Likeri

Teme za sladokusce, hrana, priprema hrane, recepti i slično
Post Reply
User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Likeri

Post by kreja »

PostajNaslov: Likeri Likeri Sat610Today at 17:40 Select/Unselect multi-quote Citiraj i odgovori Uredi post
Likeri, alkoholna pića koja volite ili mrzite, između ne postoji. To su aromatizirana alkoholna pića koja obično sadrže visok postotak šećera, s naglaskom na obično
. Kako liker nastaje? Za razliku od viskija koji se destilira i onda starenjem poprima boju i aromu, liker većinom nastaje procesom maceracije (potapanje sastojaka likera kao što su voće ili bilje u bazni alkohol) koja može trajati čak i do godinu dana. Postoji puno podvrsta likera, ali najjednostavnija podjela bi bila na voćne, biljne i specijalne likere. Voćni likeri i većina specijalnih likera (kao oni od kave ili čokolade) sadrže iznimno visok postotak šećera koji prelazi 100 grama po litri, dok je kod biljnih liker taj udio znatno manji pa biljne likere samim time karakterizira gorak okus.

Što se tiče povijesti likera ona seže još u srednji vijek, negdje oko 13. stoljeća kada postoje zapisi o proizvodnji biljnih likera od ljekovitog bilja u medicinske svrhe.Ne zna se začetnik niti točno razdoblje kada je liker nastao, ali s razvojem civilizacije, otkrićem novih kontinenata kao i razvojem trgovine liker se zbog dostupnosti sirovina popularizira i više se ne koristi isključivo za medicinske svrhe.

Da bi objasnili kategorije likera najlakše nam je se poslužiti primjerima. Počet ćemo od specijalnih likera gdje bi posebno izdvojili čuveni Bailey's koji je mješavina irskog viskija i vrhnja sa dodacima karamele i čokolade. Bailey's je irski liker sa udjelom alkohola od 17%, koristi se u raznim koktelima, a konzumira se i sam, također je pogodan za miješanja s kavom. U svakom slučaju ga preporučamo.

Image

Kod voćnih likera, koji su jako zastupljeni na tržištu, izdvojili bi Triple sec, Curacao i Lörch likere. Curacao je liker kojem se dodaje korica naranče vrste Laraha koja je veoma gorka i stoga nejestiva i uspijevaju na karipskom otočju Curacao. Izvorno je bezbojan, a naknadno se dodaje plava boja. Neizostavan je u pojedinim koktelima kao recimo Blue lagoon. U procesu proizvodnje Triple seca se također koristi kora naranče, ali za razliku od Curacao likera ovdje se koristi mješavina slatkih i gorkih naranča i bezbojan je. Triple sec se koristi jako često u koktelima kao na primjer u popularnom Cosmopolitanu. Lörch linija voćnih likera nam donosi iznimno kvalitetne i ukusne likere. Proizvode se u Njemačkoj i Lörch likeri se najčešće konzumiraju sami kao aperitiv. Jedan Lörch malina ili marelica odlično sjeda prije obroka.

Zadnja kategorija, ali možda i najvažnija su biljni likeri. Upravo od njih je nastao liker kao piće. Iz ove jako opširne kategorije izdvajamo Underberg, Jägermeister i naš „domaći“ Pelinkovac. Underberg je poznati njemački digsetiv (naziv za alkoholno piće koje se pije nakon obroka i potiče probavu). Proizvodi se od aromatičnog i ljekovitog bilja iz 43 različite države. Underberg nema dodanog šećera i ne sadrži gluten, sadrži i visok postotak vitamina B1 koji je bitan u pravilnom funkcioniranju metabolizma i umanjuje posljedice konzumiranja alkohola (da naglasimo: umanjuje posljedice konzumiranja alkohola). Posebnost Underberga se također ogleda u tome što se pakuje u bočice od 20ml koja je umotana u zaštitni papir pa se može konzumirati direktno iz bočice. Underberg je liker gorka okusa sa dosta visokim udjelom alkohola od 44%. Jägermeister je vjerojatno najpoznatiji liker na svijetu, sadrži 56 trava i biljaka od kojih je samo nekolicina poznata široj publici pošto je recept Jagermeistera strogo čuvana tajna. Postojala je i glasina da je tajni sastojak Jägermeistera krv divljeg jelena, ali kompanija nije potvrdila tu tezu, kao što ju nije ni negirala. Jägermeister (ili od milja Jeger) je biljni liker koji se koristi i u koktelima što i nije baš čest slučaj s biljnim likerima baš zbog njihova gorka okusa, iako se Jegeru se za razliku od Underberga dodaje šećer nakon filtracije i dalje ima gorak okus. Jägerbomb je jako popularan koktel koji se sastoji od Jägermeistera i energetskog pića (pretežito Red Bulla). Može se konzumirati u koktelima kao i sam, ali jako dobro ohlađen, bez leda.

Pelinkovac je biljni liker, podrijetlom s Balkana, koji se prepoznaje po gorkom okusu pelina koji je osnovni sastojak uz dodatak još 26 različitih ljekovitih biljaka. Može sadržavati i do 35% alkohola i konzumira se sam, dobro ohlađen.

Kod voćnih likera, koji su jako zastupljeni na tržištu, izdvojili bi Triple sec, Curacao i Lörch likere. Curacao je liker kojem se dodaje korica naranče vrste Laraha koja je veoma gorka i stoga nejestiva i uspijevaju na karipskom otočju Curacao. Izvorno je bezbojan, a naknadno se dodaje plava boja. Neizostavan je u pojedinim koktelima kao recimo Blue lagoon. U procesu proizvodnje Triple seca se također koristi kora naranče, ali za razliku od Curacao likera ovdje se koristi mješavina slatkih i gorkih naranča i bezbojan je. Triple sec se koristi jako često u koktelima kao na primjer u popularnom Cosmopolitanu. Lörch linija voćnih likera nam donosi iznimno kvalitetne i ukusne likere. Proizvode se u Njemačkoj i Lörch likeri se najčešće konzumiraju sami kao aperitiv. Jedan Lörch malina ili marelica odlično sjeda prije obroka.

Zadnja kategorija, ali možda i najvažnija su biljni likeri. Upravo od njih je nastao liker kao piće. Iz ove jako opširne kategorije izdvajamo Underberg, Jägermeister i naš „domaći“ Pelinkovac. Underberg je poznati njemački digsetiv (naziv za alkoholno piće koje se pije nakon obroka i potiče probavu). Proizvodi se od aromatičnog i ljekovitog bilja iz 43 različite države. Underberg nema dodanog šećera i ne sadrži gluten, sadrži i visok postotak vitamina B1 koji je bitan u pravilnom funkcioniranju metabolizma i umanjuje posljedice konzumiranja alkohola (da naglasimo: umanjuje posljedice konzumiranja alkohola). Posebnost Underberga se također ogleda u tome što se pakuje u bočice od 20ml koja je umotana u zaštitni papir pa se može konzumirati direktno iz bočice. Underberg je liker gorka okusa sa dosta visokim udjelom alkohola od 44%. Jägermeister je vjerojatno najpoznatiji liker na svijetu, sadrži 56 trava i biljaka od kojih je samo nekolicina poznata široj publici pošto je recept Jagermeistera strogo čuvana tajna. Postojala je i glasina da je tajni sastojak Jägermeistera krv divljeg jelena, ali kompanija nije potvrdila tu tezu, kao što ju nije ni negirala. Jägermeister (ili od milja Jeger) je biljni liker koji se koristi i u koktelima što i nije baš čest slučaj s biljnim likerima baš zbog njihova gorka okusa, iako se Jegeru se za razliku od Underberga dodaje šećer nakon filtracije i dalje ima gorak okus. Jägerbomb je jako popularan koktel koji se sastoji od Jägermeistera i energetskog pića (pretežito Red Bulla). Može se konzumirati u koktelima kao i sam, ali jako dobro ohlađen, bez leda.

Pelinkovac je biljni liker, podrijetlom s Balkana, koji se prepoznaje po gorkom okusu pelina koji je osnovni sastojak uz dodatak još 26 različitih ljekovitih biljaka. Može sadržavati i do 35% alkohola i konzumira se sam, dobro ohlađen.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Likeri

Post by kreja »

Image

MENTOL LIKER

500 ml vode, 180 ml domaće rakije, 150 g smeđeg šećera, 3 kesice burbon vanilin šećera, 2 kesice čaja od nane, kašika arome mente
PRIPREMA
U sud sipajte vodu, rakiju, smeđi šećer i vanilin šećer, te kuvajte na laganoj vatri. Kada provri, kuvajte još pet minuta. Skinite s vatre, stavite kesice čaja, poklopite sud i ohladite. Zatim izvadite vrećice i sipajte aromu, dobro promešajte, preručite u boce i ostavite da stoji na hladnom i tamnom mestu do sutradan. Poslužite uz kolutove kivija.

Image


KAFETINO


150 g kafe, 150 ml vode, 300 g šećera, 600 ml ključale vode, 150 ml rakije, kašika cimeta

PRIPREMA

Šećer prelijte sa 150 ml vode i kuvajte nekoliko minuta. Kafu prelijte ključalom vodom, pa procedite kroz gazu. Proceđenu kafu, rakiju, cimet i šećerni sirup kuvajte još dva-tri minuta da rakija malo ispari. Skinite s vatre i ohladite, te poslužite.

Image

AJER LIKER

8 žumanaca, 400 g šećera, 400 ml slatke pavlake, 500 ml lozovače, 2 kašičice vanilin šećera, malo sirćeta

PRIPREMA

Umutite žumanca s malo sirćeta, dodajte vanilin šećer i slatku pavlaku, pa sve dobro promešajte. Dok mešate, polako sipajte rakiju. Smesu stavite u frižider na nekoliko sati, zatim skinite penu i sipajte u flaše. Ovako pripremljen liker iskoristite u roku od dve nedelje.

Image

NARANČINO

1 l alkohola, 9 pomorandži, oko 400 g šećera, 1,5 l vode

PRIPREMA

Isecite koru pomorandži na uže i kraće tračice da lakše iscedite aromatično ulje. Isečenu koru i kolutove pomorandži stavite u teglu, prelijte alkoholom i dobro zatvorite. Teglu držite na tamnom i hladnom mestu 15 dana i svaki dan lagano promešajte njen sadržaj. Od šećera i vode skuvajte sirup i sastavite s pomorandžama i alkoholom. Dobro promešajte, procedite i sipajte u flaše. Izgnječite kore koje su ostale u cediljki. Flaše zatvorite i ostavite da stoje tri meseca, ali još je bolje ako stoje i duže.
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Likeri

Post by kreja »

Image

LIKER OD VANILE

250 g šećera, 3 kesice burbon vanilin šećera, 650 ml vode, 300 ml alkohola, 30 g smeđeg šećera

PRIPREMA

Kristal šećer, burbon vanilin šećer i vodu stavite da se kuvaju. Kad provri, preručite u staklenu flašu, dodajte alkohol i smeđi šećer, te promućkajte. Flašu ostavite da odstoji na hladnom mestu oko nedelju dana, ali je povremeno promućkajte. Liker procedite kroz gazu i sipajte u flašu za liker.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Likeri

Post by kreja »

Liker od vina sa rumom i kavom

Image

1 litra crnog vina
- 700 g šećera
- 2 vanilin šećera
- 3 dcl ruma
- 15-20 zrna kave

- Vino staviti u posudu za kuhanje , dodati šećer i vanilin šećer i dobro umješati
- Kuhati uz povremeno mješanje do vrenja i zatim još oko 10 minuta
- Ohladiti pa dodati rum i zrna kave
- Preliti u staklenu posudu , dobro zatvoriti i ostaviti da stoji najmanje 24 sata – meni se 24 sata činilo prekratko pa sam ga držala 3 dana
- Procijediti liker u bocu i čuvati ga na tamnom mjestu

Dobili ste nešto jači liker zanimljivog okusa,vino je a nije vino
Mislila sam da će se rum dosta osjetiti, ali nije tako, prije ćete osjetiti aromu kave koju su zrna ispustila.

Image


Liker od vina sa narančom i limunom

- 1 litra crnog vina
- 800 g šećera
- 2 vanilin šećera
- 1 naranča – korica
- 1 limun – korica
- 7-8 klinčića
- 2 štapića cimeta
- 2 dcl ruma

- Vino staviti u posudu za kuhanje , dodati šećer i vanilin šećer i dobro umješati
- Kuhati uz povremeno mješanje do vrenja i zatim još oko 10 minuta
- Naribati koricu naranče i limuna, umješati ih i kuhati još oko 2-3 minute.
- Preliti u staklenu posudu , dodati rum, klinčiće i štapiće cimeta.
- Dobro zatvoriti i ostaviti da stoji najmanje 24 sata – meni se 24 sata činilo prekratko pa sam ga držala 3 dana
- Procijediti liker u bocu i čuvati ga na tamnom mjestu

Dobili ste isto tako nešto jači liker koji je aromatičan i mirisan.
I korice naranče i limuna i klinčić i cimet ostavili su svoj trag

Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1986
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Likeri

Post by Kamilica »

Probala sam neke likere, računajući da bi mi se moglo dopasti jer je slatko, dosta se ipak osjeti ona nota alkohola.

Neki od čokolade mi i nije bio tako loš.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Likeri

Post by kreja »

Trenutno isprobavam likere razne recepte. Treba da ih malo popravim da bi bili meni bollji. Na redu su od mentol i bronhi bombona
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Likeri

Post by kreja »

1 kg breskve ocistiti od kostice i isjeci na manje komade, (ne guliti ih)
300 gr secera
Sve staviti u teglu i ostaviti da stoji oko 24 sata. Povremeno promjesati
Nakon 24 sata naliti 1 l vodke i ostaviti da stoji 3 sedmiice
Procijediti i uliti u flase.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Likeri

Post by kreja »

1 kg grodja bobe oprati i isjeci na polovice
100gr grozdjica
300 gr secera
sve staviti u teglu i ostaviti 24 sata. Povremeno promjesati. Nakon 24 sata dodati 1 lit vodke i ostaviti da stoji 3 sedmice. Povremeno promjesati
Procijediti i naliti u flase
U voce moze se dodati par suvih smokvi, Onda je jos ljepsi.
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Likeri

Post by kreja »

Voce iz likera koje ostane u cijecki pretresem u posudu obicno neku zdjelu i grickam gledajuci TV
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
dezire
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1575
Posts: 2886
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Likeri

Post by dezire »

kreja wrote:
Tue Aug 16, 2022 10:07 pm
Trenutno isprobavam likere razne recepte. Treba da ih malo popravim da bi bili meni bollji. Na redu su od mentol i bronhi bombona
Jesi pravila?

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Likeri

Post by kreja »

Liker od grozdja

1 kg grodja bobe oprati i isjeci na polovice
100gr grozdjica
300 gr secera
sve staviti u teglu i ostaviti 24 sata. Povremeno promjesati. Nakon 24 sata dodati 1 lit vodke i ostaviti da stoji 3 sedmice. Povremeno promjesati
Procijediti i naliti u flase

U voce moze se dodati par suvih smokvi, Onda je jos ljepsi.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Likeri

Post by kreja »

Liker od breskve

1 kg breskve ocistiti od kostice i isjeci na manje komade, (ne guliti ih)
300 gr secera
Sve staviti u teglu i ostaviti da stoji oko 24 sata. Povremeno promjesati
Nakon 24 sata naliti 1 l vodke i ostaviti da stoji 3 sedmiice
Procijediti i uliti u flase.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Likeri

Post by kreja »

Liker os bronhi bombona

2 dl vode, 150-200 g secera (zavisi koliko ko voli slatko, ja stavim 200) i 200 g bombona kuhati dok se ne otopi.
ohladiti uz povreneno mijesanje, Kad se ohladi dodati 05 l vodke i promuckati
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

Post Reply