Kolumne

Teme koje se tiču medija bilo koje vrste (TV, štampa, internet...)
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1046
Registered for: 11 months

Re: Kolumne

Post by dezire »

Njega i njegove kolumne, baš ne mogu čitati.
Lukač je, bolesnik i još puno toga. To svi znamo. Ali, ovaj B. Radovanović... Koji je to težak slučaj!
Ono, kad čovjek umisli da je jako bitan i jako pametan. :killm
I on sve slučajeve rješava i sve zna :doh
Mislim, da ima malo težih psihičkih problema
Al'ozbiljno
:jbg

gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 436

Post by gripen »

dezire wrote:
Thu Oct 29, 2020 9:24 pm
Njega i njegove kolumne, baš ne mogu čitati.
Lukač je, bolesnik i još puno toga. To svi znamo. Ali, ovaj B. Radovanović... Koji je to težak slučaj!
Ono, kad čovjek umisli da je jako bitan i jako pametan. :killm
I on sve slučajeve rješava i sve zna :doh
Mislim, da ima malo težih psihičkih problema
Al'ozbiljno
:jbg
nepoznat mi je tip
ovo stavih radi onog Lukaca
Nisam ni procitao do kraja,mozda polovicu
obozavam njegove bisere,a ima ih ...ooooo

Mina
Forumaš godine
Forumaš godine
Reactions: 583

Post by Mina »

VIKTOR IVANČIĆ - Bilježnica Robija K.: Malac i mamac

Piše: Viktor Ivančić, za Peščanik.net, 14.12.2020.

Robi K. (IIIa)

Ja i moja mama smo bili u Konzumovoj poslugi. Mi smo sa maskama na ćunkama čekali red kod blagajne. Isprid nas su do blagajne bile dvi tete. Iza nas su u redu bili dva barbe. Na blagajni je bila ona teta Biserka. Mama je lupkala sa kažimprstom po drški od korpe. U korpi su bili kruv i mliko i deset deka parizera. Onda sam ja zakašljao se jer pošto me je zaškakljalo u grlu. Mama je pogledala u mene sa strogoćom i rekla je: „Daj, malac, skini masku kad kašlješ, jebemu sveca! Cilu ćeš je zaslinit! Pa ne mogu ti je svaka dva dana prat!“ Dvi tete od isprid su zakolutačile sa očima. Ja sam rekao: „Dobro, mamac!“ Onda sam ja skinijo masku sa ćunke i zakašljao sam se. Tu je i barba od iza maknijo se korak unazad i raskobečijo je oči. On je mami rekao: „Obratno to triba, gospođo!“ Mama je njega pitala: „Šta obratno?“ Barba je rekao: „Triba se baš držat masku na ćunki kad se kašlje! A ne je skidat!“ Mama je njemu rekla: „Ma jel? Oćetel mu možda vi svaka dva dana oprat mašinu robe? Ko šta radi, ja cili život peren bičve i majice! Samo su mi još maske falile!“ Onda je onaj barba od iza prvog barbe rekao: „A dobro van čovik govori! Ne triba krelac ni nosit masku ako će je skidat kad je najvažnije!“ Mama je njemu podviknila: „A šta se to vas tangetira, moliću lipo?! I koji je to način da se vi meni mišate u odgoj diteta?!“ Barba od iza stisnijo je kilerski oči i rekao je: „Niko ne skida mudante kad ide prdnit! E, tako ne triba skidat ni masku kad se kašlje!“ Onda sam ja uletijo: „Samo šta meni kad prdnen ne izleti slina!“ Mama je meni teatralski rekla: „E pa vidiš, malac, izgleda da nekome izleti! Neću reć kome, jer pošto san previše pristojna!“ Ja sam klimnijo sa glavom i opet sam se zakašljao. Samo onda je teta od isprid skriknila: „Muko isusova, pa ovo je za neizdržat!“ Druga teta je viknila: „Vodi ća tu malu beštiju odavde! Sve će nas zarazit!“ Mama je njoj rekla: „Šta se ti dernjaš? Nije dite krivo šta je malo prehlađeno!“ Barba od iza je zarežao: „Šta ima radit prehlađen u poslugi!?“ Mama je njemu rekla: „A šta je to vas briga? Neću valjda zbog par linija fibre malca zablindirat u kuću!“ Teta od isprid je cijuknila: „Par linija fibre?! Muko isukrstova!“ Onda je ona teta Biserka sa blagajne mami dreknila: „Jesi ti pri sebi, ženska glavo?! Šta uopće dovodiš dite u poslugu?! I to sa fibron!“ Mama je njoj rekla: „Ne, nego ću sama teglit punu korpu! Neman ja više dvajs godina, draga moja! Nateglila san se ja cili život!“ Teta Biserka je nagnila se priko blagajne i rekla je: „Pa nemaš dva deka u korpi, jebate ćuk! I šta ti je onda krelac ne nosi?“ Mama je rekla: „Dobro, ne mogu sad bolesnon ditetu dat da mi nosi spizu!“ Onda je barba od iza svom forcom dreknijo: „Koju pičku materinu sa bolesnin ditetom radiš u poslugi?!“ Mama je njemu prosikćala: „Oš me ti možda udrit, a? Kurčiš se zato šta san žensko, je li? Idi se tako doma na ženi iživljavat!“ Teta od isprid je viknila: „Vodi malog degenerika ća odavde! Svi ćemo se zarazit!“ Druga teta je skriknila prema teti Biserki: „Mršnite ga vanka! Pantagana sipa viruse ka iz špine!“ Mama je raširila ruke i rekla je: „Šta van je, svitu, jeste svi propuvali i pošli na kvasinu…“ Teta Biserka je arlauknila: „Ljudi umiru od korone leva leva, a ti se praviš luda, đikačo! Ja san ovde cili božji dan za blagajnom, oš da me u kapsilu odnesu sa posla!?“ Mama je rekla: „Ma koja korona, jebate? To je politički virus! To je sve izmišljeno da bi nas Bil Gejts i svjecka banka mogli kontrolirat!“ Barba od iza je dreknijo: „Jeba te Bil Gejts u primitivnu glavu, da te jeba!“ Barba od iza njega je viknijo: „Zbog ovakvih fanatika sa dva razreda škole nan i je ovako! To bi ja sve u logor zbajbučija! Biserka, zovi panduriju!“ Onda je mama okrenila se prema meni i rekla je: „Malac, aj ti vanka i čekaj mamu isprid! Viš da je ovo sve poludilo! Jošće mi te i natamburat!“ Ja sam rekao: „Okej, mamac!“ Onda sam ja u roku odma brisnijo iz posluge. Teta od isprid je rekla: „Sramota!“ Teta od isprid nje je rekla: „Bože sačuvaj i zakloni!“ Teta Biserka je vrtila sa glavom i rekla je: „U kapsilu će me iznit odavde! Za pišljivih tri iljade kuna…“ Mama je vrtila sa glavom i mrmorila je: „Nemoš virovat, svima su oprali mozak…“

Ja sam mamu čekao isprid samoposluge. Kad je ona izgibala onda smo mi otpičili niz ulicu. Onda smo zaustavili se iza Zlajinog nebodera. Mama je rekla: „Aj da to časkom spremimo u boršu!“ U borši su već bili kruv i mliko i deset deka parizera. Onda sam ja raskopčao jaketicu i izvadijo sam dva paka vegete. Plus sam izvadijo četri konzerve mesnog. Plus dvi tube konšerve. Plus tri kese majoneze. Plus pak bariline manistre. Plus dva paka hrenovki. Plus teglu kiselih kukumara. Mama je rekla: „Nemoj mi reć da si zaboravija prašak za pecivo i vanilin šećer?“ Ja sam rekao: „Nisan, mamac!“ Onda sam ja izvadijo iz jaketice prašak za pecivo i vanilin šećer. Plus kesicu suvica. Plus dva jogurta. Plus pak frankove kave. Mama je rekla: „Sve po spisku! Bravo malac, ljubi te mamac! A jesi sebi išta uzeja?“ Ja sam rekao: „Dva snikersa i jedan baunti!“ Mama je rekla: „Prva liga!“

Samo onda je neko od iza rekao: „Još nisan vidija tako veliku jaketu na tako malom pizdunčiću!“ To je bijo neki barba u murijskoj uniformi. Ja i mama smo zinili od ošamuta. Murac je rekao: „Mislin, ne pari jaketa toliko velika koliko u nju stane artikala iz Konzuma!“ Mama je murcu rekla: „Ne prilazite! Molinvas da držite distamcu od dva metra! Samo još fali da se dite i ja zarazimo!“ Murac je rekao: „He-he, to sa distamcom važi za fizička lica, a ne za pravnu državu! A ja san, ka šta vidite, pravna država! Pa me zanima nešto u vezi sa načinom na koji ste došli u posjed ovih artikala iz Konzuma…“ Mama je zadrečala: „Je li?! A ne zanima vas šta mi je muž osta bez posla, a?! I šta ja već pet miseci nisan dobila plaću? I šta nemamo celera za kupit spizu? Je li?!“ Murac je rekao: „To su masu interesantne imformacije! Samo šta pravna država ima od toga da ih zna?“ Mama je dignila livu ombrvu i rekla je: „Ima dva mesna i majonezu!“ Murac je nagnijo se prema njoj: „Plus kukumari?“ Mama je zakolutačila sa očima i rekla je: „Plus kukumari!“ Murac je rekao: „Dil!“

Poslje smo ja i moja mama sidili na klupi u parkiću i ždrokili smo po snikers. Mi smo gledali u golube di se šajbaju oko mrvi kruva. Ja sam mamu pitao: „Jel ti dobar snikers, mamac?“ Mama je rekla: „Dobar mi je, malac!“ Ja sam pitao: „Pa šta si onda tako mrgudna?“ Mama je rekla: „Ma ništa, bezveze… Malo se brinen se šta ćemo sutra…“ Ja sam rekao: „Sutra ćemo u Lidla!“ Mama je rekla: „Ne mislin na sutra ka sutra, malac, nego na sutra ka općenito!“ Ja sam pitao: „Kako općenito?“ Mama je rekla: „Šta ćemo kad dođe vakcima?“

(netkolumne.com)

:DE
1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

Kamilica
Forumaš mjeseca
Forumaš mjeseca
Reactions: 1085

Post by Kamilica »

Volim čitati Bilježnicu Robija K.
1
1 Image
Ne bojim se ljudi. Bojim se njihovih pravih lica onda kada njihove maske zavolim.

Peace
Moderator
Reactions: 663
Registered for: 5 months

Post by Peace »

Pozivi na nova silovanja zbog podrške filmu ‘Quo vadis, Aida?’

Image

Sjećate se srbijanske glumice Milene Radulović, koja je na svojoj koži osjetila seksualno predatorstvo učitelja glume Miroslava Mike Aleksića, a onda smogla snage i svoju priču podijelila sa javnošću?

Sjećate li se heroine koja je svojim istupom spasila stotine djevojčica iste zle sudbine?

Sjećate li se Milene, koja je digla na noge region i koja je pokrenula i otvorila priču u vezi sa zlostavljanjem mladih glumica i studentkinja, diljem bivše zemlje?

E pa ta i takva Milena Radulović je od heroine brzo bačena na dno, u blato srbijanskog medijskog i ideološkog taloga i to iz jednog jedinog razloga – na svom instagram profilu podržala je Jasmilu Žbanić i njen film Quo vadis, Aida? u utrci za Oskara i to fotografijom postera sjajnog bh. filma.

‘Ona je obična krpa, nek’ joj opet dođe Mika’
I odjednom, kao po komandi, javili su se silni nacionalistički spavači – od anonimusa i tastatura ratnika, do polujavnih ličnosti i kojekavih influensera, koji su okrenuli čunak naopako i počeli sa verbalnim linčom.

Sve ono što se mjesecima nagomilavalo u njihovim bijesnim psihama, u njihovim isfrustriranim svjetovima, sad je nagrnulo kao bujica zla napolje u etar.

Jer.

Jer vidite, posve je prihvatljivo, poželjno čak u današnjoj Srbiji atakovati na bilo koga, u ovom slučaju na glumicu sa ideološke pozicije zla i zaslijepljenosti.

Dok je Milena razotkrivala mizoginiju, seksizam, predatorstvo, dok se borila protiv opskurne uticajne zlostavljačke aveti u liku alfa muškarca na poziciji moći, ta javnost je klimoglavila i ko biva slagala se sa Milenom.

Dakako uvijek iz najnižih, sračunatih, ličnih i egoističkih pobuda. Jer je to tad tako moralo, jer bi sve te kukavice bile izopštene, “otkazane“ i skrajnute da su javno iznijele svoje mišljenje.

Svjetina, je razumjećete, po prvom pravilu svjetine kukavička, udvornička i nikad, ama baš nikad ne iznosi svoje mišljenje, osim u slučaju bijesa i državne zaštite, no o tom potom.

Dakle, taj ljudski konglomerat svega i svačega u par mjeseci je od Milene Radulović, hrabre zaštitnice žena-heroine došao do ovog:

“Nije se Mika ‘desio’ njoj nego ona Miki, ona je devojka izgubljena u vremenu i prostoru a koliko su joj izjave nekontrolisane i sve drugo, izlišno i komentarisati….“

Ili:

“Nek joj dođe opet Mika.“

Ili:

“Koju težinu ima da ona nekome nešto čestita. Ona je obična krpa. Glumica nikakva i ono sa Mikom joj je poslednja uloga koju je odigrala.“

(Ovo su samo neki od stotina komentara na prodržavnim srbijanskim portalima).

No, osim tog mizoginog, seksističkog ponašanja, koje je gotovo opšte balkansko mjesto, ovdje je riječ i o jednoj drugoj pojavi.

Patriotsko silovanje
Kad su vojnici bosanskih Srba u uniformama Vojske Republike Srpske masovno silovali Bošnjakinje u Istočnoj Bosni, kad su od hotela ”Vilina vlas“, napravili doslovce silovalište – jer druga riječ ne postoji, kad su žene odvođene u roblje četničkim krvnicima i kad je silovanje postalo toliko plansko i sistematično da je katalogizirano i u Međunarodnom sudu za ratne zločine kao-baš to – ratni zločin, mediji u Srbiji, zajedno sa javnošću ili “nisu vidjeli“, šta im se dešava pod nosom ili još gore, radili su perverzni trijumfalizam. Jer, šta će srpska vojska da radi, nego da “ubija Turke“ i “siluje balinkuše“.

E pa taj narativ se četvrt vijeka nakon rata posve neokrznut zadržao u svoj svojoj snazi. Naravno, promijenio je rukavice, malo se dženderisao i umio, ali je živ da življi ne može biti.

Tako heroina Milena Radulović, samo zato što je podržala jedan sjajan film, ali eheej, bošnjački, kako telali srbijansko javno mnijenje, postaje ona koja je zlostavljanje “sama tražila od Aleksića“ i ona “koja je zlostavljala njega“ (sic!).

Pa zaista, kako je to moguće, kako je moguće da jedan film, da podrška jednom kulturnom projektu u kome učestvuju, ma šta učestvuju, imaju najznačajnije uloge glumci iz Srbije, dakle kako je moguće da podrška tako nečem izazove reakcije kojima se podržava zlostavljač Aleksić, a ne Milena Radulović, žrtva zlostavljanja?

Pa moguće je, kad je transgeneracijski nauk ukorijenjen u zlu, u nacionalizmu, u mizoginiji i seksizmu, umjesto u istini, umjesto u ljubavi, umjesto u praštanju i ispravnom poimanju svijeta i povijesti.

A da zlo bude veće, Milena se zamjerila beogradskoj čaršiji što, pazite sad, NIJE pomenula u svojoj objavi podrške Jasmili Žbanić film ”Dara iz Jasenovca“?! Kako bi ga pomenula i u kom kontekstu, nepoznato je autoru ovih redova?

I kakve veze ima filmska Dara sa Aidom?

Pa ima, ako ste srpski nacionalist, profesionalni brojač kostiju, dodavač smrti ili naprosto biće poput Milomira Marića koje kao na stočnoj pijaci važe, ocjenjuje i tefteriše genocide od onog jasenovačkog, do srebreničkog pa im daje ocjene, valjda za “umjetnički dojam“. Velim, ako ste takvo isčašeno, paranoično biće, neće vam biti nimalo teško da izmađijate kako Milena Radulović, ni kriva ni dužna, ima nešto i protiv filma ”Dara iz Jasenovca”, protiv Srba i kako negira jasenovački genocid.

Eto, tako nastaje taj tok misli, preciznije taj pokušaj misli u kome se jedna osoba, o kojoj treba snimiti film, a to je Milena Radulović i koja je na sebe preuzela jedno od najtežih bremena, ogoljavanja u javnosti, u tili čas ideološkom mantrom satanizuje i postaje ne samo persona non grata u svojoj zemlji, nego joj se nameće uloga “seksualne provokatorice“ (sic!).

‘Sama kriva za zlostavljanje, koje se nije desilo’
Budimo do kraja jasni, to što se Mileni Radulović kao osobi i glumici dopada film Quo vadis, Aida? predstavlja veliki problem, ne Mileni nego srbijanskom društvu teško devastiranom ideološkom nacionalističkom tiranijom.

To društvo je spremno ne samo zaprijetiti mladoj glumici, spremno je pozvati i prizvati, makar verbalno, seksualni linč iste te Milene koja je razotkrila napasnika.

Jer je Milena dirnula nacionalističku mizoginu žicu, koja nema puno veze sa estetikom i filmom, ali ima sa nacionalizmom svaki mogući link.

A u toj neestetici Quo vadis, Aida? je “propagandno muslimansko smeće“, je se “genocid nije desio“, jer “su sami to tražili“, pa je svako normalan ko podrži film neprijatelj velikosrpskog narativa. Od sad-do vječnosti.

Perverzna mantra glasi: Kao što su “Bošnjaci sami krivi za genocid koji se nije desio“, tako je Milena Radulović “sama kriva za zlostavljanje, koje se nije desilo”.

A konkretno silovanje?

Pa silovanje nikad nije bilo problem, bilo ono negdje u Beogradu, na Vračaru ili po prašnjavim hotelskim sobama, zatvorima i toaletima istočne Bosne, od Bijeljine, preko Višegrada do Foče. Na koncu, silovanje je bilo dio srbijanskog državnog projekta i u jednom trenutku aminovana, odobrena i poželjna patriotska dužnost.

Strašno, zar ne!?

I biće još strašnije dok država Srbija ne napravi film o silovanim Bošnjakinjama u agresiji na Bosnu i Hercegovinu.

Bez katarze nema spasa!

Dragan Bursać
Dragan Bursać je profesor filozofije, kolumnista i novinar.

Kamilica
Forumaš mjeseca
Forumaš mjeseca

Post by Kamilica »

Kakvi sve monstrumi imaju ljudski oblik.
Ne bojim se ljudi. Bojim se njihovih pravih lica onda kada njihove maske zavolim.

Peace
Moderator

Post by Peace »

Ovo je rat

U martu je u Kantonu Sarajevo od COVID-19 umrlo više ljudi nego u mjesecu martu bilo koje ratne godine.

Image

„Ne radimo ništa, ili što bi naš narod rekao, mlatimo praznu slamu, odnosno preljevamo iz šupljeg u prazno. Mi nemamo nijedne ozbiljne tačke, mi smo došli do toga da samo još trebamo da raspravljamo o uticaju vlage na kredenac“, izjavio je nedavno za N1 bivši ministar sigurnosti BiH i zastupnik u državnom parlamentu Bosne i Hercegovine Dragan Mektić.

Istovremeno, u glavnom gradu BiH glavna tema danima je bilo tragikomično političko spletkarenje oko izbora gradonačelnika, a Skupština Kantona Sarajevo bavila se u martu svim i svačim, vrlo često ubacujući u rasprave oko stranačke borbe za direktorske pozicije elemente sa dubokim patriotskim nabojem.

Za to vrijeme, na stranici Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo redovno se objavljuju izvještaji o stanju COVID pacijenata. Onaj od 31. marta 2021. glasi: „U protekla 24 sata, u Kantonu Sarajevo je potvrđeno 500 novozaraženih slučajeva korona virusom, dok se u istom periodu od COVID-19 oporavilo 622 naših sugrađana. Kanton Sarajevo danas bilježi 4.679 aktivnih slučajeva COVID-19 infekcije. Ukupan broj zaraženih je 48.166…Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo KS, u proteklih sedam dana, prosječan broj zaraženih je 521, dok sedmična incidenca, odnosno broj oboljelih na 100.000 stanovnika, iznosi 868. Trenutno je u KS hospitalizirano 746 osoba… Na respiratoru je 11 pacijenata… U COVID ambulantama Javne ustanove Dom zdravlja KS pregledano je 960 pacijenata, od kojih je 12 transportovano u Opću bolnicu, a 21 na KCUS.“

Crne martovske brojke
Cijeli mart u svakom ovom, gotovo tipskom izvještaju na web stranici Kantona Sarajevo, u kojem se smjenjuju razni brojevi, danima tražim jednu rečenicu smještenu negdje u središtu svih tih podataka i čitam: „Nažalost, jučer je preminulo 17 pacijenta koji su bili zaraženi ovim virusom“.

Prethodnih 30 dana, naši sugrađani koji su izgubili bitku sa virusom Covid 19 u brojkama su izgledali ovako: 7, 5, 3, 7, 3, 10, 5, 9, 10, 16, 7, 16, 16, 15, 13, 13, 9, 10, 21, 14, 25, 15, 16, 21, 15, 18, 15, 16, 23, 17…

Najradije bih ih sve spomenuo po imenima, ali je nemoguće jer se radi o 389 građana.

Sumnjam da u gradu veličine Sarajeva može biti da ima iko ko ne zna barem nekoga od onih koje više nećemo sretati na našim ulicama.

Ako, možda i postoji, i taj će sigurno primjetiti da su oglasne ploče i mjesta gdje se inače lijepe umrlice svakoga dana sve punije obavijestima uramljenim u zelene, crne i plave okvire.

Njihove slike zaleđene u nekom vremenu dok su se smijali posmatraju prolaznike. Siguran sam, kad bi mogli, dobronamjerno bi nam dovikivali sa svih strana da se i sami čuvamo, da je bolest zla i da ne bira koga će nam odvesti.

Razumnom čovjeku neobjašnjivo je da nakon više od godinu dana, od kada je cijeli svijet zahvatila pandemija, stručnjaci moraju objašnjavati da je neophodno nositi masku, poštovati distancu ili se vakcinisati kako ne bi postali uzrok nečije nesreće.

Erozija svakog oblika kompetentnosti
Situacija u kojoj se nalaze građani, barem po brojevima, ravna je ratnom stanju i uslovima teške elementarne nepogode. Koliko god svi mi djelovali apatično, nema dileme da živimo u vremenu kada nam trebaju pametni, hrabri, obrazovani autoriteti, a ne politikanti, cirkusanti, profiteri ili oni koji glume državu, kako je sam premijer entiteta FBiH nedavno izvalio.

Nažalost, građani Bosne i Hercegovine preskupo plaćaju dugogodišnju eroziju svakog oblika kompetentnosti, nikakvog odnosa prema kulturi življenja, nauci, zdravstvu, kulturi…

Plaćamo cijenu partitokracije, stranačkih sudija, univerzitetskih profesora, direktora bolnica, plaćamo što je dozvoljeno da se zdravstvo prepusti porodičnim odnosima, ličnim ambicijama i konstruiranim intrigama onih koji uživaju u vojnoj disciplini, ali nemaju dara za direktorovanje niti dovoljno empatije.

Preskupo plaćamo što smo ozbiljne funkcije države prepustili ljudima koji su došli kao „stranački podobni“ a nemaju niti elementarnu ozbiljnost kakvu traže odgovorne funkcije svakog društva. One koji inspiraciju ne traže u rezultatima rada već isključivo u materijalnoj koristi i poltronskom tapšanju očajnih osiromašenih ljudi koji se nadaju da će im takvi zaposliti djecu koja vise na biroima rada.

Mnogi stariji čitaoci će se možda sjetiti jednog Yutelovog snimka iz aprila 1992. Bio je to kućni video, nekog stanovnika Grbavice, koji je sa svog prozora kućnom kamerom snimao rulju koja pljačka samoposlugu. Snimak tog anarhokriminalnog ponašanja Sarajlija završio je kada jedan od građana ulazi sa otvorenim kišobranom kroz razbijeno staklo, jer valjda nije imao vremena za gubljenje. Trebalo se nakrasti što brže.

Pljačka pred očima začuđenih građana
Neki dan kada sam razmišljao o tome šta rade naši političari, u memoriji mi se probudilo sjećanje baš na taj snimak.

Oni upravo rade istu stvar, samo što ne kradu konzerve i čokolade, već pljačkaju naše penzione i zdravstvene fondove, budžete i „ugrađuju se“ bez ikakvog straha i u najosjetljivije nabavke poput respiratora i medicinske opreme za spas života građana – koji uz čuđenje godinama sa svojih prozora samo snimaju njihovu pljačku.

Mnogobrojni predstavnici politike koji bi trebali imati autoritet, karizmu, znanje – ne nude ništa osim bahatosti, nekompetentnosti, profiterstva, neozbiljnosti…

Treba građane podsjetiti i na to da su svojom rukom ili nekorištenjem glasačkog prava birali današnje bh. političare i dozvolili im da oni biraju svoje saradnike. No, nije izborna godina, pa ostavimo to sada na stranu.

Svi koji su danas na funkcijama moraju početi da barem ozbiljno shvataju šta se dešava oko njih. Biće vremena i za opoziciju i za poziciju da sagledamo koje šta radio u vrijeme pandemije, jer trenutno oko nas bijesni rat i treba nam svaki atom ozbiljnosti i požrtvovanosti da nas što više preživi pandemiju.

Trebaju nam istinski heroji, oni koji umjesto etabliranog partitokarcijskog poimanja svijeta i ličnih interesa razumiju šta znači i društveni interes.

Država je i nastala kao rezultat potrebe za zaštitom opstanka društva, a glumljenje države i neozbiljnost je opasnost i za državu i za društvo.

Prestati glumiti budale
Ako mislite da pretjerujem poredeći trenutno stanje sa ratom, podsjetiću vas na brojke s početka teksta. Kanton Sarajevo je pored svih onih koji po hladnoj statistici umiru svaki mjesec u manje više istom broju izgubilo još 389 sugrađana. Usporedbe radi, u martu ratne 1992. pored onih koji su inače umirali poginulo je 12 civila i vojnika, 1993. godine poginulo je njih 255, 1994. poginulo je 23, a 1995. 29 civila i vojnika opkoljenog Sarajeva.

Jedan od najsmrtonosnijh mjeseci u toku rata bio je maj 1992. godine kada je ubijeno 539 građana Sarajeva.

U Bosni i Hercegovini je do danas od COVID-19 umrlo već 6.599 Bosanaca i Hercegovaca.

Sa ovako crnom statistikom za očekivati je da će do imunizacije stanovništva taj broj preći 10 hiljada što će biti ravno broju ubijenih u srebreničkom genocidu, broju poginulih Sarajlija i jednako broju svih ubijenih građana tokom rata u Mostaru, Bihaću, Tuzli, Zenici, Banjoj Luci, Brčkom i Goraždu. Da li je manji razlog za patriotizam to što danas ne ratujemo sa svojim komšijama, već sa nevidljivim virusom prepoznatljivom po bodljikavoj kruni.

Nadam se da su ovi dramatični podaci dovoljno zastrašujući za one koji danas obavljaju odgovorne funkcije – da shvate o kakvim se razmjerama katastrofe radi ne bi li prestali glumiti budale i počeli odgovorno shvatati svoju obavezu prema građanima.

I naravno, da imaju na umu da će možda nekad neko odgovarati za smrt tako velikog broja građana Bosne i Hercegovine.

Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 836

Post by Bella »

Razumnom čovjeku neobjašnjivo je da nakon više od godinu dana, od kada je cijeli svijet zahvatila pandemija, stručnjaci moraju objašnjavati da je neophodno nositi masku, poštovati distancu ili se vakcinisati kako ne bi postali uzrok nečije nesreće.
........ sve ostalo napisano... neobjektivno

Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1232
Registered for: 1 year

Post by Vjetar »

A ko je pisao :??

Kamilica
Forumaš mjeseca
Forumaš mjeseca

Post by Kamilica »

Sve skupa je mučno, ne znam ni šta da mislim. Ko je u pravu, ko u krivu, koje su informacije tačne...Najbolje stisnuti crveno dugme na daljinskom i odmoriti.

Peace
Moderator

Post by Peace »

Vjetar wrote:
Wed Apr 07, 2021 5:48 pm
A ko je pisao :??
Sead Kresevljakovic

Preuzela sam sa Aljazeere

Bella