................Image

User avatar
blackadder
Član
Član
Reactions: 460
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Migranti kod nas

Post by blackadder »

Sad na raskrsnicama u Sarajevu ih ima i po 4 na svakoj. Donedavno je bio po jedan na svakoj raskrsnici i čak su se i tukli da zadrže te pozicije. Sad ih je očito previše i moraju dijeliti raskrsnice.

User avatar
Dita Brodski
Junior
Junior
Reactions: 22
Posts: 86
Joined: Sat Aug 22, 2020 6:45 am

Re: Migranti kod nas

Post by Dita Brodski »

Moj dojam je da su migranti u talu s policijom, jer ne nemoguće da ih je ovoliko na raskrsnicama, a da ih nikako ne sklanjaju.

Nekda je često bila parkirana patrola kod Alipašine džamije, međutim više ih ne viđam.

Neku večer kod Doma armije patrola je obavila razgovor s nekim od njih koji prose i nisu ih sklonili s te lokacije.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Migranti kod nas

Post by Skitnica »

A gdje da ih policija skloni,imaju li centri za migrante, u kakvim uslovima žive ti ljudi?

Imaju li obroke? Uslove za ličnu higijenu? Gdje spavaju ?

Ulica im dođe kao spas, u potrazi i nađi za nečim boljim.Neki i pronađu posao za sitne pare, jer Bosni nedostaje radne snage, neki rade na gradilištima, neki kao berači voća, rade sve sto drugi ne žele.Ne pitaju za satnicu.Tuzno.

Nekima je možda to jedan od način da nasele stanovništvo koje odlazi mahom ih BiH u EU zemlje.

Samo nekoliko ljudi je krivo za sve ovo..nazalost cijenu plaćaju uvijek nedužni narod.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Migranti kod nas

Post by Bella »

Vratit ce se stanovnistvo- pogotovo ko je u EU.....
. Previshe ih na ulici- dovoljan razlog da otjeraju turiste/ dijasporu za godisnje odmore.
.............................................................................................Image

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Migranti kod nas

Post by Skitnica »

Hoće se vratiti malo sutra.I oni koji se vraćaju,obično su već u trećoj životnoj dobi. Šta će takvi Bosni.Bosni treba malade populacije..
Sumnjam da dijaspori smetaju migranti, kao turistima, i da su oni razlog njihovog nedolaska.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1983
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Migranti kod nas

Post by Kamilica »

Skitnica wrote:
Wed Aug 26, 2020 1:50 pm
A gdje da ih policija skloni,imaju li centri za migrante, u kakvim uslovima žive ti ljudi?

Imaju li obroke? Uslove za ličnu higijenu? Gdje spavaju ?

Ulica im dođe kao spas, u potrazi i nađi za nečim boljim.Neki i pronađu posao za sitne pare, jer Bosni nedostaje radne snage, neki rade na gradilištima, neki kao berači voća, rade sve sto drugi ne žele.Ne pitaju za satnicu.Tuzno.

Nekima je možda to jedan od način da nasele stanovništvo koje odlazi mahom ih BiH u EU zemlje.

Samo nekoliko ljudi je krivo za sve ovo..nazalost cijenu plaćaju uvijek nedužni narod.
Mislim da mi nemamo dovoljan broj tih centara a ne znamo ni tačan broj migranata, moja pretpostavka. Ako smo već uzeli novac za njih onda treba znati koliko se može ljudi prihvatiti i obezbijediti im uslove. Ovako bez plana i tačnih brojki ne može se ni riješiti ova situacija. Mora se znati koliko ljudi se može primiti i nakon toga kapak. Ne može ovako mala država primiti milione ljudi. Mada s obzirom da je novac u pitanju, nagurat će ih već nekako :doh

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Migranti kod nas

Post by Skitnica »

Kamilica wrote:
Wed Aug 26, 2020 8:26 pm
Skitnica wrote:
Wed Aug 26, 2020 1:50 pm
A gdje da ih policija skloni,imaju li centri za migrante, u kakvim uslovima žive ti ljudi?

Imaju li obroke? Uslove za ličnu higijenu? Gdje spavaju ?

Ulica im dođe kao spas, u potrazi i nađi za nečim boljim.Neki i pronađu posao za sitne pare, jer Bosni nedostaje radne snage, neki rade na gradilištima, neki kao berači voća, rade sve sto drugi ne žele.Ne pitaju za satnicu.Tuzno.

Nekima je možda to jedan od način da nasele stanovništvo koje odlazi mahom ih BiH u EU zemlje.

Samo nekoliko ljudi je krivo za sve ovo..nazalost cijenu plaćaju uvijek nedužni narod.
Mislim da mi nemamo dovoljan broj tih centara a ne znamo ni tačan broj migranata, moja pretpostavka. Ako smo već uzeli novac za njih onda treba znati koliko se može ljudi prihvatiti i obezbijediti im uslove. Ovako bez plana i tačnih brojki ne može se ni riješiti ova situacija. Mora se znati koliko ljudi se može primiti i nakon toga kapak. Ne može ovako mala država primiti milione ljudi. Mada s obzirom da je novac u pitanju, nagurat će ih već nekako :doh
U ovome i jeste sav problem,što su dobili pare, a sa njima ništa konkretno nije urađeno,ili nešto minimalno.Sta čekaju odgovorni, ne znaju ni oni sami. :??

A zima dolazi, i opet ćemo iste priče slušati, iste slike gledati.
1
1 Image

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 697
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Migranti kod nas

Post by Mina »

Ne simpatišem ih više, kao prije :jbg
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1983
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Migranti kod nas

Post by Kamilica »

Entropija wrote:
Thu Aug 27, 2020 9:38 pm
Ne simpatišem ih više, kao prije :jbg
Sa odmakom vremena se baš promijenio odnos naših ljudi prema njima. Prvobitno su svi željeli da im pomognu, žalili ih a sada ih ili ignorišu ili mrškaju čak.

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 697
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Migranti kod nas

Post by Mina »

Postali su agresivni, prije su bili uplašeni i izgubljeni, sada se već kao organiziraju po ulicama (u šta god :?? )
1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1983
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Migranti kod nas

Post by Kamilica »

Entropija wrote:
Thu Aug 27, 2020 9:48 pm
Postali su agresivni, prije su bili uplašeni i izgubljeni, sada se već kao organiziraju po ulicama (u šta god :?? )
Da, kao da nisu u nevolji nego traže nevolje, tako se čini ili barem većina izgleda tako.
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Migranti kod nas

Post by Skitnica »

U neizvjesnosti su ti ljudi, krenuli su sa ciljem ka EU u nadi da će stići tamo. I sada kada su faktički na pragu EU im je zahlupila vrata pred nosom.
Njihova agresivnost donekle može biti i opravdana.Da postoje organizacije, koje bi im pomagale, u vrlo jednostavnim aktivnostima, ucenjem jezika, rucnim radovima, ma bilo što,ne bi ih bio toliki broj po ulicama, osjećali bi se i oni bolje. Ovako za njih i smrt je na neki način spas,jer i onako su Izgubili sve.Svoj dom,neki i porodicu,prijatelje.

U kampovima u Grčkoj i djeca vrše samoubojstva, a kad djeca to čine onda stvarno,šta da rade odrasli ljudi. :??


A šta će je svijet bez djece. :(:: zaboravljaju to pojedini..

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1526
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Migranti kod nas

Post by Vjetar »

Prije dva dana, čekam zeleno na semaforu i gledam vatrogasno vozilo kako pod rotacijom prolazi kroz raskrsnicu. Kad sam krenuo kroz raskrsnicu, vidim na putu metalne cijevi, nastavci oni koji idu na vatrogasna crijeva. Ispali su iz vozila tog. I migrant koji je bio na raskrsnici trči i pokypio te cijevi i maše za vatrogascima da im signalizira da stanu. Oni već daleko... ja mu svirnem i pokažem mu da ostavi to i da ću ja nazvati vatrogasce da dođu po to. On pokaže na zaštitare tu ispred banke i da će kod njih ostaviti.
Ja nazovem vatrogasce, jave mi se i kažu - daaa, čuli smo da je bagra migrantska htjela da ukrade to.

Ja sam onda rekao da nije tačno i šta je bilo, ali nije ih ni zanimalo. :doh
1
1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Migranti kod nas

Post by Bella »

U neizvjesnosti su ti ljudi, krenuli su sa ciljem ka EU u nadi da će stići tamo. I sada kada su faktički na pragu EU im je zahlupila vrata pred nosom.
Ne mogu ocekivati -silom- da ostvare svoje ciljeve. Dolaze iz - nepoznatih zemalja- jer bacaju pasoshe i indentifikacije -- s ciljem.. da lazu, da dolaze iz zemlje koja mozda nije na listi - ugrozenih.

Vjerujem da ih ima vrijednih, pamernih, postenih ... ali-kako doci do njih..... kako znati, koji je taj..
I nas narod odlazi- ali, po praogramu.
.............................................................................................Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1983
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Migranti kod nas

Post by Kamilica »

Vjetar wrote:
Tue Sep 15, 2020 3:48 pm

Ja nazovem vatrogasce, jave mi se i kažu - daaa, čuli smo da je bagra migrantska htjela da ukrade to.

Ja sam onda rekao da nije tačno i šta je bilo, ali nije ih ni zanimalo. :doh
Ovo je baš ružno. Ima svugdje i dobrih i loših ljudi. Kad prije izvrnuše priču.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1526
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Migranti kod nas

Post by Vjetar »

A šta ćeš, gušimo se našim predrasudama.
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Migranti kod nas

Post by Skitnica »

Bella wrote:
Tue Sep 15, 2020 4:10 pm
U neizvjesnosti su ti ljudi, krenuli su sa ciljem ka EU u nadi da će stići tamo. I sada kada su faktički na pragu EU im je zahlupila vrata pred nosom.
Ne mogu ocekivati -silom- da ostvare svoje ciljeve. Dolaze iz - nepoznatih zemalja- jer bacaju pasoshe i indentifikacije -- s ciljem.. da lazu, da dolaze iz zemlje koja mozda nije na listi - ugrozenih.

Vjerujem da ih ima vrijednih, pamernih, postenih ... ali-kako doci do njih..... kako znati, koji je taj..
I nas narod odlazi- ali, po praogramu.

Zaboravili smo izbjeglice iz Bosne, Hrvatske, Srbije. Nisu lagali odakle dolaze, a pravili su veće gluposti nego ovi što rade, samo u to vrijeme nismo bili informisani kao sada, iako su svi oni imali smjestaje, hotele, vile, izbjegličke centre itd.to ih nije sputavalo.

Ne trebamo zaboraviti da su i oni ljudi isto kao i mi, ti, ja..EU može da hoce ih ravnopravno rasporediti a da to ni za jednu ne bude "previše".

Strašno je to što svi vide opasnost za društvo u tim ljudima.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Migranti kod nas

Post by Bella »

Skitnica wrote:
Wed Sep 16, 2020 7:31 am


Zaboravili smo izbjeglice iz Bosne, Hrvatske, Srbije. Nisu lagali odakle dolaze, a pravili su veće gluposti nego ovi što rade, samo u to vrijeme nismo bili informisani kao sada, iako su svi oni imali smjestaje, hotele, vile, izbjegličke centre itd.to ih nije sputavalo.

Ne trebamo zaboraviti da su i oni ljudi isto kao i mi, ti, ja..EU može da hoce ih ravnopravno rasporediti a da to ni za jednu ne bude "previše".

Strašno je to što svi vide opasnost za društvo u tim ljudima.
Ne bih poredila nase s--ovim migrantima.
Nisu pravili ovakvu pometnju niti u jednoj drzavi... jednostavno , nisu mogli napustiti zemlju - samo organizovane kolone.. gdje su rasporedjivani u centrima -

Ovi hodaju po gradu- s ogranicenom kolicinom novca vjerujem, izbeuzumljenei, u stresu- a tada covjek nije 'svoj' ..
Naravno da je opasnost za licnu sigurnost-starijih ososba ,kao i djevojaka. ako se nadju same na ulici u kasnim satima... ..
Nemam nista protiv, da su smjesteni i da imaju ogranicenost kretanja. i da su svi registrovani...
A, mogucnost EU da ih primi. ne bih komentarisala.
1
1 Image
.............................................................................................Image

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Migranti kod nas

Post by Skitnica »

Bella wrote:
Wed Sep 16, 2020 5:15 pm
Skitnica wrote:
Wed Sep 16, 2020 7:31 am


Zaboravili smo izbjeglice iz Bosne, Hrvatske, Srbije. Nisu lagali odakle dolaze, a pravili su veće gluposti nego ovi što rade, samo u to vrijeme nismo bili informisani kao sada, iako su svi oni imali smjestaje, hotele, vile, izbjegličke centre itd.to ih nije sputavalo.

Ne trebamo zaboraviti da su i oni ljudi isto kao i mi, ti, ja..EU može da hoce ih ravnopravno rasporediti a da to ni za jednu ne bude "previše".

Strašno je to što svi vide opasnost za društvo u tim ljudima.
Ne bih poredila nase s--ovim migrantima.
Nisu pravili ovakvu pometnju niti u jednoj drzavi... jednostavno , nisu mogli napustiti zemlju - samo organizovane kolone.. gdje su rasporedjivani u centrima -

Ovi hodaju po gradu- s ogranicenom kolicinom novca vjerujem, izbeuzumljenei, u stresu- a tada covjek nije 'svoj' ..
Naravno da je opasnost za licnu sigurnost-starijih ososba ,kao i djevojaka. ako se nadju same na ulici u kasnim satima... ..
Nemam nista protiv, da su smjesteni i da imaju ogranicenost kretanja. i da su svi registrovani...
A, mogucnost EU da ih primi. ne bih komentarisala.
Doduše u Bosni sve je bilo "bolje organizovano" imali smo "komšije" koje su nam pomagale u iseljavanju.
Licna sigurnost nije nigdje 100% sigurna čak ni tamo gdje nema migranata. Budimo realni.

Nije bilo silovanja u EU i Bosni prije migrantske krize? :hm

User avatar
blackadder
Član
Član
Reactions: 460
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Migranti kod nas

Post by blackadder »

Ne bih poredio ove današnje migrante sa našim migrantima a pogotovo ne sa izbjeglicama našim. Ovi nisu izbjeglice, prije svega. A drugo, oni ovdje nisu da bi radili. Oni su ovdje silom prilika jer ne mogu da prođu dalje. Naši ljudi su migrirali da bi radili. Nisu se zadržavali u tranzitnim zemljama, ako ne uspiju proći, vraćali bi se nazad, a ne mjesecima ili godinama tumarali po trećim zemljama.
Ovi migranti tumaraju mjesecima i godinama po našoj zemlji kao tranzitnoj. Bez namjere da rade ovdje, to ih nimalo ne zanima, niti su realno u mogućnosti da to rade. Prosjače po ulicama i besposleni provode vrijeme u klanovima koji sve više podsjećaju na male bande. To ne može na dobro izaći nikako.
Dovoljno je to nastojanje/nenastojanje da nađu posao da napravi svu razliku između naših migranata i ovih. Nalaženje posla te uključuje u zajednicu, integriraš se koliko-toliko. Dok te skitničarenje, prosjačenje i ovo banda-like ponašanje samo distancira od zajednice i čini opasnim za istu.
2
2 Image

Post Reply