COVID-19 Prirodna selekcija

Teme koje se odnose na pandemiju korona virusa i sve vezano za nju
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 98

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Banshee »

blackadder wrote:
Sun May 03, 2020 12:05 am
Mislim da je više niz vjetar otišla :DE
A nisam pobornik toga, baš ima divnih lekara, e sad u svakom žitu i kukolja... :/*

blackadder
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 266

Post by blackadder »

Niko ne kaže da su svi takvi. Ali ima ih puno koji su takvi i zbog kojih je tako loša slika o medicinskim radnicima, pogotovo u BiH :jbg

Sjena
Junior
Junior
Reactions: 7

Post by Sjena »

Ko će od njih dvojice opstati (recimo da je živ i ovaj drugi :-? ), ako se vodimo tim da jači opstaju? Treba li dalje? :_)
[/quote]

I prvi i drugi imaju istu šansu. Kako?

Da pojednostavim:

Recimo da za “ostanak i preživljavanje” treba da preplivaju ogromno jezero.

Prvi ubjeden u svoju “jačinu i snagu” skače u jezero i počinje plivati. Ono što nije uzeo u obzir je da je jezero oooogromno, da će usput naići na vanjske (nepromijenjive) okolnosti - oluju, vjetar, sunce ... te da i sam ima unutrašnje (potrebe) okolnosti - glad, žeđ ... uviđa da “snaga” i nije neka snaga. Bori se do zadnjeg daha i na kraju gubi “bitku”.

Drugi svijestan svojih slabosti, razmisli (Bog nam mozak na korištenje poklonio). Sagleda sve faktore i napravi sljedeće : nabavi čamac, pozove možda još u pomoć ljude od povjerenja, pripremi se za vanjske i unutrašnje okolnosti (ponese kompas, vodu, nešto hrane ...) i put za “preživljavanje” se pretvori u putovanje, u miru sa samim sobom i okolnostima oko sebe.

Prvog je “ubila” njegova “jačina”, drugog “spasila” njegova svijesnost “slabosti”.

Prvi je možda čak imao znanje kako napraviti čamac (znanje je u paketu ega) ali to znanje nije imalo nikakvu upotrebnu vrijednost u ovom slučaju - jer je slijepo uskočio uvjeden u svoju jačinu.

Ovaj princip važi za sve i svakoga. Bez izuzetka. Bili mi svijesni toga ili ne.

#samoKažem

dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 776

Post by dezire »

Wall-e wrote:
Sat Apr 25, 2020 1:37 pm
Ja nisam za prirodnu selekciju, jer je u našim okolnostima besmislena. Primjer gore mi to ilustruje. Ili ja nisam dobro razumio, da prirodna selekcija znači opstanak onog ko je jači. Ako doslovno to tumačimo, dobićemo društvo jakih, fizički sposobnih i zdravih ljudi, dok ćemo ove druge, slabije i bolešljive prepustiti smrti. Jer svakako ne trebaju ni živjeti ako nisu u formi za živjeti (?)

Isto sam protiv prirodne selekcije.
Čini mi se, da sam negdje pročitala, da u Švedskoj neće stavljati na respirator starije od 80.g.(čini mi se).
Okrutno, po meni :jbg
Sve bi bilo jednostavnije kad bi kompletno svi, malo pazili i usvojili nekakve drugačije navike u ponašanju, općenito.

Wall-e
Junior
Junior
Reactions: 12

Post by Wall-e »

Sjena wrote:
Sun May 03, 2020 10:32 am
Ko će od njih dvojice opstati (recimo da je živ i ovaj drugi :-? ), ako se vodimo tim da jači opstaju? Treba li dalje? :_)
I prvi i drugi imaju istu šansu. Kako?

Da pojednostavim:

Recimo da za “ostanak i preživljavanje” treba da preplivaju ogromno jezero.

Prvi ubjeden u svoju “jačinu i snagu” skače u jezero i počinje plivati. Ono što nije uzeo u obzir je da je jezero oooogromno, da će usput naići na vanjske (nepromijenjive) okolnosti - oluju, vjetar, sunce ... te da i sam ima unutrašnje (potrebe) okolnosti - glad, žeđ ... uviđa da “snaga” i nije neka snaga. Bori se do zadnjeg daha i na kraju gubi “bitku”.

Drugi svijestan svojih slabosti, razmisli (Bog nam mozak na korištenje poklonio). Sagleda sve faktore i napravi sljedeće : nabavi čamac, pozove možda još u pomoć ljude od povjerenja, pripremi se za vanjske i unutrašnje okolnosti (ponese kompas, vodu, nešto hrane ...) i put za “preživljavanje” se pretvori u putovanje, u miru sa samim sobom i okolnostima oko sebe.

Prvog je “ubila” njegova “jačina”, drugog “spasila” njegova svijesnost “slabosti”.

Prvi je možda čak imao znanje kako napraviti čamac (znanje je u paketu ega) ali to znanje nije imalo nikakvu upotrebnu vrijednost u ovom slučaju - jer je slijepo uskočio uvjeden u svoju jačinu.

Ovaj princip važi za sve i svakoga. Bez izuzetka. Bili mi svijesni toga ili ne.

#samoKažem
Eh sad... Vjerovatno bi u takvom scenariju ovaj nabildani imao gliser, sa hiljadu konja i bahato bi sa njim prepilio čamac ovog starog i njega u njemu...
Ali u suštini se slažemo - pamet je važna karika u opstanku pojedinca, jednako kao i snaga. Pitanje prirodne selekcije je onda samo pitanje ko i na osnovu čega bi trebao odlučiti ko će opstati, a ko umrijeti? A da to bude moralno. Ili je moralno prepustiti da prežive oni koji mogu i znaju kako? Oni drugi i ne trebaju da prežive...
Koliko vidim čovječanstvo ipak ne misli tako i ne prepušta ove druge pukom izumiranju. Bar ne tako transparentno :-?

Vjetar
* * * * * *
Reactions: 933

Post by Vjetar »

Šveđani i još neki koji ne stavljaju na respiratore starije od 80 godina, upravo rade tu prirodnu selekciju u režiji ljudi.
Jedino pitanje koje je meni na pameti ovdje je - je li apsolutno neophodno da se to uradi? U situaciji ako je recimo na raspolaganju 20 respiratora a 50 pacijenata i svi koji ne budu prikopčani na respiratore će umrijeti, mora se izabrati koga otpisati.
Ali, tek tako ubiti nekoga možeš samo ako si potrošio sve druge opcije (tipa da ga helikopterom prebaciš u Norvešku, uz dogovor vlada). Ovako, pobiti neke, jer su stari, jer previše truda zahtjeva njihovo spašavanje, meni je bezveze. Ipak, znam da to nije do ljekara, dok uključiš vladu da to uradi, pomrijeće svih 50. Tako da se mora izabrati.
A ako ćemo birati 30 koji će umrijeti od tih 50, vjerujem da bi uvijek u svakom izboru stari zaplatili... :jbg

Ptica bijela
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 138

Post by Ptica bijela »

I Kina i Italija i Španija su imale situacije gdje su morali odlučivati ko je prioritet za spašavanje...
“Tražiti put do ljubavi razumom, isto je što i tražiti svjetiljkom sunce. "

Mina
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 453

Post by Mina »

A ako ima samo 25 starih među njima, kojim kriterijima ćemo izabrati 5 mladih da im se pridruže?

Banshee
Aktivan član
Aktivan član

Post by Banshee »

Uopšte nije moralno postavljati pitanje ko treba preživeti u vidu nekog imperativa tek tako a eto u slučaju kad to situacija nalaže da se mora odlučiti kome treba dati šansu, da je to neizbežno, ne verujem da i lekarima to bude lak izbor. Navešću sada jedan primer kada je pri komplikovanom porođaju bio izbor između majke i deteta ko da preživi, odlučilo se da se ide na varijantu da se majka spasi, sa tim rezonom da će ona kasnije roditi i više dece, tako da se ne ide s tom logikom uvek ko je mlađi. Možda da se ta majka pitala, da bi odlučila drugačije, u korist svog deteta. Isto s one ljudske strane, svaki život je dragocen, možda je neko, što ljudi kažu "proživeo svoje" ali zašto mu uskratiti pravo na još. Verovatno se gleda i ono opšte dobro, šta taj pojedinac može pružiti društvu, zajednici u kojoj živi :jbg

Banshee
Aktivan član
Aktivan član

Post by Banshee »

Entropija wrote:
Mon May 04, 2020 10:12 pm
A ako ima samo 25 starih među njima, kojim kriterijima ćemo izabrati 5 mladih da im se pridruže?
Gleda se verovatno i kome su izgledi veći za to, ako idemo s tim rezonom da mnogi od njih imaju već neke hronične bolesti, pa čija opšta klinička slika daje bolje šanse...

Post Reply