Lijekovi iz prirode

Teme koje se odnose na zdravlje ljudi, savjeti, preporuke, lijekovi, bolesti i liječenje, zdravstveni sistem
Post Reply
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Lijekovi iz prirode

Post by Peace »

Imam neke recepte, i neke preporuke, dobre i za oboljele od corone, i za ove sto su preboljeli.
A i za niz drugih zdravstvenih poteskoca.

I sami sto nadjete/znate, sabirajmo ovdje, da se ljudi okoriste.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Lijekovi iz prirode

Post by Peace »

Ja sam ovo mojoj mami porucila. Mnogima je pomoglo da prebole coronu, i da se brze oporave poslije.
Pokusala sam sinoc da porucim preko amazona ili ebaya, ali nije moglo u BiH. Goglala sam i nasla da imaju distributeri. Kontaktirala sam ljude u Sarajevu, htjela sam biti sigurna da nije neki fraud. Salje se brzom postom, i stize na adresu za 2-3 radna dana. Moze se platiti karticom. Meni su skinuli korektan iznos. Moze i da se plati prilikom dostave. Jedno pakiranje sadrzi 15 vrecica napitka. Ako se poruci vise, dobije se nekog popusta. Uz to se odmah plati porez i dostava.

Ako bi se neko zainetesovao, mozete preko ovog portala
https://rainintl.com/482066/product/FG2455010101

Zena je sjajna, i mozete s njom razgovarati o produktu, i ispostavi. Mi smo se spojile viberom.

Image
Ovaj dodatak prehrani koji pogoduje zdravlju srca osmišljen je kako bi pružio peterostruku dobrobit. U potpunosti prirodni sastojci pomažu u borbi protiv upala, održavaju zdrav rad srca, jačaju imunitet, poboljšavaju cjelokupnu cirkulaciju i pružaju dugotrajnu energiju. Popijte dvije unce dnevno i nećete trebati posjećivati

Uz toliko okolišnih čimbenika kojima je naše tijelo izloženo, željeli smo napraviti nešto što bi ga moglo zaštititi i hraniti. SOUL Red sačinjen je ulja sjemenki koja sadrže hranjive sastojke koji hrane stanice, štite srce, sprječavaju oksidaciju i još mnogo toga.Svako pakiranje proizvoda SOUL Red od 2 unce ne samo da ima sjajan okus, već je i ključ zdravog i produktivnog života.

KLJUČNI SASTOJCI DUŠE CRVENE

_sjemenke crvene maline
Poznato po svom visokom fitohranjivom profilu, sjeme maline ima moć borbe protiv oksidacije, smanjuje upalu i daje tijelu visoke doze vitamina C i D. Uz to, sjeme crvene maline je puno ketona koji potiču metabolizam i pomažu u gubljenju kilograma.

_sjemenke grožđa sorte Chardonnay
Grožđe Chardonnay je izvorni antioksidans , ali njihovo sjeme je druga priča. Svako sjeme sadrži, po dijelu, više antioksidansa, hranjivih sastojaka, vitamina i minerala od grožđa u koje izraste. To znači da dobivate više hranjivih sastojaka po gutljaju SOUL Red-a nego što biste dobili iz bilo čega drugog.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Lijekovi iz prirode

Post by Bella »

:)
kako je nekada bio popularan -noni - poznajem osobe koje su iz Amerike, paketima slale familiji.. :D/
.............................................................................................Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1983
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Lijekovi iz prirode

Post by Kamilica »

Mnogo je proizvoda koji se danas nude. Rado pijem čajeve i ponekad uzmem neki dodatak prehrani a da li ima efekta, iskreno, nemam pojma. Sjećam se ovog Noni sirupa, što Bella napisa, nisam ga probala. Sada je ovdje pomama za Manuka medom. Ko bi znao da li je sve to stvarno djelotvorno :hm

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Lijekovi iz prirode

Post by Peace »

Zasto je manuka med dobar Kamilice? Je li kod vas skup?

Ovdje ga vidjam, preskup.


Mislim da se uz pomoc nekih sastava moze covjek lakse i brze oporaviti. I kad je covjek bolestan on ce se hvatati za sve.

Probala sam noni, ukus mi nije nesto.

Sjecam se i ja kako je svijet to kupovo.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Lijekovi iz prirode

Post by Bella »

Image..ovi cajevi pomazu-
2
2 Image
.............................................................................................Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1983
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Lijekovi iz prirode

Post by Kamilica »

Peace wrote:
Sat Apr 03, 2021 8:23 pm
Zasto je manuka med dobar Kamilice? Je li kod vas skup?

Ovdje ga vidjam, preskup.


Mislim da se uz pomoc nekih sastava moze covjek lakse i brze oporaviti. I kad je covjek bolestan on ce se hvatati za sve.

Probala sam noni, ukus mi nije nesto.

Sjecam se i ja kako je svijet to kupovo.
Navodno za jačanje imuniteta. I ovdje je skup. Ove moje sa posla kupuju sa IHerb stranice, kažu povoljnije je. Ne znam jer nisam ni kupovala ni koristila.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Lijekovi iz prirode

Post by Bella »

Manuku med kupujem. da li pomaze.. teshko je primjetiti, ali mi se svidja ukus/ manje sladak/ pogotovo ako pishe --mjesavina...
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Lijekovi iz prirode

Post by Peace »

Med i cajeve najbolje je uzimati na prazan stomak, znaci ujutro. I ne jesti nista poslije toga 45-60 minuta bar.


Jetrva je imala neke ciste koje je trebala operisati. Doktor joj je preporucio da 40 jutara pije caj od ... e sad da me ubijete ne znam od cega. Znam samo da je to neka biljka sto ima i muska i zenska.
Pije se u kombinaciji.

Zaista su se ciste osusile i izbjegla je operaciju.

Pila je bez secera, bez meda, samo gorak caj ujutro, i 45 poslije toga nije nista uzimala.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Lijekovi iz prirode

Post by Bella »

hm.. nemam vremena ujutru taj rital s medom... tj- nemam tih 45 min..
.............................................................................................Image

User avatar
Banshee
Član
Član
Reactions: 373
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Lijekovi iz prirode

Post by Banshee »

Znam jedino za mušku i žensku bokvicu :)
Ranije sam dosta tih travki raspoznavala i pravila čajne mešavine a sada se ulenjila pa kupujem u radnjama zdrave hrane gotove :_)

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Lijekovi iz prirode

Post by Peace »

Bella wrote:
Wed Apr 07, 2021 12:41 am
hm.. nemam vremena ujutru taj rital s medom... tj- nemam tih 45 min..
Kako nemas?

Napravi ih.

Nije bokvica. Jos uvijek ne znam sta jest, ali znam da nije bokvica.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Lijekovi iz prirode

Post by Peace »

Banshee, postoji li muski i zenski kantarion?

Cini mi se sad da je pila kantarion.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Lijekovi iz prirode

Post by Peace »

Skuhajte ovaj čudesni čaj za zdravo srce, mozak i imuni sustav!

Image

Želite li imati zdravo srce, dobru koncentraciju i usto se zaštititi od karcinoma? Među svoje omiljene napitke uvrstite ovaj čaj od dvaju najzdravijih začina na svijetu – đumbira i kurkume. Ovaj jednostavni napitak možete pripremiti sami kod kuće. Sve što vam je potrebno su svježi korijen đumbira, svježi korijen kurkume, limun, med i crni papar.

Đumbir i kurkuma pripadaju istoj biljnoj porodici ljiljana. Svaki zasebno je izuzetno ljekovit, a kombinirate li ih, udvostručit ćete pozitivan učinak na zdravlje.

Dok, primjerice, u Kini i Indiji oba začina imaju višestoljetnu povijest primjene u liječenju širokog spektra bolesti, kod nas su tek odnedavno cijenjeni i sve su popularniji – s razlogom.

Kako djeluje ova moćna kombinacija

Supstancije poput gingerola u đumbiru i kurkumina u kurkumi imaju snažna protuupalna svojstva. Djeluju poput pravih prirodnih analgetika, stoga ih brojni alternativni liječnici propisuju kao lijek.

Osim spomenutih aktivnih tvari, đumbir i kurkuma sadrže i magnezij, cink, željezo, bakar, kalcij te kalij.

Ljekovita svojstva ovih dvaju začina doista su impresivna, a ovo su samo neka od njih:

ublažavaju upale i infekcije,
štite od raka,
snaže imunitet,
poboljšavaju moždane funkcije,
potiču probavu,
pomažu kod dijabetesa, demencije i Alzheimerove bolesti,
pridonose zdravlju kože,
imaju antidepresivna svojstva.

Kako napraviti ljekoviti čaj

Ovaj jednostavni napitak možete pripremiti sami kod kuće. Sve što vam je potrebno su svježi korijen đumbira, svježi korijen kurkume, limun, med i crni papar.

Osim limuna i meda, koji su snažni antioksidansi, u čaj svakako dodajte i crni papar, koji sadrži piperin.

Riječ je o aktivnoj tvari koja povećava bioraspoloživost kurkume, odnosno njenu apsorpciju u organizmu, stoga je kurkumu uvijek poželjno konzumirati s dodatkom crnog papra.

Ljekoviti čaj od kurkume i đumbira – recept:

Sastojci:

1 šalica vode (filtrirane)
1 žličica naribanog svježeg korijena đumbira
1 žličica naribane svježe kurkume
1 žličica meda ili soka od limuna
1 žličica crnog papra
Zakuhajte vodu u loncu. Zatim dodajte naribani đumbir i kurkumu i ostavite da odstoji 10-15 minuta.

Procijedite čaj pa dodajte crni papar, sok od limuna i med (kad se čaj malo ohladi) te uživajte u ekstra zdravom zimskom napitku.

Pijte ovaj čaj jednom dnevno kako biste uživali maksimum njegovih zdravstvenih dobrobiti.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1983
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Lijekovi iz prirode

Post by Kamilica »

Imam nekakvu knjižicu o blagotvornom dejstvu jabukovog sirćeta. Ne znam da li su efekti istog tako dobri ali sigurno nije štetno :) Imamo divljih jabuka pa napravimo sirće i popijem skoro svaki dan pola šoljice. Gadno je pa ga razblažim sa vodom a nekada dodam i malo meda.
2
2 Image

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Lijekovi iz prirode

Post by kreja »

LINCURA

Lincura ( gentiana lutea , gelber enzian , gentian )
Biljka pod zaštitom zakona , poznavaoci prirode nazvali su je kraljicom . Ak , nekad negdje stignete do nje i dođete u iskušenje otkinut komadić korjena od kojeg se spravlja čaj , to učinite tako da ne sječete više od trećine korjena i ponovo je zakopajte , bude preživjela , a i ljudi od zakona vam ne bum mogli suditi jer lincura će nastaviti svoj razvoj . Dostiže i metarsku visinu . Smiruje želudac , ublažava i briše sve mučnine i vrtoglavice , pojačava apetit . Čaj je izuzetno gorak i ne pokušavajte ga zasladiti jer vam to ne bum uspjelo , ak vam gorčina neugodu čini kombinirajte lincuru sa drugim čajevima . Krase je lijepi žuti cvjetovi složeni u krune i raspoređeni u terase .
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Lijekovi iz prirode

Post by kreja »

Biljka neven je najpoznatija po svom cvjetu žućkasto-narandzaste boje. Bere se za vrijeme sunčanih dana kada je cvijet otvoren, a suši na promahi. Prijatnog je mirisa. U narodnoj medicine važi za cvjet od kojeg se prave najbolja ulja i melemi za njegu. Posebno se preporučuje za njegu suhe i perutave kože.

Upotreba nevena za kožu
Image
Obnavlja površinski sloj kože epiderm, i na taj naćin ubrzava zacjeljivanje kožnih promjena, čak i otvorenih rana koje ne zarastaju.

Antibiotik – cvijet nevena se koristi za tinktutere, ulja, masti, i za čaj. Dobar je za liječenje rana, osipa na koži, čireva i opekotina svih vrsta. Pomaže i kod alergijskih reakcija.

obnavlja površinski sloj kože (epiderm)
olakšava zarastanje rana
eliminiše bradavice
omekšava zadebljanja na koži i žuljeve
pomaže kod akni i mitisera
jednostavna je i efiskasna terapija za suhu kožu
usporava proces starenja
suzbija fleke, staračke pjege, ožiljke

Krema od nevena

Sastojci: ¼ šolje latica osušenog cvjeta nevena, ½ šolje ekstra djevičanskog maslinovog ulja, 20 g pčelinjeg voska

Priprema: Maslinovo ulje i latice nevena grijte oko 10 minuta na umjerenoj temperaturi, a zatim ostavite poklopljeno nekoliko sati. Potom procijedite kroz gazu. Dobijeno ulje sipajte u novu posudu za kuhanje i dodajte rendani pčelinji vosak uz stalno miješanje dok se ne rastopi. Smjesu prebacite u teglicu i ostavite da se ohladi. Dobijena nevenova krema ima dug rok trajanja samo ako se čuva zatvorena i na hladnom mjestu.

Savet: Krema od nevena se pokazala izuzetno efikasna i protiv uboda insekata. Neven ispušta miris koji odbija komarce, kao i ostale leteće insekte, a krema od nevena pomaže da se koža na mjesto uboda smiri i da se što brže zaliječi.
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Lijekovi iz prirode

Post by kreja »

Valerijana je službena medicinska biljka prema farmakopeji, prvenstveno korijen (radix) i tinktura. Valerijana se koristi za uspostavljanje živčane ravnoteže. Zbog kemijskog sastava, djeluje na središnji živčani sustav, smanjuje spazam mišićne mase, regulira rad srca, pojačava izlučivanje žuči. Kod holecistitisa djeluje kao antispazomodik. Indikacije: holescititis, diskinezija, neurastenije, neuroze, histerija, hipersenzibilitet, astma na nervnoj bazi, insomnija (nesanica), tahikardija i slično.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

Post Reply