Zivot u zajednici

Porodica, odnosi u porodici, odgoj djece, briga o roditeljima i slične teme
User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2786
Posts: 5323
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Zivot u zajednici

Post by Skitnica »

Slažete li se sa ovim ;

Ne morate da umrete da biste živjeli u paklu. Dovoljno je da živite u zajednici.
?
:D/


Imate li iskustva sa životom u zajednici ?

Jeste li za ili protiv tog života sa partnerom u zajednici mislim na roditelje od partnera / bracu , sestre..itd...?

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1529
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Zivot u zajednici

Post by Vjetar »

Mjesec dana u zajednici je bolje da upoznaš nekoga, nego godina onako u vezi

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2786
Posts: 5323
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Zivot u zajednici

Post by Skitnica »

Mislila sam na zajednicu kod roditelja zajedno, sa djevojkom / zenom../ momkom / muzem prije nego se osamostali nađe stan..ono privremeno..

Neki ostanu da zive tako zauvijek.. i zadovoljni, ili možda i nemaju drugog izbora..

A mladi se odluciju sve vise na te odluke, jer finansijski nisu u mogućnosti biti samostalni, pod "svojim krovom"..

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1529
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Zivot u zajednici

Post by Vjetar »

Bolje mjesec dana sa curom sam, nego deset godina sa njenim roditeljima i njom :up
1
1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2135
Posts: 7655
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Bella »

Citam na FB . pishe jedan... rodio sam se kad sam sahranio roditelje i dobio protezu..
.............................................................................................Image

User avatar
Revizor
Član
Član
Reactions: 426
Posts: 909
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Zivot u zajednici

Post by Revizor »

svaki dan mastam o zivotu u zajednici
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11096
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Peace »

Joj ne bi volila. Moram priznati da sam ja sebi muza i po tome birala, znala sam da cemo od pocetka zivjeti sami. To je bilo odmah poslije rata, jos su mnogi mladi parovi, mnoge godine morali provesti s roditeljima.

Kad ste u zajednici, svi su zakinuti, svako trpi. Imam ovdje nekoga, ne mogu uzeti niciju stranu, jer stvarno svi ispastaju, ali radi novca vuku. Jest ekonomicnije, al slome se ljudi psihicki.

Sad ako je roditelj stvarno iznemogo, sam je, na neki nacin onesposobljen, tada je OK.

Hvala Bogu sto moji imaju jedno drugo, i sve sami mogu.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2786
Posts: 5323
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Zivot u zajednici

Post by Skitnica »

Bella wrote:
Tue Dec 14, 2021 11:58 pm
Citam na FB . pishe jedan... rodio sam se kad sam sahranio roditelje i dobio protezu..
Ovo subas teske rijeci za objavu na fb..

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2786
Posts: 5323
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Zivot u zajednici

Post by Skitnica »

Revizor wrote:
Wed Dec 15, 2021 12:04 am
svaki dan mastam o zivotu u zajednici
Misliš da se ozenis i živiš sa hanumom kod svojih ili njenih roditelja ? :D/

Ili kod nane ? :hahah

User avatar
Revizor
Član
Član
Reactions: 426
Posts: 909
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Zivot u zajednici

Post by Revizor »

Skitnica wrote:
Wed Dec 15, 2021 2:47 pm
Revizor wrote:
Wed Dec 15, 2021 12:04 am
svaki dan mastam o zivotu u zajednici
Misliš da se ozenis i živiš sa hanumom kod svojih ili njenih roditelja ? :D/

Ili kod nane ? :hahah
mastam da hanuma i ja zivimo kod mojih
ako treba i nanu cemo zvat ❤
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2786
Posts: 5323
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Zivot u zajednici

Post by Skitnica »

Revizor wrote:
Wed Dec 15, 2021 3:18 pm
Skitnica wrote:
Wed Dec 15, 2021 2:47 pm
Revizor wrote:
Wed Dec 15, 2021 12:04 am
svaki dan mastam o zivotu u zajednici
Misliš da se ozenis i živiš sa hanumom kod svojih ili njenih roditelja ? :D/

Ili kod nane ? :hahah
mastam da hanuma i ja zivimo kod mojih
ako treba i nanu cemo zvat ❤
Bit će vam zabavno, vjerujem... :D/
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11096
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Peace »

Evo teme na vrh, radi Gudija.

Da nas ubijedi da se ljudi pljackaju u braku, ili da mi njega da stvari nisu takve :)

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Zivot u zajednici

Post by Gudi »

Peace. To ona da se sakrije da je i ona hajrovala preko muža i djece. :inlv
🔻

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11096
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Peace »

Gudi wrote:
Sun Jan 21, 2024 10:16 pm
Peace wrote:
Sun Jan 21, 2024 10:01 pm
Ja ne mislim tako. Ljudi, velika vecina, ne ulazi u brak da nekog opljacka.
Ali bude tu svasta, par je “zaujede” i na kraju se ne vode vise zdravim razumum.

Bolan, pa nije ni u Bosni takvo bezakonje da se tek tako prisvoji neciji stan ili kuca :jbg
A vjerujem i da nema ljudi koji bi sebi to uradili.
Kazem s razlogom sebi.
Covjek je stvoren dobar, sve ruzno sto ucini, progobin ce ga u zivotu.

Vjerujem da se salis, ali za nekoga ko klanja pet puta dnevno… Ja se ne bi tako salila.
Većina ulazi u brak zbog materijalne sigurnosti. Da ima hljeba da jede, da ima neki oslonac i tako to.

Osjetljive socijalne kategorije, penzioneri, bolesni, neobrazovani, neupućeni, nemoćni, takvi ljudi jesu meta prevaranta lešinara. Ne samo u Bosni već svugdje u svijetu. Ako neko vidi mogućnost naravno da može da mu na um padne kako da nekoga prevari i da mu otme.

Da nisam ni ja bio po sudovima, policijama ne bih vjerovao, ali nažalost jesam. I susretao se sa svačim i doživljavao svašta.

Ti si imala neki fensi život, zaštičena bila. Fin možda brak, neka ledja oslonac imala? Ili možda samo sreću, nebitno.

Ne šalim se ni sekunde. Već samo znam kako ljudi razmišljaju. I koje namjere imaju, tako da ih skeniram ko rendgenom.
OK, cula sam i ja da ima ljudi koji nisu vodili racuna o svome, pa bi sad brzo do tudjeg, ali takvoh je ljudi malo.
I dalje je mnogo vise postenog svijeta.

Ja mislim da ljudi ulaze u brak da imaju nekoga, jednostavno da s nekim dijele zivot, ostvare porodicu. Pa nije glad u svijetu cijelom da se ulazi u zajednicu kako bi se komad hljeba imao… :jbg

A kad jednom sve ovo zavrsi, Gudija cu pamtiti po tome koliko je bio uvjeren da se ljudi pljackaju, posebno da zene pljackaju muzeve.

Nemam pojma sta im pljackaju.
Pa sigurno 60% porodica u Bosni zivi u kuci ili stanu koji su im roditelji ostavili. Kucu mnogi dijele s roditeljima i bracom.
Pa ne moze mu ona uzeti kucu. Ne moze ni iznositi stvari iz kuce.. Pa sta mu pljacka pitam se. Gudi, sta pljackaju?

Ja ne vidim toliko ljudi kojima se ima sta pljackati.
Postoje uspjesni, svugdje, ali sto bi njega zena pljackala, kad moze fino trosit svaki dan koliko joj treba.
Druga stvar je, uspjesni ljudi uopce nisu glupi, da bi dopustili da ih neko pljacka. Mislim na uspjesne koji se posteno potrudili oko svega sto imaju.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2135
Posts: 7655
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Bella »

Jedan je sluchaj ochigledan ........................Paul McCartney....i invalid ...Heather Mills opljachkala ga. .chovjek bio iskren /zaljubljen... bez predbrachnog ugovora .
1
1 Image
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11096
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Peace »

Gudi wrote:
Sun Jan 21, 2024 11:28 pm
Peace. To ona da se sakrije da je i ona hajrovala preko muža i djece. :inlv
Mi smo hajrovali jedno uz drugo Gudi.

Kad sam se udala za mog muza, 95e, on je bio golo siroce.
Otac mu umro kad je imo dvije god, majka mu se preudala kad je imo 7 god.
Ostalo 5 djece. O njemu se brinuo stariji brat, i sestra.
Poslije ce taj brat rasprodati sve sto je vrijedno ostalo iza roditelja.

Nas dvoje smo u pocetku zivjeli u kuci djevera, a kad se on vratio iz Njemacke, otisli pod kiriju.
Iz te kuce u drugu. Pa u Ameriku.
I stvorili nesto. Stvorili lijepo, ako se pogleda i s finansijske strane, a i kao porodica.

Moji su digli bunu kad sam se ja udala, gdje cu u takvu bijedu…
Sad mozes misliti kako je meni kad neko kaze tako kao ti - pljackaju se, idu se okoristiti.

Ljudi se mogu voliti Gudi, moze im biti lijepo sto imaju jedno drugo.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11096
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Peace »

Bella wrote:
Sun Jan 21, 2024 11:37 pm
Jedan je sluchaj ochigledan ........................Paul McCartney....i invalid ...Heather Mills opljachkala ga. .chovjek bio iskren /zaljubljen... bez predbrachnog ugovora .
Vjerujem. To su njih dvoje, to i dalje nije vecina.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2135
Posts: 7655
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Bella »

zakon je na strani zena.... tachno. ode kucha ako se nije zashtitio... znam takvih sluchajeva..
i kao shto Peace navede na drugoj temi...
ochevi prazne bankovne rachune ..od zena i svoje djece.. jer znaju da im ne gine. visoka 'renta' ako imaju ...
.. zene jesu .. pametniji pljachkashi. mushkarci su vechi napasnici /kao i blechci.. samo dvije kategorije..
.............................................................................................Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2135
Posts: 7655
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Bella »

Peace wrote:
Sun Jan 21, 2024 11:40 pm
Bella wrote:
Sun Jan 21, 2024 11:37 pm
Jedan je sluchaj ochigledan ........................Paul McCartney....i invalid ...Heather Mills opljachkala ga. .chovjek bio iskren /zaljubljen... bez predbrachnog ugovora .
Vjerujem. To su njih dvoje, to i dalje nije vecina.
svi poznati su 'nadrljali ako su bili u braku.. ali imali su od chega...
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11096
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Peace »

Bella wrote:
Sun Jan 21, 2024 11:42 pm
Peace wrote:
Sun Jan 21, 2024 11:40 pm
Bella wrote:
Sun Jan 21, 2024 11:37 pm
Jedan je sluchaj ochigledan ........................Paul McCartney....i invalid ...Heather Mills opljachkala ga. .chovjek bio iskren /zaljubljen... bez predbrachnog ugovora .
Vjerujem. To su njih dvoje, to i dalje nije vecina.
svi poznati su 'nadrljali ako su bili u braku.. ali imali su od chega...
Sud nece odrediti da on daje pare koje nema.
To sto bogati i slavni daju, nama obicnim ljudima moze izgledati golemo, u njihovom svijetu/zivotu to nije mnogo.
On bi novce rasipo ionako, ovako bar odu na djecu i zenu koja se brine o njima.

Ja ne dozivljam ko lose to sto zene bogatih njih uzimaju.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2135
Posts: 7655
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Bella »

Peace wrote:
Sun Jan 21, 2024 11:47 pm

Sud nece odrediti da on daje pare koje nema.
To sto bogati i slavni daju, nama obicnim ljudima moze izgledati golemo, u njihovom svijetu/zivotu to nije mnogo.
On bi novce rasipo ionako, ovako bar odu na djecu i zenu koja se brine o njima.

Ja ne dozivljam ko lose to sto zene bogatih njih uzimaju.
svakome izgleda golemo. i onaj ko ima.. ne razbacuje se... da u nekim stvarima. za nas . bezvrijedni... ali, svakodnevni zivot je isti kao i obichnih ljudi..
.. dache on djeci novce. ne koliko bi dijete htjelo ili bivsha zahtjevala. u tome je problem...
jeste loshe.. dok se razvodi i trazi. e koliko trazi je problematichno.. uvijek je to pola/pola a vrlo rado bi sve.. //nek a on crkne.. :hahah ..
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Zivot u zajednici

Post by Gudi »

Peace wrote:
Sun Jan 21, 2024 11:33 pm

OK, cula sam i ja da ima ljudi koji nisu vodili racuna o svome, pa bi sad brzo do tudjeg, ali takvoh je ljudi malo.
I dalje je mnogo vise postenog svijeta.

Ja mislim da ljudi ulaze u brak da imaju nekoga, jednostavno da s nekim dijele zivot, ostvare porodicu. Pa nije glad u svijetu cijelom da se ulazi u zajednicu kako bi se komad hljeba imao… :jbg

A kad jednom sve ovo zavrsi, Gudija cu pamtiti po tome koliko je bio uvjeren da se ljudi pljackaju, posebno da zene pljackaju muzeve.

Nemam pojma sta im pljackaju.
Pa sigurno 60% porodica u Bosni zivi u kuci ili stanu koji su im roditelji ostavili. Kucu mnogi dijele s roditeljima i bracom.
Pa ne moze mu ona uzeti kucu. Ne moze ni iznositi stvari iz kuce.. Pa sta mu pljacka pitam se. Gudi, sta pljackaju?

Ja ne vidim toliko ljudi kojima se ima sta pljackati.
Postoje uspjesni, svugdje, ali sto bi njega zena pljackala, kad moze fino trosit svaki dan koliko joj treba.
Druga stvar je, uspjesni ljudi uopce nisu glupi, da bi dopustili da ih neko pljacka. Mislim na uspjesne koji se posteno potrudili oko svega sto imaju.
Sa ovim prvim ne mogu se sloziti sa tobom.

Ne mislim bukvalo koru hljeba, vech da bi se osigurala kompletna vlastita materijala pozicija i status. Od krova nad glavom, do kore hljeba, nekog komfornog zivota, bez muke i truda. Osim onoga putem kreveta.

Naravno da zene pljackaju muzeve. U komsiluku 3 zhene doshle do kucha preko muzeva. Mislim da je izuzetak da je moj otac mamu pokusao dobro opljachkati. I da je ona njemu stan stvarala, pored svojeg kojeg je naslijedila.

Evo jednog primjera iz komsiluka, kuca na dva sprata, dva brata, jedan zivi u jednom stanu, a u drugom bratovom stanu koji je umro, zivi zena od brata. Niti se oznojila niti ishta, a i ona dobila stan preko braka. I logicno nisu u dobrim odnosima, jer se utovarila u tudje.

Drugi primjer isto koferusha, sin dao majku u dom, a zena dovela svoju majku u kuchu. Bruka i sramota.

Jos jedan primjer, ima komsija kuchu, zivio u Americi, radi za firmu u SAD. Utovarila mu se zena sa djetetom, razvedena. Jos cujem mu uvalila drugo dijete da ga zavezhe.

Cetvrti primjer, jos se jednom rodjaku utovarila zhena. Ima kuchu. Sve gospodje dodju na gotovo i u tudje. Ne daj Bozhe da se neka oznoji i da nesto sama stvori. Ne daj Boze. Vec odmah na gotovo da se utrpati.


:hah :8x
🔻

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Zivot u zajednici

Post by Gudi »

Bella wrote:
Sun Jan 21, 2024 11:41 pm
zakon je na strani zena.... tachno. ode kucha ako se nije zashtitio... znam takvih sluchajeva..
i kao shto Peace navede na drugoj temi...
ochevi prazne bankovne rachune ..od zena i svoje djece.. jer znaju da im ne gine. visoka 'renta' ako imaju ...
.. zene jesu .. pametniji pljachkashi. mushkarci su vechi napasnici /kao i blechci.. samo dvije kategorije..
To ti kazem :)
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2135
Posts: 7655
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Bella »

to je kriv Islamski zakon. mushka djeca sve nasljedjuju . .ako se ima shta kao i obichaj da muz neche da se 'uda' tj da ode da zivi kod buduche zene i njene familije. vech je dovodi kod sebe i svoje familije .. i ona samim tim naravno stiche stanarsko pravo ili sve.. kao shto bi i on da je otishao kod 'nje'...
tako gledajuchi. nije pljachka
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Zivot u zajednici

Post by Gudi »

Bella wrote:
Mon Jan 22, 2024 12:07 am
to je kriv Islamski zakon. mushka djeca sve nasljedjuju . .ako se ima shta kao i obichaj da muz neche da se 'uda' tj da ode da zivi kod buduche zene i njene familije. vech je dovodi kod sebe i svoje familije .. i ona samim tim naravno stiche stanarsko pravo ili sve.. kao shto bi i on da je otishao kod 'nje'...
tako gledajuchi. nije pljachka
Nije kod nas šerijat...jadna :DD :maad
Mi smo gradjanska dzhava :D

nema ba stanarskog prava...to je socijalisticka Titina zaostavina...

To se zove pravo na imovinu ili brachka stechevina, ili nasljedstvo :_)
🔻

Post Reply