Pozitivna energija

Teme iz psihologije
User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Pozitivna energija

Post by Ina »

Svi smo doživeli makar jednom u životu da nam je neko ( ili mi sami ) rekao da mu je draga osoba ili poznanik preneo svoju energiju. Ljudi to ne rade svesno, pa je za prenošenje energije dovoljan čak samo jedan pogled. Veći deo svoje energija čovek može preneti razgovorom, pa tako ako Vam neko priča o svojim problemima ili pak kuka na život, nesvesno Vam daje deo njegove negativne energije. U dodiru sa osobom koja se nalazi pored vas, vi ne možete napraviti odbrambeni štit i odbiti energiju koju ona širi. Pa je zato jako važno birati ljude i energiju koju zaista želite.
Prijatelji i obitelj imaju veliki utjecaj na vaš stav i razmišljanje. Tome morate stati na kraj jer ste vi jedini koji možete utjecati na svoje misli, stav i sreću. Vi odabirete način razmišljanja, a ne drugi. Ako dopuštate drugima da prenose svoju energiju na vas, dopuštate im kontrolu nad svojim mislima.
Stav biramo sami. Način razmišljanja biramo sami. Ako je negativnost vaš izbor, onda ćete se trebati nositi s negativnim posljedicama.
Pozitivni ljudi šire pozitivnu energiju. To svi osjete. Ako će vaša okolina biti pozitivna, imat ćete izvore pozitivne energije i u najtežim trenucima.
Šta vi mislite o tome? Pozitivna energija pobjeđuje samo ako je jača od negativne?


Čvrsto vjerujem u energiju.. pozitivnu ili negativnu. Jednom sam upoznala osobu na čiji sam pogled me nelagoda obuhvatila. Nikad se više nismo sreli.


Kakvu energiju mislite da najčešće širite?
3
3 Image

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Pozitivna energija

Post by Kamilica »

Imam kolegicu na poslu koja je puna pozitivne energije i jednostavno je nemoguće to ne pokupiti.Ja sam poprilično pozitivna ali ni blizu kao ona, to je jednostavno fenomen.Moja energija ima i promjenjivih momenata ali nikada nisam u totalnoj negativi.Tako da širim, nadam se :hm pozitivnu energiju.
1
1 Image

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Pozitivna energija

Post by dezire »

Jako vjerujem u pozitivnu i negativnu energiju
Po prirodi sam pozitivna osoba ali teško je to uvijek zadržati! Ima situacija koje te bace,,down,,i jako teško je vratiti se.
Tad,baš moraš dobro upravljati svojim mislima i pozitivno razmišljati da bi ostao pozitivan. Naravno,nismo svi isti i jednostavno, ima ljudi koji su u svemu negativni. Crpe energiju! Od takvih se mičem,odmah !

Držim se toga ,da smo ono što mislimo! Pozitivno razmišljanje je korištenje sugestibilnosti podsvjesnog uma na pozitivan način.Podsvjesni um,pohranjuje informacije tj.naše misli ,takve kakve jesu i dovodi do ponašanja u skladu s tim informacijama (mislima).
1
1 Image

User avatar
Ptica bijela
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Pozitivna energija

Post by Ptica bijela »

Dobra tema.... :)

Ne znam kako zračim, to bi drugi mogli procijeniti.
Optimista jesam, pa valjda s tim ide i pozitiva. Kratko padam kad me poklope problemi, pokleknem, ali nekako brzo i ustanem, sa nekakvih x verzija kako dalje.

Fakat, ovi șto me "znaju" ovako virtualno, gušim li vas negativom? :DE :D/
1
1 Image
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Pozitivna energija

Post by dezire »

Ptica bijela wrote:
Sun May 31, 2020 9:50 pm
Dobra tema.... :)

Ne znam kako zračim, to bi drugi mogli procijeniti.
Optimista jesam, pa valjda s tim ide i pozitiva. Kratko padam kad me poklope problemi, pokleknem, ali nekako brzo i ustanem, sa nekakvih x verzija kako dalje.

Fakat, ovi șto me "znaju" ovako virtualno, gušim li vas negativom? :DE :D/

Čitala sam te i tamo...
Ne ostavljaš dojam negativnosti :)
1
1 Image

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Pozitivna energija

Post by Vjetar »

Mene iscrpljuju i pozitivni. Ali to je više do tipa koji sam :D/
3
1 Image 1 Image 1 Image

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Pozitivna energija

Post by Ina »

Pozitivno razmišljanje je korištenje sugestibilnosti podsvjesnog uma na pozitivan način.Podsvjesni um,pohranjuje informacije tj.naše misli ,takve kakve jesu i dovodi do ponašanja u skladu s tim informacijama (mislima).
Zanimljivo.. :up
Samo je 5% naših akcija svjesno, a 95% nasih akcija se nalazi pod kontrolom naše podsvijesti. Stalno reprogramiramo podsvijest a da to i ne znamo. A ako se u tome "budno" potrudimo rezultati mogu biti sreća. A sreća je jednako pozitivna energija.


@Vjetar
Hoćeš reći da si spužva osoba. :D/ Mada te lično ne vidim tako.


Da se ne bismo zaustavljali krucijalno na zadnjem mi pitanju.. pišite i općenito o energiji (ako želite). Energetski sam raspoložena. :inlv

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Pozitivna energija

Post by Ina »

Moja energija ima i promjenjivih momenata ali nikada nisam u totalnoj negativi.
Ja ponekad znam biti i baš negativna. I ako mi se zadesi (tudja) energija iste muzike u tom trenutku, izhod može da ni naasto liči. :lol: Nadjem pak snagu odskakutanja i pokušaja urazumijevanja sebe. Ili pokušam.

kad me poklope problemi, pokleknem, ali nekako brzo i ustanem, sa nekakvih x verzija kako dalje.
:up

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Pozitivna energija

Post by Mina »

Znam samo da ne trpim negativnost oko sebe, iscrpljuje me i trudim se skloniti od takvih što prije.
Mada, nekad je nemoguće. Jednom sam se dogovorila sa poznanicom koju dugo nisam vidjela da se nađemo i ispričamo pošteno :D Završila sam sa osobom koja me ubila u pojam cijela dva sata. Crnjake mi prosipala, istraćala sve moguće svoje kolegice i svekrvu. Doslovno mi istresla sve svoje sranje. Ja totalno u neobranom grožđu :doh Ja je zvala da se nađemo i ispričamo.
Opet me zvala nakon dva dana i istu priču htjela, ali sam je sad skinula s dnevnog reda.
1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
sexon
Član
Član
Reactions: 24
Posts: 51
Joined: Sun May 10, 2020 4:38 pm

Re: Pozitivna energija

Post by sexon »

Jednom istrpiš, drugi put znaš da je treba izbjegavati...

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Pozitivna energija

Post by Ina »

A ako su ti roncaroši u krugu famelije?
Ne možeš njih izbjegavati..

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Pozitivna energija

Post by Mina »

Ako se moram stalno susretati sa takvima, ako su u krugu porodice, onda nađem načina da im nametnem svoju energiju i da pozitivu prenesem na njih, a ne oni negativu na mene. Kad znaš šta te čeka s nekim, možeš djelovati drugačije. Kad te zateknu, onda ti nema pomoći, osim da odeš od njih, ili na neki neuljudan način prekineš njihovu emisiju energije.
2
2 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Pozitivna energija

Post by Ina »

Da, ako je tvoja pozitivna energija jača inace i pobjeđuje. Ali ima ljudi koji su prave krvopije.
Energija (bila pozitivna ili ne) jako je zarazna.

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Pozitivna energija

Post by dezire »

Odašiljemo ono što osjećamo i mislimo
Zavist,ljubomora,nezadovoljstvo sobom...sve to dovodi do negativne energije
Nekad i životne situacije,nas ,,spuste,,i jednostavno ne vidimo izlaz. Bitno je naučiti utjecati na svoje misli. Misli su pokretač svega!
Podsvjesni dio uma,bilježi sve te naše osjećaje koji nastaju kroz naše misli. On ih ne sortira,po tome jesu dobre ili loše! Jednostavno ih skladišti!
Previše,uskladištenih, negativnih misli dovodi do toga da odašiljemo negativnu energiju oko sebe.

U jednom periodu života,jedini izlaz mi je bio,promjena načina razmišljanja.Jako teško je početi razmišljati pozitivno,kad si bez posla ,bez novaca,sam..
Ali kad se to,jednom nauči,sve se počinje mijenjati

Evo,mali doprinos temi
A mogla bih o tome... :)

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Pozitivna energija

Post by gripen »

Vodarica wrote:
Wed Jun 03, 2020 12:19 pm
A ako su ti roncaroši u krugu famelije?
Ne možeš njih izbjegavati..
kako ih izbjeci ....ignorisati

User avatar
Ton
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 207
Posts: 281
Joined: Fri Apr 17, 2020 7:34 am

Re: Pozitivna energija

Post by Ton »

Takve moraš zasuti pozitivom da ne mogu prodisati svojim negativnim plućima :D/
1
1 Image

User avatar
blackadder
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 443
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Pozitivna energija

Post by blackadder »

Pa ako je tako utušiš onda je i to negativa.

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Pozitivna energija

Post by Ina »

Osvrnuo se figurativno (mislim) :W

gripen wrote:
Sun Jun 07, 2020 10:00 am
Vodarica wrote:
Wed Jun 03, 2020 12:19 pm
A ako su ti roncaroši u krugu famelije?
Ne možeš njih izbjegavati..
kako ih izbjeci ....ignorisati
Gunđala uvijek gunđaju. Tako navikli i ne znaju drugačije. Ako i ti pođeš gunđati sve se pretvara u gunđalo energiju. Gunđalo gunđalo lahko zarazi ako negunđalo ne zna šta radi.

A i ja ga svašta nagunđah :lol:

dezire wrote:
Thu Jun 04, 2020 11:08 am
Odašiljemo ono što osjećamo i mislimo
Zavist,ljubomora,nezadovoljstvo sobom...sve to dovodi do negativne energije
Nekad i životne situacije,nas ,,spuste,,i jednostavno ne vidimo izlaz. Bitno je naučiti utjecati na svoje misli. Misli su pokretač svega!
Podsvjesni dio uma,bilježi sve te naše osjećaje koji nastaju kroz naše misli. On ih ne sortira,po tome jesu dobre ili loše! Jednostavno ih skladišti!
Previše,uskladištenih, negativnih misli dovodi do toga da odašiljemo negativnu energiju oko sebe.

U jednom periodu života,jedini izlaz mi je bio,promjena načina razmišljanja.Jako teško je početi razmišljati pozitivno,kad si bez posla ,bez novaca,sam..
Ali kad se to,jednom nauči,sve se počinje mijenjati

Evo,mali doprinos temi
A mogla bih o tome... :)

Piši još.. :cv
1
1 Image

User avatar
Vanilla
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1395
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Pozitivna energija

Post by Vanilla »

Vjetar wrote:
Mon Jun 01, 2020 12:25 am
Mene iscrpljuju i pozitivni. Ali to je više do tipa koji sam :D/
I mene.

Ne mogu dugo biti ni sa pozitivnima a kamoli negativnima. One sto moram pretrpiti svodim na vidjanja koja kratko traju a onima, koje znam dobro, sa kojima sam bliska, njima mogu i reci da sam umorna i da cemo drugi put nastaviti. A nekad mi se desi kad dodje do te tacke iscrpljenja da se skoro pa skroz iskljucim. Tu sam ali ne upijam :-?
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Pozitivna energija

Post by Vjetar »

Džaba, opet je tvoj tip masovnih 20% stanovništva :D/

User avatar
Revizor
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 298
Posts: 518
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Pozitivna energija

Post by Revizor »

pa s kim vi mozete 🙄
1
1 Image
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
lejlamo
Junior
Junior
Reactions: 47
Posts: 23
Joined: Sun Jul 12, 2020 3:05 pm
Location: kamen i drača

Re: Pozitivna energija

Post by lejlamo »

Šta vi mislite o tome? Pozitivna energija pobjeđuje samo ako je jača od negativne?


Čvrsto vjerujem u energiju.. pozitivnu ili negativnu. Jednom sam upoznala osobu na čiji sam pogled me nelagoda obuhvatila. Nikad se više nismo sreli.


Kakvu energiju mislite da najčešće širite?

naravno da postoje različite energije koje ljudi odašilju.
uvijek osjetim to što neka osoba sa sobom donese. čak i u ovim virtuelnim prostorima mogu se osjetiti energije koje posjedujemo.
osoba sam koja lako upija sve čemu se izloži. ranije mi je to mnogo otežavalo život, vremenom sam naučila donekle kontrolisati sve to što se oko mene emituje, ali i dalje me uznemirava prisustvo osoba koje zrače negativu, ili onih koji samo uzimaju i crpe, a slabo šta daju od sebe.
zato ne volim socijalne interakcije, beskonačne priče na kafama, veće skupove....previše mi je zamorno.

što se tiče mene, nemam konstantu, dajem ono na šta naiđem kod osobe s kojom komuniciram. ali generalno imam pozitivan pristup.

i, mislim da nisu svi koji nam stvaraju osjećaj nelaode nužno negativni ili zloće, prosto su to osobe kojima je potrebna tuđa energija jer ne mogu proizvesti dovoljno svoje i onda u toj nekoj potrebi da sve bude okej nesvjesno crpe tuđu.
2
1 Image 1 Image

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Pozitivna energija

Post by Vjetar »

lejlamo wrote:
Tue Jul 14, 2020 4:05 pm
...osobe kojima je potrebna tuđa energija jer ne mogu proizvesti dovoljno svoje i onda u toj nekoj potrebi da sve bude okej nesvjesno crpe tuđu.
Ovo meni bode oči.
Kako će neko uzeti nečiju energiju? Skoro da se ovo misli kao doslovno preuzimanje energije kada se govori o ovome.
Evo zamislimo taj scenario, pozitivne osobe koja dođe do negativne i ubrzo bude smorena negativnom energijom domaćina. Osim tog očiglednog gubljenja pozitivne energije tog lalalala došljaka, šta i kako može taj mrgudni domaćin imati od pridošlice? Time što ga je doveo u slično svome raspoloženje?
Hoću reći da mi je razumljivo i smisleno preuzimanje energije u smislu popravljanja raspoloženja, ali to baš ne doživljavam tako spiritualistički. Ustvari, ne doživljavam to ni energetski :D/ Ne vjerujem u tu energiju kao takvu, već samo u procese svijesti koji funkcioniraju tako kako funkcioniraju i ne mislim da je to pitanje energije u smislu u kojem se to doživljava kao u fokusu ove teme. Jednostavno psiha i način na koji ona koegzistira sa drugim psihama oko sebe.

Mislim da je energetska teorija samo romantiziranje psiholoških stanja i procesa :DE

User avatar
Vanilla
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1395
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Pozitivna energija

Post by Vanilla »

Otimas nam energiju pisuci ovako :tctc
3
1 Image 2 Image
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Pozitivna energija

Post by Ina »

mislim da nisu svi koji nam stvaraju osjećaj nelaode nužno negativni ili zloće, prosto su to osobe kojima je potrebna tuđa energija jer ne mogu proizvesti dovoljno svoje i onda u toj nekoj potrebi da sve bude okej nesvjesno crpe tuđu.
Slažem se, ljude je potrebno bolje upoznati..
Ali mene je primjer u onom trentuku obuzeo neki nemir.. što je bilo dovoljno da se udaljim.
Svi ponekad imamo i negative (možda je to bio i moj trenutak, ne nužno druge strane) ali vjerujem da inače većinom odzvanja ono što je najčešće jače u nama.


Zanima me vrlo ova tema.. A nisam puno čitala uvezi, pa ako ko ima nekih sugestija ili i odlomke, članke itd..
1
1 Image

Post Reply