Vijesti vezane za coronu

Teme koje se odnose na pandemiju korona virusa i sve vezano za nju
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Peace »

Širom Južne Amerike, broj zaraženih raste, a bolnice su prepune. Mnoge zemlje nisu dobile dovoljno vakcina, a vlasti nemaju izbora nego uvesti oštrije restrikcije.


User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Peace »

Izraelci se polako vraćaju načinu života prije pandemije. To je moguće zbog masovne imunizacije.


User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Peace »

Nestašica kisika u Indiji, volonteri pomažu krematorijima

Dva dana zaredom u Indiji je zabilježen svjetski rekord novozaraženih – svakih pet minuta umre jedna osoba.

1
1 Image

User avatar
Capri
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 83
Posts: 160
Joined: Sun Mar 28, 2021 11:54 am

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Capri »

Ne znam baš koliko oni mogu držati distancu i imaju li uslove za higijenu. To će kod njih biti užas. Za Indiju mislim.
Pročitah da se pojavila indijska mutacija virusa. E od te ne želim da umrem.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Peace »

Ne zelim da umrem ni od jedne :D/

Od pocetka se racunalo da ce kod njih biti uzas :(


Sinoc sam negdje citala da u svijetu od zagadjenog zraka umre oko 9 miliona ljudi godisnje.
Taj je procenat najvisi u Indiji. Nisu ljudi ni pusaci, ni alkoholicari, mi mesari, fizicki su dosta aktivni, ali obolijevaju samo disuci jer imaju najzagadjenije gradove na svijetu.
Kad u takvu sredinu dodje jos i corona, bude onda pravi pomor.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Kamilica »

Meni se Indija čini kao nekakva "strašna" zemlja i da dobijem besplatno odmor tamo, vjerujem da ne bih otišla :doh
Imam tako neke predrasude prema nekim dijelovima svijeta i to samo zato što vidim ili pročitam nešto loše u medijima.
Čini mi se da je kod njih kulminacija pandemije, grozno.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Peace »

Moja kcerka se plasi Srbije i Rusije :hahah
2
2 Image

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Kamilica »

Peace wrote:
Sat Apr 24, 2021 5:50 pm
Moja kcerka se plasi Srbije i Rusije :hahah
Svako ima svoju Indiju :hahah
2
2 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Peace »

Ja se plasim Mexica, al Mexica se plase i Mexicanci.
2
2 Image

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by gripen »

Kamilica wrote:
Sat Apr 24, 2021 5:47 pm
Meni se Indija čini kao nekakva "strašna" zemlja i da dobijem besplatno odmor tamo, vjerujem da ne bih otišla :doh
Imam tako neke predrasude prema nekim dijelovima svijeta i to samo zato što vidim ili pročitam nešto loše u medijima.
Čini mi se da je kod njih kulminacija pandemije, grozno.
citava Azija,Australija ...
to je prepuno raznih zmija ....
nikad...i nikad nebih pozelio tamo ...
biz goni
1
1 Image

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7223
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Bella »

Kamilica wrote:
Sat Apr 24, 2021 5:47 pm
Meni se Indija čini kao nekakva "strašna" zemlja i da dobijem besplatno odmor tamo, vjerujem da ne bih otišla :doh
Imam tako neke predrasude prema nekim dijelovima svijeta i to samo zato što vidim ili pročitam nešto loše u medijima.
Čini mi se da je kod njih kulminacija pandemije, grozno.
Poznavala sam zenu.Svicarskinja..koja je tri mjeseca provodila u Indiji... ali izgleda ne one dijelove koje mi vidimo i koje nama prezentiraju. kaze da je jako lijepo, mirno cisto. cak mislim da je to dio gdje zive muslimani.. kao i jedan komsija - on je bio - spiritual osoba.. kaze da bi tamo zivjeo, ali, novcano nije mogao podnijeti..

.Licno, poznajem nekoliko Indijaca. ne svidjaju mi se... sto bi mi rekli- mufljuzi- :D/
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Peace »

U Indiji uzas :((

WHO: Stanje u Indiji ‘slama srce’

Image

Stanje u Indiji, kojom hara pandemija korona virusa, “više je nego srceparajuće”, izjavio je u ponedjeljak generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“WHO čini sve što može i pruža osnovne namirnice i opremu, među kojima hiljade aparata za kisik, montažne mobilne poljske bolnice i laboratorijsku opremu”, rekao je Tedros na konferenciji za novinare, prenosi Hina.

U nekoliko dana indijska varijanta korona virusa je unijela haos u tu zemlju s 1,3 milijarde stanovnika i u nekoliko država je proglašeno vanredno stanje. Indija je u nedjelju imala blizu u svijetu rekordnih 350.000 novozaraženih u jednom danu.

Teška situacija
U glavnom gradu New Delhiju, svjedoci opisuju bolničke hodnike pretrpane krevetima i nosilima i ljude koje uzalud mole kisik ili krevet za člana porodice, od kojih neki umiru na pragu bolnice.

“WHO je prerasporedio više od 2.600 osoblja kako bi odgovorio na potrebe na terenu, pružio podršku, tehničke savjete ili pomoć pri cijepljenju”, naglasio je Tedros.

“Do sada nikada važnost cijepljenja nije bila tako očita”, dodao je.

WHO je također izvijestio da provodi brzu analizu stanja u područjima s rastućim brojem slučajeva i daje preporuke i podržava provedbu tih mjera.

Indijski zdravstveni sistem je preplavljen novim valom infekcija koje se dijelom pripisuju indijskoj varijanti B.1.617, okvalificiranoj kao “dvostruki mutant”.

Prva mutacija bliska je južnoafričkoj i brazilskoj varijanti (E484K) i smanjuje učinkovitost cijepljenja. Druga je prisutna u kalifornijskoj varijanti i mogla bi uzrokovati veću zaraznost.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Skitnica »

Situacija u Indiji je baš kritična iz dana u dan sve gora. Ni malo optimističnih vijesti nema.Kako će se izboriti nepoznato je . Strasno.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Peace »

Naučnici prave recept za ‘domaću’ vakcinu protiv COVID-a

Image

Za milione ljudi širom svijeta koji nemaju pristupa teško dostupnim vakcinama protiv COVID-a, grupa naučnika iz Bostona ima potencijalno rješenje. I to je bukvalno rješenje koje možete ušmrkati u nos, navodi agencija Bloomberg.

Grupa se zove Saradnja na brzom razvoju vakcine (Rapid Deployment Vaccine Collaborative, RaDVaC), a njihovu vakcinu je tako lako napraviti da je njihov glavni naučnik Prestop Estep pristao da je napravi u kuhinji novinara agencije.

Nedostaci: Nije dokazano da vakcina djeluje i nema dozvolu nadležnih. Također nije prošla kroz velike, duge, skupe kliničke testove kao one kod Moderne, Pfizera, AstraZenece i Johnson&Johnsona. Glavni poligon za testiranje su sami RaDVaC-ovi naučnici i druge kolege, poput onih sa Harvardove medicinske škole George Church, koji vjeruju da projekat ima potencijala.

Prednost su mali troškovi i niski tehnološki zahtjevi za proizvodnju. Vakcine se mogu napraviti za manje od dolara, a proces traje manje od sat vremena.

„Zapravo je lakše od mnogih recepata iz Kuhara“, govori Estep koji je napisao knjigu o hrani koja pomaže trajnost mozga.

Sav potrebni materijal – fiziološka otopina, mali komadi proteina koji su slični onima kod korona virusa, te hemikalije za povezivanje uključujući jednu koja se zove hitozan a dobija se iz oklopa školjki i insekata – može se kupiti putem interneta bez posebne dozvole. A recept je objavljen tako da ga svako može koristiti.

„Želimo da drugi ljudi imaju dizajn, pa smo ga podijelili i počeli praviti vakcinu koju smo potom počeli sami uzimati“, kazao je Estep.

Proces i sastojci
I u bogatim i siromašnim državama nema dovoljno vakcina protiv COVID-a. Jutta Paulus, zastupnica u Europskom parlamentu iz njemačke stranke Zeleni, kazala je kako je razgovarala sa nadležnima u Europskoj uniji, ministarstvima zdravstva i Svjetskom zdravstvenom organizacijom oko podrške i testiranja RaDVac vakcine. Pošto nije uspjela, sada se okreće nevladinim organizacijam i fondacijama.

„Primila bih eksperimentalnu vakcinu“, ističe Paulus, educirana farmaceutkinja koja nije do sada primila nijednu antiCOVID vakcinu. „Lično vjerujem kako je rizik mali i ne bih očekivala velike reakcije na vakcinu, ali to svakako treba ispitati.“

Jeftina vakcina koju je lako napraviti može biti jako važna pri novom udaru pandemije, dodaje Paulus i objašnjava kako bi to moglo biti kada se ljudi susretnu sa novim, potencijalno opasnim virusima koji se šire životinjskim svijetom.

Evo kako bi vakcina trebala djelovati: Ona je u biti spoj komada proteina korona virusa koje ljudski imuni sistem prepoznaje. RaDVaC uzima te dijelove, peptide, i onda koristi hitozan kako bi ih spojio u sitne nanočestice koje su slične veličine kao virusi. Nanočestice imaju pozitivan naboj i kada se inhaliraju u nos, privlači ih negativno nabijena nosna ovojnica. Naučnici se nadaju da će čestice prepoznati imuni sistem tijela koji će potom napraviti antitijela u slučaju napada pravog virusa. Zaštita tkiva u nosu jer se smatra kako virus tim putem najčešće ulazi u tijelo. Estep navodi kako ova ideja djeluje pri testiranju na životinjama.

Pošto je vakcinu tako lako napraviti, onda ju je relativno lako i modificirati. RadVaC već ima 10. verziju koja ima i kopije dijelova virusa koji nisu uključeni u komercijalne vakcine. Jedna od komponenti bi trebala štititi od novih sojeva koji su nastali u Velikoj Britaniji, Brazilu i Južnoj Africi. Veliki proizvođači vakcina tek počinju sa testiranjem varijanti vakcina protiv ovih mutacija.

„Mi imamo prvu vakcinu koja tretira te sojeve. Pošto nismo blokirani kliničkim probama i regulacijskim problemima, možemo početi praviti te dizajne i testirati ih jako brzo“, objašnjava Estep.

Posjetitelj sa hladnjakom
Estep je jednog aprilskog dana došao na vrata novinara Bloomberga samo sa malim hladnjakom i kartonskom kutijom u kojoj je bila magnetna posuda za miješanje, mezura, oprema za pipetiranje i sredstvo za steriliziranje. U hladnjaku su bili peptidi i hitozan.

Uz steriliziranje ruku pri svakom koraku, Estep je pokazao kako polako miješati peptide i hitozan kako bi se napravile nanočestice, nevidljive običnom oku. Nakon nekoliko minuta odmora mješavine, Estep je uprskao rastvor u svoj nos i naveo kako je to 10. put da to radi i kako su minimalne nuspojave.

„Obično dođe do začepljenja nosa koje brzo prođe“, dodaje.

Lista odricanja na stranici RaDVaC je prilično duga. Grupa ne garantira da vakcina djeluje i navode kako njihov rad nije ljekarski savjet. Ne daju sastojke niti opremu. Novinar Bloomberga navodi kako sam nije uzeo vakcinu koju je Estep napravio jer bi to moglo praviti pravne probleme grupaciji ukoliko direktno nekome daju vakcinu.

No, RaDVac nastavlja sa prodorom svoje jednostavne vakcine na glavnu scenu borbe. Trenutno pregovaraju sa vladama da počnu sa probama gdje bi se namjenski osobe, vakcinisane i nevakcinisane, pokušale zaraziti koronavirusom. Studija nosi neke rizike, ali je to efikasan način provjere da li nešto djeluje pri minimalnim troškovima.

„Od samog početka nam je prioritet da je sve besplatno i otvoreno. Mnogo ekonomija u razvoju su posljednje na listi pristupa vakcinama. Jako su zabrinuti i nemaju trenutno nekih mogućnosti. Sada te vlade počinju shvaćati da, ako same kontroliraju proizvodnju, onda ne moraju pregovarati i biti posljednje na listi – jednostavno mogu dizajnirati i napraviti vakcinu“, navodi Estep.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Kamilica »

Sporo ide proces vakcinacije a virus mutira :x8 nije ni čudo da pokušavaju smisliti bilo šta, pa eto i tu u kuhinji smućkanu. Nadati se da će biti od koristi.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Peace »

Ovo je parkiralište u New Delhiju. Na njemu masovno pale mrtve

Image

DOK se drugi val koronavirusa širi Indijom, tijela se gomilaju brže nego što ih radnici mogu kremirati.

"Prije pandemije kremirali smo osam do deset ljudi dnevno. Sad ih kremiramo od 100 do 120", rekao je Jitender Singh Shunty, voditelj krematorija Seemapuri u istočnom New Delhiju.

Kremiraju toliko tijela da su posao morali proširiti na parkiralište gdje deseci radnika grade nove platforme za kremiranje, piše CNN.

Ima toliko malo prostora i toliko tijela da obitelji moraju uzeti kartu i čekati u redu.

Polako nestaju i zalihe drva

Gradonačelnik North Delhija Jai Prakash početkom tjedna napisao je pismo glavnom ministru Delhija Arvindu Kejriwalu u kojem je tražio da šumarski odjel osigura stalnu opskrbu drvom.

U međuvremenu obitelji moraju platiti drvo za spaljivanje tijela članova svojih obitelji.

Image

Kremiranje se smatra važnim dijelom hinduističkih pogrebnih obreda zbog vjerovanja da tijelo mora biti uništeno kako bi duša mogla prijeći u reinkarnaciju

Barka Dutt, kolumnistica Washington Posta, ovoga je tjedna izgubila oca zbog koronavirusa.

"Kad smo ga kremirali, na terenu za kremiranje nije bilo mjesta. Došlo je do tučnjave koja je izbila između više obitelji. Morali smo pozvati policiju kako bismo kremirali oca. Ipak, imala sam više sreće od većine Indijaca", rekla je Dutt.

I danas novi rekord

Indija je izvijestila o 386.452 slučaja, dok je broj umrlih od covida-19 porastao u posljednja 24 sata za 3498 ljudi, prema podacima ministarstva zdravstva.

Međutim, medicinski stručnjaci vjeruju da bi stvarni broj zaraženih covidom-19 u drugoj po broju stanovnika državi na svijetu mogao biti pet do deset puta veći od službenog broja.

Indija je registrirala oko 77 milijuna slučajeva od kraja veljače, u vrijeme naglog porasta zaraženih u drugom valu, prema Reutersovu popisu.

"Tijela počinjemo dobivati ujutro, a onda neprestano dolaze jedno za drugim", rekao je Suman Kumar Gupta, dužnosnik u krematoriju Nigambodh Ghat.

Za radnike i volontere u krematoriju, rukovanje stotinama tijela uzima veliki danak. Između izgradnje dodatnih lomača i iznošenja tijela Shunty tješi ožalošćene obitelji.

"Kremirali smo 55 tijela u posljednjih pet sati. Bit će ih 100 do kraja dana. Umoran sam, ali ovo nije vrijeme za umor. Ovo je vrijeme za rad, za naciju, za čovječanstvo i spašavanje života", rekao je Shunty i dodao kako je najgori dio posla svjedočenje umiranju mladih.

"Vidjeli smo obitelji koji su izgubile dva, tri mlada člana obitelji. Ne znam što se dogodilo Delhiju, ovo je strašno", kaže.

Nacionalni zdravstveni sustav paraliziran

Samo oko 9 posto od 1.4 milijarde ljudi u Indiji dobilo je doze cjepiva od siječnja.

Indija je najveći svjetski proizvođač cjepiva, ali nema dovoljno zaliha za drugi smrtonosni val, usprkos tome što vlada premijera Narendre Modija planira cijepiti sve odrasle od 1. svibnja.

Nekoliko je država reklo da neće moći odmah cijepiti ljude u dobi od 18 do 45 godina.

Modi bi se trebao sastati s vladom jer je val zaraza paralizirao nacionalni zdravstveni sustav i prijeti da će utjecati na velike tvrtke jer je sve više ljudi odsutno s posla zbog bolesti ili da bi njegovali bolesne članove obitelji.

Svjetska pomoć počela je stizati u Indiju u borbi protiv humanitarne katastrofe

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Peace »

Rijeka Ganges izbacila desetke tijela ljudi umrlih od COVID-a 19

Image

Deseci tijela osoba za koje se pretpostavlja da su umrle od COVID-a 19 izbacila je rijeka Ganges na sjeveru Indije, saopćile su vlasti.

Pandemija se naglo širi u ruralnim područjima Indije, puneći bolnice, krematorije i groblja.

Mjesni zvaničnik Ashok Kumar rekao je da je rijeka naplavila četrdesetak tijela u okrugu Buxaru, blizu granice Bihara i Uttar Pradesha, dvije indijske države koje su među najsiromašnijima, prenosi Hina.

“Naredili smo tamošnjim zvaničnicima da se pobrinu za tijela te da ih pokopaju ili spale”, rekao je Kumar za France Presse. Neki mediji pišu da bi moglo biti i stotinjak tijela.

Isti izvori se pozivaju na druge dužnosnike koji kažu da su neka tijela napuhana i djelomično izgorjela te da su najvjerovatnije nekoliko dana bila u rijeci.

Prepunjenosti krematorija
Stanovnici su rekli za AFP da su tijela možda bačena u rijeku zbog prepunjenosti krematorija a porodice ne mogu kupiti drva za kremiranje na pogrebnoj lomači.

“Ovo nas je doista zgrozilo”, rekao je Kameshwar Pandey.

Službene statistike pokazuju da svaki dan oko 4.000 ljudi umire od COVID-a 19 u Indiji, gdje je epidemije dosad pokosila gotovo 250.000 ljudi.

Mnogi stručnjaci ocjenjuju da je broj zaraženih i preminulih veći, navodeći za primjer podatke dobijene od krematorija.

Broj žrtava koje nisu obuhvaćene statistikom posebno je velik sada kada se epidemija proširila izvan velikih gradova, na seoska područja gdje su bolnice rijetke i slabo ažuriraju podatke.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Kamilica »

Jezivo je sve to skupa :fpalm

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7223
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Bella »

Ko je primio dvije vakcine, ne mora nositi masku . dobra vijest..-- hm.. kako cese to sprovoditi tamo, gdje jos uvijek traze.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Peace »

Bella wrote:
Fri May 14, 2021 12:27 am
Ko je primio dvije vakcine, ne mora nositi masku . dobra vijest..-- hm.. kako cese to sprovoditi tamo, gdje jos uvijek traze.
Kcerka mi jucer ovo isto govori.

Vec i vidjam ljude bez maski u zatvorenom prostoru. Meni je to sad i cudno i lijepo u isto vrijeme.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7223
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Bella »

Peace wrote:
Fri May 14, 2021 5:54 pm
Bella wrote:
Fri May 14, 2021 12:27 am
Ko je primio dvije vakcine, ne mora nositi masku . dobra vijest..-- hm.. kako cese to sprovoditi tamo, gdje jos uvijek traze.
Kcerka mi jucer ovo isto govori.

Vec i vidjam ljude bez maski u zatvorenom prostoru. Meni je to sad i cudno i lijepo u isto vrijeme.
Nista oni pouzdano ne znaju.. sad ce da nas posmatraju i prate situaciju.
kako znati ko je vaksinisan, ko ne.. licno... ispade.. da mi vaksinisani i dalje mozemo prenijeti virus, ali ne i razboliti se... sto znaci - ko shihsa ne vaksinisane.... nek i dalje nose maske ...

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Skitnica »

Preporučuju skidanje maske nakon 10ak dana 2. vakcinisanja.

:fp

Od septembra računaju vakcinisati i-18god.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Peace »

Uvijek ima gore od goreg

Nedostatak grobnih mjesta u Peruu
Veliki broj umrlih, manjak bolničkih kapaciteta i spor proces imunizacije mnoge su doveli do očaja u Peruu.[


User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Banshee »

Skitnica wrote:
Sun May 16, 2021 12:50 am
Preporučuju skidanje maske nakon 10ak dana 2. vakcinisanja.

:fp

Od septembra računaju vakcinisati i-18god.
Mi ih još uvek nosimo. Kod nas zagovaraju da bude tako još neko vreme. Mada danas gledam statistiku u našem gradu od onih što su testirani, 0 pozitivnih.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Vijesti vezane za coronu

Post by Skitnica »

Banshee wrote:
Wed May 19, 2021 8:28 pm
Skitnica wrote:
Sun May 16, 2021 12:50 am
Preporučuju skidanje maske nakon 10ak dana 2. vakcinisanja.

:fp

Od septembra računaju vakcinisati i-18god.
Mi ih još uvek nosimo. Kod nas zagovaraju da bude tako još neko vreme. Mada danas gledam statistiku u našem gradu od onih što su testirani, 0 pozitivnih.
Ali eto .. kada bi se svi pazili na distancu, i vodili računa o higijeni ruku, vjerujem da bi svima sve lakše i bilo..

Vani zaista ne vidim smisao nošenja maske.. :fp ako nismo u grupi na kojoj se odstojanje ne može držati...u zatvorenim prostorijama ok..

A vakcinisani će je prvi prestati nositi, maske i ubrzo...

I super da se stanje pomalo smiruje, svugdje cifre zaraženih opadaju..kao i bolesnika na intezivnim odjeljenjima.. :d.

Post Reply