Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Teme iz psihologije
User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2105
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Bella »

Peace wrote:
Wed Aug 31, 2022 5:03 pm
Imala sam slucaj dvije sedmice unazad.
Posjetila sam prijatelje, i zatekla ih u ozbiljnom razgovoru s njihovom kcerkicom. Ona ima 15 god, u glavi je to jos dijete, tijelom je to prelijepa mlada djevojka.
Znali su da dolazim, najavila sam se, telefon im je signaliziro da sam se parkirala ispred kuce, imaju kamere… Znaci mogli su prekinuti razgovor, ali nisu.

Roditelje znam citav zivot, zena je i moja prva rodica, i najbolja frendica.
Ovdje smo zajedno u svemu, 18 god. Cujemo se bar pet puta sedmicno i vidimo 2-3 puta. Poslije moje porodice ona je moj #1.

U problemu kojeg su imali, vidim da su zauzeli potpuno pogresan stav, potpuno pogresan nacin preusmjeravanja, znam da ce se s takvim gurnuti u jos veci probem… Jednostavno ne znaju se iznijeti s tim, a dobri su roditelji.
Ja sam vec dva puta prosla s djecom tog uzrasta, i kroz odrastanje moje djece pratila sam i odrastanje djece s kojima su dolazili u kontakt, reakcije njihovih roditelja…i u ovom momentu imam bolju viziju od njih gdje koji stav moze da te odvede

Jesam li se trebala umijesati u njihov razgovor? Jesam li nesto trebala podijeliti iz svog znanja?
Imala sam nekoliko slichnih situacija. da roditelji sami iznesu problem .pred prijateljima kao i u prisustvu djeteta.. ...njihova nemoch. vjerujem. moraju to nekome rechi. ne da traze savjet .. vech da to izbace iz sebe..i naravno. mi kao slushaoci, cemo postaviti i neko pitanje ... mozda che joj zvuchati kao savjet.. ali ne vjerujem da ga registruju u mozgu. .. jer njihov mozak ''kljucha''..
.ima slichajeva kad i pitaju za savjet. ako im i dash. znaju burno reagovati, negativno ... zavisi od osobe i da li ta osoba ima svojih problema
. pa nakon takvog iskustva . ne reagujesh na sljedeche njihove patnje... :/*

..
.............................................................................................Image

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2769
Posts: 5306
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Skitnica »

Peace wrote:
Wed Aug 31, 2022 5:03 pm
Imala sam slucaj dvije sedmice unazad.
Posjetila sam prijatelje, i zatekla ih u ozbiljnom razgovoru s njihovom kcerkicom. Ona ima 15 god, u glavi je to jos dijete, tijelom je to prelijepa mlada djevojka.
Znali su da dolazim, najavila sam se, telefon im je signaliziro da sam se parkirala ispred kuce, imaju kamere… Znaci mogli su prekinuti razgovor, ali nisu.

Roditelje znam citav zivot, zena je i moja prva rodica, i najbolja frendica.
Ovdje smo zajedno u svemu, 18 god. Cujemo se bar pet puta sedmicno i vidimo 2-3 puta. Poslije moje porodice ona je moj #1.

U problemu kojeg su imali, vidim da su zauzeli potpuno pogresan stav, potpuno pogresan nacin preusmjeravanja, znam da ce se s takvim gurnuti u jos veci probem… Jednostavno ne znaju se iznijeti s tim, a dobri su roditelji.
Ja sam vec dva puta prosla s djecom tog uzrasta, i kroz odrastanje moje djece pratila sam i odrastanje djece s kojima su dolazili u kontakt, reakcije njihovih roditelja…i u ovom momentu imam bolju viziju od njih gdje koji stav moze da te odvede

Jesam li se trebala umijesati u njihov razgovor? Jesam li nesto trebala podijeliti iz svog znanja?

Broj djece koje se ima ne znači i bolje znanje sa njima.. to nije mjerilo znanja vaapitanja i ophocenja sa djecom u odredenom momentu i problemu. Ima osoba koje imaju 4..5. 6 djece i sve problem do problema.. :killm

Svako djete je različite, isto kao i mi roditelji.Razlicita razmišljanja imamo po pitanju odgoja i usmjeravanja djece kada se susreću sa nekim od problema, bilo koje vrste.

Koliko god vremena da se druzmo i poznajemo neke prijatelje/ rodbinu ne znači da sve o njima znamo, I da imamo "pravo" ulaziti u njihovu privatnost ako nam to ne ponude..( pa i ako, neke granice se moraju poštovati)..



Ja znam da ni jedan roditelj nije savršen niti zna savršenu formulu vaspitanja i odgoja svoje a još manje tuđe djece..tako da.."ja znam bolje".. = Ma ne znas!

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2769
Posts: 5306
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Skitnica »

Sto je neophodno svakom djetetu od oba roditelja je ljubav i disciplina paralelno.. Jedno bez drugog ne ide i ne vodi ničemu..

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2105
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Bella »

jedan uvijek popushta :D/
.............................................................................................Image

Post Reply