SFF

Društvene teme iz Bosne i Hercegovine
Post Reply
User avatar
Vanilla
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1395
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

SFF

Post by Vanilla »

Zvanična odluka! Zbog koronavirusa Sarajevo Film Festival ove godine bit će održan online



Zbog alarmantne epidemiološke situacije u Kantonu Sarajevo, 26. Sarajevo Film Festival (14.-21. august) u potpunosti će biti održan u online formatu.


Odluka je donesena na osnovu uputa i informacija Štaba civilne zaštite Kantona Sarajevo, Vlade Kantona Sarajevo i Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva od 4. augusta 2020. One uključuju i "preporuke stanovništvu na području Federacije BiH da zbog COVID-19 epidemiološke situacije koja se pogoršava izbjegavaju javna okupljanja i ograniče svoje kretanje". Sarajevo Film Festival na ovaj način potvrđuje odgovornost i obavezu prema zajednici u kojoj djeluje.

Gledaoci iz cijele Bosne i Hercegovine i regije na online platformi ondemand.sff.ba će moći gledati filmske programe Sarajevo Film Festivala. Putem ove platforme gledateljima će biti omogućen pristup i pratećim programima, kao što su predavanja i razgovori s autorima.

"Zahvaljujemo se autorima, gostima, sponzorima i našoj publici na podršci kontinuitetu Sarajevo Film Festivala u uslovima globalne pandemije. Posebno hvala 300 uposlenih i partnerskim službama koji uprkos složenoj situaciji rade na ovogodišnjem izdanju festivala", poručili su iz direkcije festivala.

Vidimo se 14. augusta 2020. u 20 sati na svjetskoj premijeri filma "Koncentriši se, baba" Pjera Žalice na ondemand.sff.ba!

Klix
1
1 Image
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: SFF

Post by Mina »

Sve su ispizdili sa ovim forsiranjem festivala po svaku cijenu :roll: Sve je otkazano, od Oskara do svih drugih festivala, a SFF kao da nije htio odustati od zarade, pa po koju god cijenu...
Drago mi je da im je neko zabranio da ga održe - ne vjerujem da su sami od sebe odlučili da ipak neće, nakon svih ovih, do juče, priprema.
1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Vanilla
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1395
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: SFF

Post by Vanilla »

Jesu se bas otimali da, bez obzira na sve, bude odrzan. Jasno je da su finansije otisle u tacku ali de malo razuma :-?
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Grofica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 641
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: SFF

Post by Grofica »

Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Dodijeljena prestižna priznanja: "Srce Sarajeva" Sebastijanu Mejsu za film "Velika sloboda"

Post by Skitnica »

U konkurenciji za igrani film bilo je deset filmova, od toga dvije svjetske premijere, a osam regionalnih, dok je „Srce Sarajeva“, prema odluci žirija, kojim je predsjedavala Jasna Đuričić, pripalo je "Velikoj slobodi" Sebastijana Mejsea (Sebastian Meise.)


Narodnom pozorištu Sarajevo večeras su dodijeljene prestižne nagrade "Srce Sarajeva" za ostvarenja sedme umjetnosti u nekoliko kategorija takmičarskih programa - igrani film, dokumentarni, kratki i studentski film.

Dodjelu je vodila Ines Mrenica.

U konkurenciji za igrani film bilo je deset filmova, od toga dvije svjetske premijere, a osam regionalnih, dok je „Srce Sarajeva“, prema odluci žirija, kojim je predsjedavala Jasna Đuričić, pripalo je "Velikoj slobodi" Sebastijana Mejsea (Sebastian Meise).

 

Nagradu je uručila Đuričić

Nagradu je uručila Đuričić, a reditelju se na bini NPS-a pridružio i ostatak ekipe.

- Hvala puno. Hvala Festivalu, ovo je divno mjesto - kazao je Mejs oduševljeno, između ostalog.

Posebno dizajnirana nagrada "Srce Sarajeva" za najboljeg reditelja pripala je rediteljici Milici Tomović za film "Kelti".

- SFF, hvala puno. Uradili smo ovaj film s puno ljubavi. I drago nam je što smo Vam ga pokazali - rekla je, između ostalog, Tomović.

"Srce Sarajeva" za najboljeg glumca pripalo je Georgi Fridrihu (Frirdrich) za ulogu u "Velikoj slobodi".

Žiri je odlučio da "Srce Sarajeva" za najbolju glumicu pripadne trima glumicama iz filma "The Hill Where Lionesses Roar" Flaki Latifi, Eri Balaj i Urati Šabani (Shabani).

One su video linkom poručile:

- Sarajevo, mon amour (Sarajevo, ljubavi moja).

Specijalna nagrada

U selekciji Takmičarski program – dokumentarni film publika je mogla pogledati šesnaest filmova, od toga osam svjetskih premijera, jednu evropsku, šest regionalnih i jednu bh. premijeru, a posebno dizajnirano srce osvojio je dokumentarac "Landscapes of resistance" rediteljice Marte Popivode.

- Ovo je jako emotivan trenutak. Hvala ti timu koji je posvetio nekoliko godina kako bi ovo bilo moguće. Hvala Sarajevo, hvala SFF - kazala je Popivoda.

Specijalnu nagradu žirija za dokumentarni film osvojio je "The same dream" reditelja Vlada Petrija, koji je rekao da mu je drago što je bio dio takmičarskog programa. Druga specijalna nagrada žirija u ovoj kategoriji pripala je ostvarenju "Looking for Horses" Stefana Pavlovića.

Nagradu za ljudska prava žiri je odlučio dati u ruke reditelja Ahmeta Necedeta Cupura za film "Les enfants terribles".

Takmičarski program – kratki film gledaocima je ponudio deset filmova, od toga četiri svjetske premijere, a šest regionalnih, a za pobjednika je proglašeno ostvarenje "Everything ahead" (Sve što dolazi) od reditelja Mate Ugrina.

Specijalnu nagradu žirija za kratki film dobilo je ostvarenje "Displaced" Samira Karahoda.

Dvanaest filmova prikazano je u okviru Takmičarskog programa – studentski film, od kojih su četiri svjetske premijere, tri međunarodne i pet regionalnih, a najboljim je proglašen film "Summer planing" Aleksandra Mironeskua (Alexandru Mironescu).

- Hvala Vam. Hvala i ekipi i žiriju. Ovo je moj prvi rad, normalno da sam nervozan. Hvala i Sarajevo Film Festivalu što mi je dao srce, a SFF ima moje srce - kazao je Mironeskua.

avaz.ba

Post Reply