Zivot u zajednici

Porodica, odnosi u porodici, odgoj djece, briga o roditeljima i slične teme
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11103
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Peace »

Gudi wrote:
Mon Jan 22, 2024 9:16 pm


Ne opterećujem se ja sa tim. Ja i brakovi niđe veze. Ja ti volim svoj život i svojim poslom ići u životu, da mi se niko u život ne petlja šta ću i kako ću. Za svoj ćejf. Živim onako kako meni paše i odgovara. Imam svoj mir, tišinu. Hvala Bogu ne razvlači mi niko pamet šta i kako da mi puni glavu. Mogu sebi zaraditi ne ovisim od drugog, zdrav sam hvala Bogu. Tako da mi je iskreno ovo neka lijeva tema na 284737 mjestu. :DE
Ja razumijem, i postivam tudje odluke.
Ali ako ipak iza tvoje odluke stoji strah da ce se neka zena okoristiti (po tvome opljackati te) tada bi razmislila jos jednom…dva puta..sto puta…
Razmislila bo sta ce se desiti sa ovim sto imam…Ako imam bracu i sestre, pripast ce njima i njihovoj djeci..
Mozda rodjacima i njihovim zenama, njihovoj djeci…I pazi, ti ih u zivotu gledo, gledo mozda kakvi su rasipnici i nesrece, a zapast ce ih ono sto si ti ucuvo…
Mozda covjek misli - domu za stare…Ali kako on moze znati da ce zivjeti do dome, da nece poginuti u saobracajnon nesreci, da nece umrijeti iznenada od nekog udara…
Hajde sve i da doceka stare dane i dom, imat ce koristi direktor/vlasnik…On sigurno ima zenu, ko zna mozda ima i ljubavnicu…
Kako god okrenes neka ce zena imati koristi, a od koje ti sam nisi vidio nikakve koristi… i nekoj djeci, sam si odlicio da ne budu tvoja…

E jedino da covjek minira kucu pred umiranje, i spali sve sto ima…to je jedini nacin da ni jedna zena nema koristi od nje.
1
1 Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Zivot u zajednici

Post by Gudi »

Bella wrote:
Mon Jan 22, 2024 11:24 pm
.zar je bitno ..gdje se pishe..ili zbog toga shto je tema.. 'zivot u zajednici'
..

Razmenjujemo mishljenja..a ti to shvatash kao napad. da ti neko nameche . prevaspitava.. pa sam iznosish situacije skojima se vechina ovdje ne slaze.. .. :hm tu je problem ..dublje prirode...

kao dragom drugu. bi ti preporuchila neko 'struchno savjetovanje'

eto pominjesh neke 'svete svjedoke' .nikakve veze neamju s ovom temom..
Naravno da je bitno, jer svaka tema ima svoju svrhu i značenje. Nismo na pijaci :/*

Ti i tvoje mishljenje bjezhi tamo...Tebe ko poslusha njemu je zagarantovana crna pogibija. Tako prodji se Bgti savjetovanja. Nisam to od tebe tražio. :fp

Nisu sveti svjedoci već jehovini svjedoci. Tako da nemoj mi imputirati riječi koje nisam rekao. Hvala lijepo. ;)
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7665
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Bella »

Gudi wrote:
Mon Jan 22, 2024 11:51 pm

Naravno da je bitno, jer svaka tema ima svoju svrhu i značenje. Nismo na pijaci :/*

Ti i tvoje mishljenje bjezhi tamo...Tebe ko poslusha njemu je zagarantovana crna pogibija. Tako prodji se Bgti savjetovanja. Nisam to od tebe tražio. :fp

Nisu sveti svjedoci već jehovini svjedoci. Tako da nemoj mi imputirati riječi koje nisam rekao. Hvala lijepo. ;)
I shta je znachio komentar ..
Pa ovdje je gurnula postove ona Peaca :cc.
jel tvoj stav zanemaren. manipulisan . ?

nisi trazio . ne morash ni komentarisati.. :hahah josh manje . prihvatiti(nazalost . gubish jako puno,zbog toga )
Nema na chemu.. svejedno. koji ti je point s njima... Jehovini ili Sveti... tu je negdje.. mozda zato shto oni potenciraju 'zajednicu' :hm
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Zivot u zajednici

Post by Gudi »

Peace wrote:
Mon Jan 22, 2024 11:40 pm
Ja razumijem, i postivam tudje odluke.
Ali ako ipak iza tvoje odluke stoji strah da ce se neka zena okoristiti (po tvome opljackati te) tada bi razmislila jos jednom…dva puta..sto puta…
Nema tu nikakvog straha. Već je riječ samo o prioritetima u životu. A u kojim nema nekih drugih trećih osoba.
Razmislila bo sta ce se desiti sa ovim sto imam…Ako imam bracu i sestre, pripast ce njima i njihovoj djeci..
Ovo je OK. Nemam ništa protiv ovoga
Mozda rodjacima i njihovim zenama, njihovoj djeci.
I ovo je OK.

I pazi, ti ih u zivotu gledo, gledo mozda kakvi su rasipnici i nesrece, a zapast ce ih ono sto si ti ucuvo…
I ovo je OK.

Mozda covjek misli - domu za stare…Ali kako on moze znati da ce zivjeti do dome, da nece poginuti u saobracajnon nesreci, da nece umrijeti iznenada od nekog udara…
Ovo je već miješanje u Božije šta će biti kako će biti. Tako da ne bih u to ulazio.

Hajde sve i da doceka stare dane i dom, imat ce koristi direktor/vlasnik…
Da, ali te usluge koje se nude one se plaćaju. Tako da je ovdje obostrana korist u pitanju, a ne nekakva jednosmjerna.
On sigurno ima zenu, ko zna mozda ima i ljubavnicu…
Kakve to veze ima sa mnom i sa uslugama koje npr. Dom nudi? Ima i državnih socijalnih domova gdje država snosi troškove. Ne mora čovjek ni da plaća uopšte.

Kako god okrenes neka ce zena imati koristi, a od koje ti sam nisi vidio nikakve koristi… i nekoj djeci, sam si odlicio da ne budu tvoja…
Pred Bogom svako će odgovarati za svoju. Ko svoje nema nema ni odgovaranje.

E jedino da covjek minira kucu pred umiranje, i spali sve sto ima…to je jedini nacin da ni jedna zena nema koristi od nje.
:DE :DD

Jok to. Nego svoje čuvati kao rezervu za ne daj Bože. A kod žene se utrpati. :gaz.
🔻

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Zivot u zajednici

Post by Gudi »

Bella wrote:
Mon Jan 22, 2024 11:58 pm
I shta je znachio komentar ..
Pa ovdje je gurnula postove ona Peaca :cc.
jel tvoj stav zanemaren. manipulisan . ?

nisi trazio . ne morash ni komentarisati.. :hahah josh manje . prihvatiti(nazalost . gubish jako puno,zbog toga )
Nema na chemu.. svejedno. koji ti je point s njima... Jehovini ili Sveti... tu je negdje.. mozda zato shto oni potenciraju 'zajednicu' :hm
Pročitaj opet 3x ;)

Zashto da ja ne komentarišem kad ti sebi daš nekakvu bitnost pa komentarišeš? Ono nja nja nja zna ko shta gubi dobija. Eto ti prilike da imash neko zanimanje u zhivotu :DE

Ne, vech zbog toga sto se neuspejshno namechu, pa ih narod marshne sa vrata :DD
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7665
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Bella »

Gudi wrote:
Tue Jan 23, 2024 12:07 am

Pročitaj opet 3x ;)

Zashto da ja ne komentarišem kad ti sebi daš nekakvu bitnost pa komentarišeš? Ono nja nja nja zna ko shta gubi dobija. Eto ti prilike da imash neko zanimanje u zhivotu :DE

Ne, vech zbog toga sto se neuspejshno namechu, pa ih narod marshne sa vrata :DD
.sta che promjeniti ako ponovim 3 puta... da chu podrzat tvoj stav.... moguche.. ako je neshto,shto se i meni chini ok.
Ti mene komentarishesh , neshto .'tashti zensko'.. :hahah itd.. ... ja ti onako prijateljski. htjel a ukazati na propuste. a ti nja naj pa nja.. :maad :hahah

Neka rade,ako nije protiv zakona ... narod ko narod. ima ga svakavog. neke kuche je i bolje zaobichi.. kad bi znali u kojoj cuko laje.. :D/
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Zivot u zajednici

Post by Gudi »

Bella wrote:
Tue Jan 23, 2024 12:16 am
.sta che promjeniti ako ponovim 3 puta... da chu podrzat tvoj stav.... moguche.. ako je neshto,shto se i meni chini ok.
Ti mene komentarishesh , neshto .'tashti zensko'.. :hahah itd.. ... ja ti onako prijateljski. htjel a ukazati na propuste. a ti nja naj pa nja.. :maad :hahah

Neka rade,ako nije protiv zakona ... narod ko narod. ima ga svakavog. neke kuche je i bolje zaobichi.. kad bi znali u kojoj cuko laje.. :D/
Mozhda ti dodje do mozga pa budesh pametnija i inteligentnija. Ali sumnjam ne uchi se star cuko lajati :/*
To ti neshto umisljash...Nekakve lichne projekcije radish...shta li... :hm
Pa i ja tebi prijateljski ukazhem da budesh pametnija s ti nishta. Na jedno uho udje na drugo izadje ...i shta chu...pustim je tamo nek ide i misli shta hoche... :hahah

Da to oni znaju ali ne znaju vech onako naslijepo i neselektivno nalijechu...shta che...kako che...Eh da su babi m*da bila bi deda, al nisu. :jbg :hahah
🔻

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11103
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Peace »

Jesam li dobro razumjela Gudi - neka od tvoga ima korist nakon tebe bilo ko..braca, sestre, rodjaci, njihovi partneri i njihova djeca… tebi je vazno sama da to ne budu tvoja zena, i tvoja djeca?

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Zivot u zajednici

Post by Gudi »

Peace wrote:
Tue Jan 23, 2024 12:34 am
Jesam li dobro razumjela Gudi - neka od tvoga ima korist nakon tebe bilo ko..braca, sestre, rodjaci, njihovi partneri i njihova djeca… tebi je vazno sama da to ne budu tvoja zena, i tvoja djeca?
Ne radi se o tome draga Peace. Već o tome da se ja u životu ne želim žrtvovati ni za koga. Ni za ženu, ni za nekakvu djecu. :)
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7665
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Bella »

Gudi wrote:
Tue Jan 23, 2024 12:23 am


Mozhda ti dodje do mozga pa budesh pametnija i inteligentnija. Ali sumnjam ne uchi se star cuko lajati :/*
To ti neshto umisljash...Nekakve lichne projekcije radish...shta li... :hm
Pa i ja tebi prijateljski ukazhem da budesh pametnija s ti nishta. Na jedno uho udje na drugo izadje ...i shta chu...pustim je tamo nek ide i misli shta hoche... :hahah

Da to oni znaju ali ne znaju vech onako naslijepo i neselektivno nalijechu...shta che...kako che...Eh da su babi m*da bila bi deda, al nisu. :jbg :hahah
ochekivano... :DE nemash argumenata... pa dijelish 'komlimente' .. ja to chitam i zakljuchujem.da je to 'slabost' . nemogucnost razvoju diskusije... :jbg

..
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Zivot u zajednici

Post by Gudi »

Bella wrote:
Tue Jan 23, 2024 12:39 am
ochekivano... :DE nemash argumenata... pa dijelish 'komlimente' .. ja to chitam i zakljuchujem.da je to 'slabost' . nemogucnost razvoju diskusije... :jbg

..
Ona i argumentirana diskusija. To se u putu nije srelo. :DE I ja to zakljuchujem da joj to nije neka vrlina vech mana. Na kojoj bi mogla bolje da se potrudi pa da bude kako treba. :iiij
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7665
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Bella »

Gudi wrote:
Tue Jan 23, 2024 12:41 am
Bella wrote:
Tue Jan 23, 2024 12:39 am
ochekivano... :DE nemash argumenata... pa dijelish 'komlimente' .. ja to chitam i zakljuchujem.da je to 'slabost' . nemogucnost razvoju diskusije... :jbg

..
Ona i argumentirana diskusija. To se u putu nije srelo. :DE I ja to zakljuchujem da joj to nije neka vrlina vech mana. Na kojoj bi mogla bolje da se potrudi pa da bude kako treba. :iiij
Ih kad bi ti znao..kako izgleda 'kako treba' . ne bi mi ovje chitali, bili suocheni s dijamentralnim stavovima.. :DE
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Zivot u zajednici

Post by Gudi »

Bella wrote:
Tue Jan 23, 2024 12:52 am
Ih kad bi ti znao..kako izgleda 'kako treba' . ne bi mi ovje chitali, bili suocheni s dijamentralnim stavovima.. :DE
Neshto ona sama sa sobom. Dogovora se, u koja je doba i tak to. Al se izgleda pogubila pa joj treba pomochi. :DE
🔻

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11103
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Peace »

Gudi wrote:
Tue Jan 23, 2024 12:39 am
Peace wrote:
Tue Jan 23, 2024 12:34 am
Jesam li dobro razumjela Gudi - neka od tvoga ima korist nakon tebe bilo ko..braca, sestre, rodjaci, njihovi partneri i njihova djeca… tebi je vazno sama da to ne budu tvoja zena, i tvoja djeca?
Ne radi se o tome draga Peace. Već o tome da se ja u životu ne želim žrtvovati ni za koga. Ni za ženu, ni za nekakvu djecu. :)
OK.

Ja ipak mislim da nije u pitanju zrtvovanje.
Za mene je zivot dobio smisao tek nakon sto sam dobila djecu.
To je bila moja motivacija.
Ono prvi put imas nekog kome stvrano trebas.
Roditelji te vole, ali djeca te trebaju. I zivot ti odjednom dobije smisao.
Nekog volis, beskrajno, vise od icega. Ti si mu sve na svijetu, samo ti.
Najljepsi trenutci u zivotu nastaju u porodici.
Najvece radosti.
Najsladje suze. Ono krenu ti i kad je sve u savrsenom redu..kad dijete polazi u skolu, kad iz male skole prelazi u vecu…kad polazi u srednju…oh a tek na colege…

Za sto bi ja sad ovo zamijenila? Ni za sto, ni za sto. Ni za kakvo bogatstvo, ni za kakav mr, ni za kakav rahatluk samca i samice, ni za sto na zemlji ovoj..
I svi ce se roditelji sloziti sa mnom.
Ako je ovo zrtvovanje, svakome ga zelim.
Ljepseg od ovog sigurno nema.
1
1 Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Zivot u zajednici

Post by Gudi »

Peace wrote:
Tue Jan 23, 2024 2:28 am
OK.

Ja ipak mislim da nije u pitanju zrtvovanje.
Za mene je zivot dobio smisao tek nakon sto sam dobila djecu.
To je bila moja motivacija.
Ono prvi put imas nekog kome stvrano trebas.
Roditelji te vole, ali djeca te trebaju. I zivot ti odjednom dobije smisao.
Nekog volis, beskrajno, vise od icega. Ti si mu sve na svijetu, samo ti.
Najljepsi trenutci u zivotu nastaju u porodici.
Najvece radosti.
Najsladje suze. Ono krenu ti i kad je sve u savrsenom redu..kad dijete polazi u skolu, kad iz male skole prelazi u vecu…kad polazi u srednju…oh a tek na colege…

Za sto bi ja sad ovo zamijenila? Ni za sto, ni za sto. Ni za kakvo bogatstvo, ni za kakav mr, ni za kakav rahatluk samca i samice, ni za sto na zemlji ovoj..
I svi ce se roditelji sloziti sa mnom.
Ako je ovo zrtvovanje, svakome ga zelim.
Ljepseg od ovog sigurno nema.
OK

Sve zavisi od vlastite percepcije i načina na koji gledamo na određene stvari. I sve što odstupa od vlastitog izbora i načina življenja doživljavamo kao nešto čudno, strano, nastrano pa čak i bolesno, neispravno i slično.
Onda ti vjerovatno i nije bio neki život dok ti je smisao bio da se zaštitiš u životu putem institucije braka i porodice. A najbolji način zaštite je da se čovjek emocionalno i seksualno veže za nekoga ko je spreman da se žrtvuje za nas i za to što mi hoćemo. Niko neće reci da njemu ili njoj treba lično sigurnost. Dovoljno su ljudi manipulativni, već da drugog navedu da se bori za njegove ili njene vlastite egoistične interese i potrebe pod krinkom institucija braka, porodice, djece, ljubavi, emocionalnosti i seksualnosti.
Dijete u tom slučaju samo je osigurač ili sredstvo da se do te sigurnosti dođe. Kad bih bio sirov, napisao bih da su djeca taoci, ulog, cijena ili jednostavno sredstvo da se to te sigurnosti dođe da se mirno spava.
Ne mora to strogo da bude vezano za žene, također i muškarci na takav način dolaze do sigurnosti. Nemoj ovo nešto lično shvatiti.
Najveća motivacija je da se dođe do komfornog i mirnog života na jednostavan tradicionalan način. Da neko drugi bude taj koji će se žrtvovati i na kome će se projicirati vlastiti lični ciljevi i interesi kao njegovi ili njeni lični.
Nekako mi je iskreno to jako jadno da se putem djeteta mora doći do toga mira preko djeteta. Ja na to gledam da se manipulatori i manipulatorke samo kriju iza djece, iza majčinstva ili očinstva.
Ne moraju djeca da budu ta kome nekome čovjek treba. U mojem slučaju ja trenutno na primjer više trebam svojim roditeljima. Zašto je tvoja emocija drugačija od moje? I moji roditelji nemaju nikoga osim nas djece. Mi smo ti koji rješavaju njihove probleme, a ne oni naše.
Kompletno tvoje razmišljanje i percepcija je iz sigurne komforne zone. Iz okruženja gdje se osjećaš sigurno, zašticeno, a koje si ostvarila putem braka.
Ja se sad zapitam kakav bi tvoj život bio da ti sama moraš da prehranjuješ porodicu jer ti se ne daj Bože nešto mužu desilo, da je nastradao ili da ti njega i djecu moraš da izdržavaš, da moraš tražiti socijalnu pomoć od države. Da umjesto part-time posla moraš da radiš po 10-12 sati, da moraš da misliš kako ćeš TI platiti ratu hipotekarnog kredita ili ćeš završiti na ulici zajedno sa djecom. Da li će djeca moći da nastave obrazovanje i kako ćeš im ti sama to osigurati. Dok ti teško radiš od jutra do mraka, da moraš da misliš da li sin kao muško dijete ima oslonac, da li ima loše društvo, da li se drogira, da li ima problema sa zakonom, ili da li će kćerka naci nekog sileđiju koji ce je tuci i koji ce joj takav djecu napraviti. I tako u silnoj borbi i žrtvi za normalan život porodice, negdje se nastrada sad kako gdje nije ni bitno.


U zdravlje :)
🔻

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11103
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Peace »

Pazi Gudi, u jednom postu ti pises da ne mislis o braku jer ne zelis dati svoj mir i ostalo, u drugum da se ne zelis zrtvovati ni za koga…. A u trecem da ljudi stupaju u brak samo radi egzistencije, radi sigurnosti i (zene) radi koristi…
To je u svakom slucaju znaci, osim u tvome. Ljudi se okoriste, samo bi se ti zrtvovo. Ljudi preko djece dolaze do mira (u gore postu pise) a ti se neces zeniti jer nedas svoj mir :jbg Kako to :hm

Dvadeset i prvi vijek Gudi. Roditelji imaju po dvoje djece. Svako svoju moze izdrzavati. Nicija djevojka nije na ulici, gola, bosa, gladna, vec princeze vece nego ikada…
Bar danas nema tih djevojaka koje moraju ici muzu da ih on uzdrzava. Koje moraju u neciju kucu jer nemaju svoju…Mnoge se nisu udale, zive lijepo.
Da, ja imam komfornu zonu, ali imala sam je i u roditeljskom domu.
Imam kucu sada..Kod roditelja je pravo malo imanje, prelijepa kuca, dvije trecine niko ne koristi, golemo uredjeno dvoriste, pomocna kuca,…Ostat ce prazna, bice mozda vikend kuca. Nisam se zbog toga morala udati.

Boga me skroz me ostavljas zbunjenom :rolleyes

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Zivot u zajednici

Post by Gudi »

Peace wrote:
Tue Jan 23, 2024 1:18 pm
Pazi Gudi, u jednom postu ti pises da ne mislis o braku jer ne zelis dati svoj mir i ostalo, u drugum da se ne zelis zrtvovati ni za koga…. A u trecem da ljudi stupaju u brak samo radi egzistencije, radi sigurnosti i (zene) radi koristi…
To je u svakom slucaju znaci, osim u tvome. Ljudi se okoriste, samo bi se ti zrtvovo. Ljudi preko djece dolaze do mira (u gore postu pise) a ti se neces zeniti jer nedas svoj mir :jbg Kako to :hm

Dvadeset i prvi vijek Gudi. Roditelji imaju po dvoje djece. Svako svoju moze izdrzavati. Nicija djevojka nije na ulici, gola, bosa, gladna, vec princeze vece nego ikada…
Bar danas nema tih djevojaka koje moraju ici muzu da ih on uzdrzava. Koje moraju u neciju kucu jer nemaju svoju…Mnoge se nisu udale, zive lijepo.
Da, ja imam komfornu zonu, ali imala sam je i u roditeljskom domu.
Imam kucu sada..Kod roditelja je pravo malo imanje, prelijepa kuca, dvije trecine niko ne koristi, golemo uredjeno dvoriste, pomocna kuca,…Ostat ce prazna, bice mozda vikend kuca. Nisam se zbog toga morala udati.

Boga me skroz me ostavljas zbunjenom :rolleyes
Tačno je za to prvo. Kad kažem svoj mir mislim na vlastite prioritete u živote, jer ne želim da ih bilo ko remeti i neću da se ja nekome prilagođavam. Tačno je i za to drugo, a u vezi je sa tim prvim, jer smatram da je odstupanje od vlastitih prioriteta žrtvovanje za nekoga drugog i remecenje vlastitih prioriteta. Tačno je i za to treće. Ne bih se ja na primjer žrtvovao kad bih se ja oženio zbog materijalne sigurnosti preko braka i preko djece, jer žene djevojke su danas ravnopravne, imaju obrazovanje, dobro placene poslove, nasljedstvo itd. Možda neka takva ne bi gledala da ima sigurnost preko braka, djece i porodice jer je vec ima preko vlastitih roditelja. Stvar je u tome što ja npr. volim vlastitu autonomiju i ne bih da ovisim od nečije dobre volje.
Znam ja da su današanje djevojke princeze, samo neka one zasucu rukave i neka one nose pantalone. A ne da pored svoje autonomije i sigurnosti, jos hoce hljeba preko pogace i preko djeca i braka i da guzu u kraj sklone i sacuvaju ;)
U moru tih samostalnih djevojaka, ja ne vidim ni jednu da sama hrani porodicu ili ne daj Boze da hrani muza ili djecu. Sve su neke samostalne preko kreveta.

Ja nisam imao komfornu zonu u porodicnim odnosima. Sta cu takav mi grah pao ili mozda samo nisam dobar glumac koji glumi sretnu porodicu, a ono u kuci izmedju 4 zida za vratova. Treba sevapa ponijeti i za onaj svijet. Barem mi muslimani treba da obratimo paznju na to. Koliko je covjeku iman jak, tolika ima i velika iskusenja u zivotu. Nije zivot samo uzivanje i provod.

Nisi se mozda zbog toga (kuce) morala udati zbog krova nad glavom. Mozda si se udala zbog kore hljeba. Da ima ko da ti donosi koru hljeba, da te pogura i pomogne u zivotu i tako to. Mislim ne moras ni reci zbog cega, ako te je sramota. Da je nekakva ljubav i tako te bobe iskreno ne vjerujem.

:)
🔻

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11103
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Peace »

:doh

Upisala sam vec, muz nije imo nista, ma nista, golo siroce bio.
Njegova majka nam dala dusek, moja jorgan.
Napotucali se po tudjim kucama, dobrih prvih 6-7 god se dobro i napatili…
Molili me moji ko Boga da se vratim.
I sad ljudi pricaju o tome.


Ali hajde, neka bude da sam se udala da se okoristim.

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Zivot u zajednici

Post by Gudi »

:hahah
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7665
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Bella »

:jbg zajednica je .i zivot s roditeljima.. za neke gora situacija.. nego zajednica s /momkom/ muzem
. kao djeca to nam je ok i pogoduje... samo se gleda shta im oteti, na koji nachin itd

.. roditelji su krili od djece, vjerujem da je i danas moranje .. kolika promanja imaju...

..
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Zivot u zajednici

Post by Gudi »

Bella wrote:
Tue Jan 23, 2024 5:54 pm
:jbg zajednica je .i zivot s roditeljima.. za neke gora situacija.. nego zajednica s /momkom/ muzem
. kao djeca to nam je ok i pogoduje... samo se gleda shta im oteti, na koji nachin itd

.. roditelji su krili od djece, vjerujem da je i danas moranje .. kolika promanja imaju...

..
Nikad te nisam za primanja pitao. :_) :DD
🔻

Pekmeza
Junior
Junior
Reactions: 33
Posts: 87
Joined: Mon Jan 01, 2024 7:35 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Pekmeza »

Kaka zajednica ???

Dobijes neke nepoznTe ljude za familiju, ne znas ni ko su ni sta su nisi ih biro - ma bjeeezi

Ne mogu da zivim ni sama sa sobom u jednoj sobi

jedva prezivljavam :aaa
1
1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7665
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Bella »

Image :D/
3
3 Image
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Zivot u zajednici

Post by Gudi »

To ti je sve što si pročitala u zhivotu. One nja nja magazine ljepota i dom. Kreme maze. Kako napraviti DIY 🧁 muffin. :rlys
1
1 Image
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7665
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Bella »

:DE ;)
.............................................................................................Image

Post Reply