Zasto ljudi psuju?

Teme iz psihologije
Post Reply
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11096
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Zasto ljudi psuju?

Post by Peace »

Da li jos neko ima utisak da nasi narodi, mislim na zemlje nastale raspadom Jugoslavije, psuju vise nego ostali?

Psuje li se kod vas u kuci?
I sta uopce mislite o ovoj pojavi?
Kako sami reagirate na psovku?

User avatar
bakterijasmarsa
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 574
Posts: 3483
Joined: Wed Nov 25, 2020 10:43 pm
Location: Kikinda

Re: Zasto ljudi psuju?

Post by bakterijasmarsa »

Psovanje je nešto što ne priliči nikome do samo retkim ljudima, koji i kad opsuju to bude onako duhovito i u nekom kontekstu i pomisliš da bez te psovke sela priča ne bi imala smisla ili efekta.
međutim
Velika većina naroda psuje iz razloga nevaspitanja ili nedostatka fonda reči kojim bi dovršili misao.
U našoj kući se nije nikada psovalo.
Moja pokojna baka je bila pripadnik Nazarenske verske zajednice, a oni su kao i Mormoni, pacifisti, nisu priznavali novotarije poput televizora, nisu išli u vojsku... i nisu psovali
tako da mi (porodica) imamo neku podlogu u takvom vokabularu.
Ne mislim da narodi bivše Jugoslavije najviše psuju, rade to i Mađari, Rumuni, Irci...
Pričam za narode koje sam sretao i razumeo ih u njihovom izlaganju.
Legal Alien

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 437
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Zasto ljudi psuju?

Post by laganini »

...mislim da moram bit obkektivan i priznat da se u dalmaciji prednjači u tome...nažalost...a to ima podlogu jer područja kojem pripadam je nekad zvalo paganija (pogani-nevjernici) i to je bila podloga za taj nekulturan izričaj...pogotovo meni ko vjerniku teško padne kad netko to u svakodnevnom govoru skoro da kao poštapalica bude psovka...užas..a prije sam zna opsovat :fp

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11096
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zasto ljudi psuju?

Post by Peace »

bakterijasmarsa wrote: Ne mislim da narodi bivše Jugoslavije najviše psuju, rade to i Mađari, Rumuni, Irci...
Pričam za narode koje sam sretao i razumeo ih u njihovom izlaganju.
Psuju gadno kao nasi narodi?
Boga, kruh, crkvu, dzamiju, pejgambera, Isusa, gospu?
To sam sve cula kod nasih ljudi.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11096
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zasto ljudi psuju?

Post by Peace »

U zadnjih godinu i po, dva puta sam cula psovku…Dok bi muz pricao na telefon s njegovim u Bosni, opsovali bi oni nesto…
Nama je neobicno, ostanemo bez rijeci…Sam se zgledamo. Muzu bude neprijatno sto sam cula…Poslije mi govori - sta’s im eto, takvi su…
Ja opet kontam samo da ne cuju djeca. Ja sam vec ranije cula da ljudi opsuju Boga. Djeca nisu nikad cula da neko psuje Boga ili hljeb npr.
Bog zna sta bi oni mislili da cuju…Kod njih bi se, plasim se, stvorila neka odbojnost, ili neki strah.
Iskreno, i mene je malo strah od ljudi koji psuju Boga, nesto sveto i golemo. Na stranu sto mislim da su nevaspitani, ali vjerujem da nisu posve ni normalni…

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2135
Posts: 7655
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zasto ljudi psuju?

Post by Bella »

..uobichajene psovke chujemo gledajuchi filmove.. u rl .. iskazivanje emocija..... iz razloga ..iznenadjen, radostan… , ljut..itd

jako mi je ruzno chuti kad neko psuje //familiju.. majku .sestru, dijete ..bilo je situacija na forumima
.............................................................................................Image

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 583
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Zasto ljudi psuju?

Post by Ina »

Mogu razumjeti poneku grubu/prostu riječ u nekim trenutcima, pogotovo neobuzdane ljutnje. I nisam religiozna (ili tačnije rečeno praktikant) ali opet mi nema ništa ružnije od psovanja. Iz bilo čijih usta. Bilo kakvog naroda.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2135
Posts: 7655
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zasto ljudi psuju?

Post by Bella »

laganini wrote:
Tue Jan 23, 2024 11:08 pm
...mislim da moram bit obkektivan i priznat da se u dalmaciji prednjači u tome...nažalost...a to ima podlogu jer područja kojem pripadam je nekad zvalo paganija (pogani-nevjernici) i to je bila podloga za taj nekulturan izričaj...pogotovo meni ko vjerniku teško padne kad netko to u svakodnevnom govoru skoro da kao poštapalica bude psovka...užas..a prije sam zna opsovat :fp
. zashto su 'pogani' ako su nevjernici.
eto Bog 'stvorio' vjernike, i isti 'stvorio' nevjernike.. balans u svemu.. :D/
.............................................................................................Image

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 437
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Zasto ljudi psuju?

Post by laganini »

…postoje vjernici i nevjernici ne vidim u cemu je problem..vjere a i religije su bile vise od tisucu godina prije te države paganije…da bolje svatis recimo jedan vid paganijije je bio komunizam…

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2135
Posts: 7655
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zasto ljudi psuju?

Post by Bella »

» pogan • pridev Prljav, nečist, ružan, zao, opak;
Besan, silovit;
Bezbožan (lat.)
ni u pochetku nije bilo respekta... u tome je point.. :/*
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11096
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zasto ljudi psuju?

Post by Peace »

laganini wrote:
Wed Jan 24, 2024 5:49 pm
…postoje vjernici i nevjernici ne vidim u cemu je problem..vjere a i religije su bile vise od tisucu godina prije te države paganije…da bolje svatis recimo jedan vid paganijije je bio komunizam…
Nesto sam mislila da su bas nasi narodi poceli psovati u doba komunizma.
Pradjedovi i djedovi nisu psovali, nisu bili nesto educirani, al su kod kuce bili lijepo odgajani, bar sto se te stvari tice…
Te generacije rodjene poslije drugog svjetskpg rata pocinju sa psovkama svetinja…
Cak se mogu cuti i u partizanskim fimovima.

User avatar
bakterijasmarsa
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 574
Posts: 3483
Joined: Wed Nov 25, 2020 10:43 pm
Location: Kikinda

Re: Zasto ljudi psuju?

Post by bakterijasmarsa »

Peace wrote:
Wed Jan 24, 2024 12:56 am
bakterijasmarsa wrote: Ne mislim da narodi bivše Jugoslavije najviše psuju, rade to i Mađari, Rumuni, Irci...
Pričam za narode koje sam sretao i razumeo ih u njihovom izlaganju.
Psuju gadno kao nasi narodi?
Boga, kruh, crkvu, dzamiju, pejgambera, Isusa, gospu?
To sam sve cula kod nasih ljudi.
psuju boga to sam jako dobro razumeo kao i porodicu
1
1 Image
Legal Alien

Post Reply