Kampiranje

Sve teme o planinarenju, kampovanju, biciklizamu, off-road, raftingu i sličnik aktivnostima na otvorenom, u prirodi.
User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1520
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Kampiranje

Post by Vjetar »

Image
Ja sam nekoliko puta prespavao u šatoru i svaki put mi je bilo iskustvo ravno mučenju.
Ne volim neudobnost šatora, ne volim ono pripremanje hrane u nekim užasnim kanticama limenim (barem meni to sve tako izgleda), ne volim pranje suđa iz nekakvih posudica, sa dva decilitra vode koji se smiju potrošiti na to, bez tuširanja i tih "luksuza"... :doh

Vi?

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 434
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Kampiranje

Post by laganini »

..ni ja komfornist sam..jednom davno i kad je bura osinila ne pda mi na pamet vise..

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2090
Posts: 7590
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Kampiranje

Post by Bella »

..nisam probala, nisam imala ni prilike, sada nemam ni zelje.... cak ni kamp- prikolice... :-?
.............................................................................................Image

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 434
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Kampiranje

Post by laganini »

..to je za mladjariju..briga njih za higijenu mogubibna kamenu spavat..a opet na poslu na stolu zaspem..

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2090
Posts: 7590
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Kampiranje

Post by Bella »

..da, mladji- a nejveci problem mi je, wc.... spavanje mozda i moze proci....
.............................................................................................Image

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1520
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Kampiranje

Post by Vjetar »

Bella wrote:
Tue Dec 01, 2020 12:11 am
..da, mladji- a nejveci problem mi je, wc.... spavanje mozda i moze proci....
Image

Image
1
1 Image

User avatar
Kuduz
Član
Član
Reactions: 78
Posts: 184
Joined: Thu Jun 04, 2020 11:07 pm

Re: Kampiranje

Post by Kuduz »

A na moru kampovanje?Nije te briga gdje spavas :hahah Sator i ne treba da je luxuz vec samo da se mozes zavuci negdje i zaspati.U kampovima se mozes i istusirati nekim .A jednu noc bi mogao uvijek u satoru prespavati.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2090
Posts: 7590
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Kampiranje

Post by Bella »

Vjetar wrote:
Tue Dec 01, 2020 12:15 am
Bella wrote:
Tue Dec 01, 2020 12:11 am
..da, mladji- a nejveci problem mi je, wc.... spavanje mozda i moze proci....
Image

Image
:fpalm
..nadam se da necu morati -

:/*
2
2 Image
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2673
Posts: 11040
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Kampiranje

Post by Peace »

Ja volim, i mi idemo svake godine. Ovog ljeta smo isli sami ja i muz. Malo nas je ovo zeznulo s coronom, nismo se uopste nadali da campground moze biti zatvoren, vec se samo zaputili na nas omiljeni. I tek kad smo stigli budemo sokirani. Kasno poslijepodne, ne mozes nazvati vise drugi camground, ne mozes u sumi uhvatiti internet, da provjeris gdje ima mjesta :doh
I onda onako napamet od campgrounda do campgrounda na kraju - nakon deset
sati voznje stignemo do jednog koji je inace tri sata voznje od nase kuce :doh

I tu smo imali najbolje sumske staze, pored potoka i rijeka. Hodali smo dnevno po 10ak milja, meni je bilo nista, muzu je bilo previse. I lokaciju za sator smo imali u blizini rijeke, svaku bi noc, kad se probudim mislila da kisa pada i izlazila sam vani da provjerim da mi nije sto ostalo pa ce pokisnuti. I nisam cijelu godinu spavala tako dobro ko tu. A kako sam se tek odmorila, pet dana su cudo napravili...voda, suma, ne znam, ali nesto je dobro uticalo na mene.

Evo naseg satora.

Imamo tu kao neku platnenu pregradu, i jednu sobu koriste cure, drugu muskarci.

Image
Image
Image

Ovdje imamo i toalete sa strujom, vodom, voda vani za sudje. E jedino nema tus, ali ima rijeka. Planinske rijeke su hladne, kad tek udjes zima ti je, ali poslije ti je lijepo.
3
1 Image 2 Image

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2765
Posts: 5306
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Kampiranje

Post by Skitnica »

Meni to nije zanimljivo.

Uvjek sam se divila osobama koje to mogu, spavati svukuda, siriti satore i hajd.. umoraj se u one vrece za spavanje lezi i spavaj na otvorenom.. :slp Volim ja prirodu i boravak u njoj ali satore ne..

Mozda bih mogla izdrzati..jedan dan, noc sumnjam da bih mogla prespavati.. insekti, divlje zivotinje i to.. :D/
Tusiiranje prije spavanja i nakon.takoder bi mi nedostajalo..


Mada umivanje iz flase vode sam vec imala jednom na selu u Bosni... :maad pa ne znam zasto vise sam je cuvala, za lice, ruke ili ostalo... :hahah


Hajd mogla bih se prilagiditi zivotu bez struje, ali vode.. neeeeee...

Kamp - pokretna kucica je druga prica. :D/

User avatar
Ptica bijela
Član
Član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Kampiranje

Post by Ptica bijela »

volEm ... :D

Izgleda u meni imaa ciganske krvi :hahah .... volim kampovati. Volim spavati pod nebom. To i kući radim na balkonu, na ibrećenje mnogih.
U današnje vrijeme nije toliki problem ni higijena ni voda ... :D

Jedino mi je žao što nemam s kim ići u takve poduhvate ... :hahah


Kad sam išla do kafea 105 u Srajevu, toliko me oduševio proplanak, da sam se vidjela da spavam gore, bez šatora, samo vreća za spavanje, lagana mjuza, nebo zvijezde, sarajevska panorama i naravno voljeni kraj mene ... :hahah
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
dezire
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1573
Posts: 2886
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Kampiranje

Post by dezire »

Kao dijete,sam ,jedva čekala ljeto.
Godinama smo ljetovali u kampu-Slano kod Dubrovnika.
Slaganje šatora i sve ostalo,mi je bio poseban doživljaj.
Od tad,nisam više nikada kampirala.
Ovo ljeto,sam na jedan dan ,posjetila kamp Šimuni,na otoku Pagu.
Prelijepo uređen kamp,sa lijepim plažama i bungalovima.
Tu bih mogla :)
A za šator...nisam sigurna da bih sad mogla to
2
1 Image 1 Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1975
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Kampiranje

Post by Kamilica »

U djetinjstvu mi je to bilo super :) sada bi jedino one mobilne kućice došle u obzir.
1
1 Image

User avatar
blackadder
Član
Član
Reactions: 454
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Kampiranje

Post by blackadder »

Vjetar wrote:
Tue Dec 01, 2020 12:15 am


Image

I onda smotaš tu kesu i ostaviš sa ostalim smećem?
Radije bih metar duboku rupu iskopao ispod toga :fpalm

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 434
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Kampiranje

Post by laganini »

...mislis da se moze sjest na to..nebi da si perce.. :aaa

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1520
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Kampiranje

Post by Vjetar »

Peace wrote:
Tue Dec 01, 2020 4:09 am


Image
Image
Image

Ovdje imamo i toalete sa strujom, vodom, voda vani za sudje. E jedino nema tus, ali ima rijeka. Planinske rijeke su hladne, kad tek udjes zima ti je, ali poslije ti je lijepo.
Tuševa ima raznih varijanti koji su dosta zgodni za koristiti. Odeš u neku outdoor radnju (barem kod vas toga ima na pretek) i pogledate opcije.
Od onih jednostavnih koji su poput vreće za vodu koja se ugrije na suncu i okači negdje na granu iznad glave, pa do onih konkretnijih koji imaju pumpu za vodu.
Obzirom da ostajete više dana, mislim da bi i tuš trebali imati.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2673
Posts: 11040
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Kampiranje

Post by Peace »

Kupati se u cistoj, planinskoj rijeci je predobar osjecaj. Osjecas poslije da si ucinio nesto dobro za sebe. I djeca vole, to im je najdrazi dio kampovanja.
Jedino nije lijepo da ide sampon u vodu, al to samponiranje kose izvedemo izvan vode.

Ja se ni kuci u ljetnim mjesecima ne kupam toplom vodom, ne odvrcem je uopste. Osjecam se nekako zivom poslije hladne vode. Osvjezenom. Od tople vode ljeti ko da slipam, ne osvjezi me.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2673
Posts: 11040
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Kampiranje

Post by Peace »

I ove su mi slike od ove godine.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
1
1 Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1975
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Kampiranje

Post by Kamilica »

Ovo ti je sve lijepo Peace, nego taj medo bi me odvratio od šatora. Gledala sam jednom nekakvu emisiju, kampirali ljudi i medo ih napao, užas. Plašite li se ili imate neko sredstvo u vidu biber spreja ili slično?

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2673
Posts: 11040
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Kampiranje

Post by Peace »

U uredjenim drzavama ne postavljaju satore i vatru gdje god ko hoce, imaju za to uredjene canp lokacije, i tu su ljudi doveli vodu.
Gdje mi idemo na svakih 100-150 metata imaju toalete, sa strujom i vodom, razdvojene muske i zenske. Kontenete za smece. Obezbjedjenje.
Info centar. Ljudi dolaze pocistiti toalete svako jutro.

Na kakvom di to selu bila kad si se iz flase morala umivati :hm
Ljudi imaju na selu vodu u kuci, kupstila, masine, sve.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1520
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Kampiranje

Post by Vjetar »

Image
Ovo je jedini šator u kojem bih ja spavao, u nuždi. Iako, čine se nedostatni dužinom za mene, ali vjerovatno bi se mogao bar dijagonalno smjestiti.
2
1 Image 1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2673
Posts: 11040
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Kampiranje

Post by Peace »

Kamilica wrote:
Sun Dec 06, 2020 6:33 pm
Ovo ti je sve lijepo Peace, nego taj medo bi me odvratio od šatora. Gledala sam jednom nekakvu emisiju, kampirali ljudi i medo ih napao, užas. Plašite li se ili imate neko sredstvo u vidu biber spreja ili slično?

Medu smo uslikali daleko od campgrounda, i to je bio prvi put da smo ga vidili, iako je taj nacionalni park poznat po crnom medvjedu, znaci jednom u 10 godina, a uvijek smo prizeljkivali.
Medo im je tou toliko zasticen, pa cini ti se da je preci od covjeka.
Neko stalno obilazi campere, da bude siguran da niko ne ostavlja hranu vani. Znaci dok si tu, moze i hrana biti, nocu hrana ne smije ostati vani.
Medo nece na vatru i dim, al kad se sve utisa i zgori, tada moze doci na miris hrane.

Jednom smo povadi coolere na sto, i otisli u rijeku da se okupamo. Kad smo se vratili, coolersa vise nije bio. Odnio ih cojek. Otisli mi u office po njih, vrati nam ih fino, i fino nam dadne upozorenje da ce se od nas traziti da napustimo camp u slucaju jos jedne takve greske.
1
1 Image

User avatar
Banshee
Član
Član
Reactions: 373
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Kampiranje

Post by Banshee »

Nekada sam išla i sa izviđačima i porodično ali više nisam za to, s godinama težim većoj udobnosti.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2673
Posts: 11040
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Kampiranje

Post by Peace »

Banshee wrote:
Mon Dec 07, 2020 12:55 am
Nekada sam išla i sa izviđačima i porodično ali više nisam za to, s godinama težim većoj udobnosti.
Znas sto je fino kad se kuci vratis iznova spoznati udubnost koju imamo. Odjednom sve pocnes cijeniti, drzi te 2-3 hefte.
A onda opet pocnes dozivljavati sve zdravo za gotovo.
1
1 Image

User avatar
Banshee
Član
Član
Reactions: 373
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Kampiranje

Post by Banshee »

Verujem ali previše sam izmrcvarena putovanjima i obavezama i meni uvek lepo kad imam vremena za koji dan odmora. Lepo je u prirodi ali da se ne patim mnogo sa insektima, propratnim poslovima, ono samo spavaš, jedeš, šetaš, dišeš, uživaš u društvu bliskih ljudi, ne misliš previše o sutrašnjem danu, samo ovde i sada postoji :aaww
1
1 Image

Post Reply