(Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Prostor za ljubitelje automobila i motocikala. Omiljeni proizvođači, savjeti za kupovinu, kvarovi i servisi...
User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2733
Posts: 5249
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

(Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by Skitnica »

Svi smo učesnici saobraćaja, i vjerujem da svako od nas ima nešto što ne podnosi ponašanja učesnika u saobraćaju, kako vozača auta, biciklista, pješaka..

Postoje osobe koje kad su u autu na cesti zamišljaju da sva prava imaju, kao izletiti sa stopa, ne obazirući se da li neko dolazi sa strana..

Ne dajući zmigavce pri skretanju, a ni pri zaobilaženju.. :puc.

Posebno mi je iritantno parkiranje kada se umjesto jednog zauzmu dva parkinga, ja bih to kažnjavala... :0o pa i napalcivala duplu cijenu za oba parkinga.

Znaju nekad biti nepristojni i biciklisti, prelazeći na semaforu kroz crveno..ne osvrćući se na dešavanja na raskrsnici kao i vozači motora...i ono njihovo dodavanje gasa dok stoje... :rlys to nikada neću shvatiti zašto to rade... :doh

Pješaci koji prelaze ceste van pješačkog prelaza... :/*

Šta vas iritira kao učesnika saobraćaja ? Nemojte reći ništa. :DE

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by kreja »

Vozaci koji ne znaju voziti, kao i oni koji ne znaju parkirati. Ovi na parkingu, njh naucis kako se parkira kad im blokiras izlaz sa parkinga ili ulaz u kola.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Kuduz
Član
Član
Reactions: 78
Posts: 184
Joined: Thu Jun 04, 2020 11:07 pm

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by Kuduz »

Najvise me nervira kad ispred mene tipka na mobitelu pa vozi 30 na sat,ili spava na semaforu zabavljen telefonom pa moras svirati da se mrdne :0o

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2733
Posts: 5249
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by Skitnica »

Kod mene korištenje telefona tokom vožnje je zabranjeno / kazne visoke..I neka su.. :up

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2635
Posts: 10933
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by Peace »

Bas nista. Ja uopce ne obracam paznju sta rade drugi ljudi u saobraacaju.


Prepadnem se kad neko svirne, to eto ne volim, ali ne nerviram se zbog toga.

A mogla bih i ovo dodati - nerviraju me oni sto se nerviraju u saobracaju. Moj muz se nervira, ako cu se voziti s njim predhodno se nagodim - nema nerviranja.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2733
Posts: 5249
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by Skitnica »

A ne obracas pažnju šta drugi rade u saobraćaju onda si ti u opasnosti..ako se ne osvrcas na ostale učesnike. :??

Ne znam kako kod tebe se ponašaju, pješaci, bicikliste, ali ja sam uvijek oprezna sa njima.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2635
Posts: 10933
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by Peace »

Skitnica wrote:
Fri Jul 09, 2021 12:56 pm
A ne obracas pažnju šta drugi rade u saobraćaju onda si ti u opasnosti..ako se ne osvrcas na ostale učesnike. :??

Ne znam kako kod tebe se ponašaju, pješaci, bicikliste, ali ja sam uvijek oprezna sa njima.
Pjesaka i biciklista uopste nema. Pisala sam negdje. Biciklistu sam na ulici srela… hmmm, cini mi se jednom u zadnje dvije godine, ali nemojte mi vjerovati, mozda nisam ni jednom.
Pjesaka, mozda nekog beskucnika, i to se zna desiti jednom u par mjeseci.
Ovdje ces prije srnu vidjeti uz ulicu vec covjeka.

Djeca sa 16 dobiju vozacku dozvolu, a ona kosta nekih $50. Svako je ima i svako vozi.

Onda strukture grada su drugacije. Svaki poslovni prostor ima svoj veliki parking. Ljudi sjednu u svoja auta ispred svojih kuca, i izadju ispred objekta u kojem moraju nesto zavrsiti.
Grad Njujork mozda ponajvise nalikuje evropsim gradovima.
Zbog prenapucenosti tu se voze gradskim prevozom i 🚕

U ostalim gradovima, ko hoce da se vozi biciklom ili da pjesaci, ode u park.
Parkovi su doduse veliki, oko mene je svaki veci od povrsine mog rodnog grada iz Bosne, a najveci 150 kvadratnih kilometara.

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by laganini »

...što sam stariji to sam gori vozač jednostavno ne volim vozit čak mi je i žena počela žugat...ne gledaš znakove kočiš nepotrebno i slično.. :DD a uz sve to žugam na druge.. :fp

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2733
Posts: 5249
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by Skitnica »

Ima i onih u trećoj životnoj dobi, koji ni sami ne znaju gdje će, šta će.. :hahah Većinom voze ispod ograničenja... :cc.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2635
Posts: 10933
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by Peace »

Ima li jos iko da ne obraca uopste paznju ko sjedi za volanom drugih autu?

Ja bas nikad. Desi se cesto da mi neko kaze - hej ja te srela tu i tu, svirnem ti, mahnem ti, a ti nista :rolleyes

Jednom prilikom stala na crveno, i neko svira pa svira. Zazvoni mi tell, moj muz zove i kaze - okreni se bona lijevo, evo me u auta do tebe i sviram ti.
Ja - a ja svo vrijeme kontam kakva ono budala onoliko svira :hahah

On na autoputu s 12 traka skuzi poznanika :rolleyes

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 578
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by Ina »

Prije nego se dodijeli vozačka.. Ili i svako par godina poslije trebali bi uvažiti kao obavezu i psihološke testove.. Kakve sve budaletine voze to je za ne povjerovati..
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2635
Posts: 10933
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by Peace »

Ina wrote:
Mon Jul 12, 2021 4:40 pm
Prije nego se dodijeli vozačka.. Ili i svako par godina poslije trebali bi uvažiti kao obavezu i psihološke testove.. Kakve sve budaletine voze to je za ne povjerovati..
Mozda su kazne preblage u Italiji?

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2733
Posts: 5249
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by Skitnica »

Ina wrote:
Mon Jul 12, 2021 4:40 pm
Prije nego se dodijeli vozačka.. Ili i svako par godina poslije trebali bi uvažiti kao obavezu i psihološke testove.. Kakve sve budaletine voze to je za ne povjerovati..
Ili ponovno polaganje vozačke, svakih 10 god.
Zaista danas svako vozačku dozvolu ima. :fpalm
1
1 Image

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 578
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by Ina »

Peace wrote:
Mon Jul 12, 2021 7:39 pm
Ina wrote:
Mon Jul 12, 2021 4:40 pm
Prije nego se dodijeli vozačka.. Ili i svako par godina poslije trebali bi uvažiti kao obavezu i psihološke testove.. Kakve sve budaletine voze to je za ne povjerovati..
Mozda su kazne preblage u Italiji?
I nisu baš.. Mi živimo u blizini mora.. Možda je i do toga.. Euforije turista i svašta nešto ujedno..

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2635
Posts: 10933
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by Peace »

Nesto sad ovako razmisljam: ako se dokaze da neko nije za volana, onda vjerovatno nije dobar ni za posla, ni za skole, ni za drustva. Nije neko rjesenje da ga se samo iz saobracaja iskljuci. To ni drzavi nije u interesu, jer ako se onesposobe, odose na trosak drzave. Ovako krseci pravila, doprinose joj.
USA izda dnevno oko 112.000 kazni samo za krsenje dozvoljene brzine. Kazna nije ispod $150, moze biti samo veca, zavisno od toga kojom ste brzinom isli i u kojoj state.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2037
Posts: 7465
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by Bella »

Voze i osobe koje su ne nekim .. antidepressntima..... sta se njima mota, tokom voznje..... ako bi samo o njima razmisljali . ne bi ni sjeli u svoj auto... :-?

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2635
Posts: 10933
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by Peace »

Kad je kcerka uzela stan za sebe, daddy je pita - pa kako ces sama, moze ti se svasta samoj desiti?
Odgovorila je nesto ovako - moze mi svasta desiti kad odem i u pekaru po kruh, u shoping po hranu, na koncert, u kino, na posao, u restoran, u park, u postu…
Zaista su neki ljudi izgubili zivote bas tu.

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 578
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by Ina »

Peace wrote:
Tue Jul 13, 2021 4:29 pm
Nesto sad ovako razmisljam: ako se dokaze da neko nije za volana, onda vjerovatno nije dobar ni za posla, ni za skole, ni za drustva. Nije neko rjesenje da ga se samo iz saobracaja iskljuci. To ni drzavi nije u interesu, jer ako se onesposobe, odose na trosak drzave. Ovako krseci pravila, doprinose joj.
USA izda dnevno oko 112.000 kazni samo za krsenje dozvoljene brzine. Kazna nije ispod $150, moze biti samo veca, zavisno od toga kojom ste brzinom isli i u kojoj state.
Ne razmišljam o tome kao neko totalno isključenje nekoga.. (ko uopšte nije za vozačke i ne vozi) nego kao prevenciju i upozorenje više.
Jedno je prekomjerna brzina, i poslije toga kazna, za 20km na sat više od ograničenja.. a drugo puno više od toga.. Ili budalesanje kad se treba stati pješacima..

Prebere se vozačka "slika" i dosje vozača i uz to dodatni psihološki test.. A uz to i nalazi krvi..
Radi alkohola i droga..

Državni džep me ne zanima.. Niti je kad prazan u slučaju hireva parlamentara.. I tamo gdje im dupetu odgovara..

Ne mora biti velikog gubitka.. Naprotiv.. Postoji autobus ili metro.. Ili idi biciklom ili pješke..

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2635
Posts: 10933
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by Peace »

Pa mi svi gledamo iz perspektive svoje sredine, i razumijem to.
Ovdje ako neko putuje 10 kilometara u jednom pravcu do posla, to zovemo poslom koji mu je blizu.
Ljudi putuju po 30-60 kilometara u jednom pravcu.
Ne moze se ta distanca prelaziti biciklom, gradskog saobracaja nema, a ako bi uzimao taxi sva bi mu plata otisla za to.
Pa kome se dakle oduzme vozacka, oduzme mu se i posao.

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 578
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by Ina »

Ma karikirala sam s razlogom..


Kome se oduzme vozačka, oduzme mu se uz validan motiv.. Kako već i rekoh predhodno, govorim o prevenciji (bilo o kakvom okruženju da je riječ) ne mareći previše za novčani profit.. A dakako da automobilska industrija (ili bilo koja druga.. zarađuje, daje ljudima posao i hljeb) treba raditi.. A biti gladež i uvažavati samo to, Tjst nemilosrdni profit,
je pogrešno.. S moje strane gledišta..

Tebi (ili meni svejedno) koja redovno voziš.. (bilo to 40 km u jednom smjeru.. hipotetički) predstavljalo bi ogromni problem podložiti se nekoj dodatnoj prevenciji uradi sigurnosti i drugih?

Ko već ima podobar broj saobraćajnog prekršenja i budaleštinja to bi moglo doći kao kočnica.. I poticaj sprečavanja nekih svakodnevnih tragedija..

A ko baš nije pri sebi nije ni za vožnje a ni za šta drugo.. dužno mu je se pomoći.. A načini postoje ako kolektivno želimo. I ako to sistem nalaže..

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2635
Posts: 10933
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by Peace »

I ja sam Ina za to da se uzme vozacka dozvola nekome ko redovno krsi pravila saobracaja. Samo koliko takvih znamo?

Upisala sam da se moj muz nervora. Svaki dan sretne par onih koji prekrse nesto i dobije ideju da bi mnoge trebalo iskljuciti, da su mozda pijani il drogirani.
Medjutim onaj danas nije isti prekrsilac ko i onaj od jucer. I dobro, mozda je drogiran, ali je mozda i upravo otpusten s posla, mozda su mu upravo javili da mu je dijete doslo u zatvor, mozda su mu upravo ocitali nalaz sa zadnjeg pregleda i javili da pati od strasne bolesti…
Jednom me je covjek stjero s puta, sreca bila je zuta traka i sklonila sam se u nju… Nevjerovatno, mislila sam, pa kako da ne vidi toliki auto, pijan je, nema sta drugo biti. Kad me je proso usla ssm iza njega, i 30ak metara odatle zaustavio nas je semafor. Izasao je vozac i dosao do mog auta. Otvorila sam prozor, pitao me jesam li dobro, izvinuo se, i rekao da je usred nekih problema i van sebe…

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2733
Posts: 5249
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by Skitnica »

Nekima i ako se oduzme vozačka dozvola, opet sjednu i voze bez vozačke...nije to solucija.. Visoke kazne donose bolje rezultate opreznosti na cesti...(mislim bar)..

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2037
Posts: 7465
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by Bella »

Kod mene nema nekih negativnih zapazanja..... osim mozda.. motorista... s njihovim 'drndanjem dok cekaju na semaforu...

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2635
Posts: 10933
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by Peace »

Bella wrote:
Thu Jul 15, 2021 8:43 pm
Kod mene nema nekih negativnih zapazanja..... osim mozda.. motorista... s njihovim 'drndanjem dok cekaju na semaforu...
Ne znam kakve su kazne u Evropu, Amerika je je mislim ne nadmasiva.

I Georgija je jako, jako pristojna. Jos spadamo u pet najtezih po saobracaju u US.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2733
Posts: 5249
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: (Ne)pristojno ponašanje u saobraćaju

Post by Skitnica »

Odličan primjer nepristojnosti,nije se razmišljalo da li možda neko sa invalidskim kolicima može proći, majke sa dječjim kolicima

:doh

Ma uopšte o pješacima se nije mislilo...
Image

Post Reply