Vječne žrtve (kme kme)

Teme iz psihologije
Post Reply
User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 578
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Vječne žrtve (kme kme)

Post by Ina »

Mi smo najčešće oni povrijeđeni, pokolebani, čiste dušice, izranjavani itd a nevaljali (većinom) tamo neki peti.

Koliko je to tačno? Jesmo li doista spremni/sposobni da (sa)gledamo sebe objektivnijim očima?

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 530
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Vječne žrtve (kme kme)

Post by gripen »

trenutno,u ovoj eri,posasti globalizma...nismo

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2750
Posts: 5274
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Vječne žrtve (kme kme)

Post by Skitnica »

Vodarica wrote:
Fri Dec 04, 2020 4:31 pm
Mi smo najčešće oni povrijeđeni, pokolebani, čiste dušice, izranjavani itd a nevaljali (većinom) tamo neki peti.

Koliko je to tačno? Jesmo li doista spremni/sposobni da (sa)gledamo sebe objektivnijim očima?
A nisam uvijek bila ja ta koja je bila povrijeđena, znala sam i znam i ja povrijediti.. riječima, djelima također.. :doh


Ljudi smo i ne postoji neko ko povrijedio nije, sve je do nas i koliko priznati hoćemo..

Mi nismo anđeli.
1
1 Image

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Vječne žrtve (kme kme)

Post by Mina »

Ni ja se ne doživljavam kao žrtvom uvijek i znam prepoznati svoju krivicu i svjesna sam kad sam kriva i kad je moja odgovornost. Istina, ne vidim to odmah nekad, ali pokušavam da sagledam situacije objektivno i ako ne na prvu, onda kasnije shvatim koliko je moja krivica nešto...
1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Vječne žrtve (kme kme)

Post by laganini »

..znaci većina od nas ima nesto sadističkog.. :puc.

User avatar
blackadder
Član
Član
Reactions: 446
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Vječne žrtve (kme kme)

Post by blackadder »

Vodarica wrote:
Fri Dec 04, 2020 4:31 pm
Mi smo najčešće oni povrijeđeni, pokolebani, čiste dušice, izranjavani itd a nevaljali (većinom) tamo neki peti.

Koliko je to tačno?
Potpuno je tačno.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2650
Posts: 10972
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Vječne žrtve (kme kme)

Post by Peace »

blackadder wrote:
Fri Dec 04, 2020 11:13 pm
Vodarica wrote:
Fri Dec 04, 2020 4:31 pm
Mi smo najčešće oni povrijeđeni, pokolebani, čiste dušice, izranjavani itd a nevaljali (većinom) tamo neki peti.

Koliko je to tačno?
Potpuno je tačno.
:hahah

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2650
Posts: 10972
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Vječne žrtve (kme kme)

Post by Peace »

Uhh, ne znam. Ako mislimo da smo mi uvijek u pravu, onda...

Evo pokusavam se sjetiti nekoga ko je u stanju da prizna svoje pogreske :hm

I sjetila sam se nekog ko za sebe kaze - ja nista nisam valjo. Dakle svjesan je onog nevaljalog sto je nekad cinio, ali nije onog sto sad cini. Pa
mozfa ce moci kad ovo sad postane proslost :hm

Mozda stvarno svi sve mognemo sagledati objektivno kad bude proslost, kad se sve tek poslozi il uneredi :hm

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 530
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Vječne žrtve (kme kme)

Post by gripen »

laganini wrote:
Fri Dec 04, 2020 9:18 pm
..znaci većina od nas ima nesto sadističkog.. :puc.
ponekad smo primorani
to je samo produkt,odgovor ,odnosa okoline prema nama

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1973
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Vječne žrtve (kme kme)

Post by Kamilica »

Svi smo i nevaljali i dobri ponekad. Bilo bi super da prevagne dobrota u što većoj mjeri. Nisam kmečalo. Ako napravim grešku priznam, to mi nije uopšte teško. Čak mi se čini glupavo praviti se da kod mene greške nema i da pokušavam nekoga ubijediti u suprotno.

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 578
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Vječne žrtve (kme kme)

Post by Ina »

Istina, ne vidim to odmah nekad, ali pokušavam da sagledam situacije objektivno i ako ne na prvu, onda kasnije shvatim koliko je moja krivica nešto...

Nekako je u nama zasađen instinkt preživljavanja i protekcije koji odzvanja (nesvjesno) čak i u "banalnim" stvarima. To nam može u trenutku ograničavati poglede i usmjeravati samo na sebe.
Dar razmišljanja i preispitivanja nam poslije otvori i drugačija vrata. Dakle tek poslije nekog vremena. Ako i tad. :lol: Ima i takvih.

A ima i ljudi koje vlastite greške odma shvate i priznaju nevaljalost/nekorektnost nekog akta.. ali ih je jako malo. Njima nisu gotov ništa drugi krivi i zbog toga su u društvu pomalo i distancirani.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1510
Posts: 2405
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Vječne žrtve (kme kme)

Post by Vjetar »

Postoji soj ljudi koji imaju potrebu da budu doživljeni i sami sebe doživljavaju kao žrtve. Ostali ne glume žrtve kada to nisu, osim možda ako time ne žele neku korist izvući za sebe.
Ali ovi prvi, oni jednostavno imaju potrebu da su doživljeni kao žrtve i da se oko njih titra, da im se ukazuje pažnja, da ih se tješi...
Ignore je takvima smrtna presuda :D/

User avatar
Banshee
Član
Član
Reactions: 373
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Vječne žrtve (kme kme)

Post by Banshee »

Svi u nekom trenutku budemo i stvarno žrtve nekih okolnosti ali ima onih kojima je to usvojen stil. E umem da se požalim ali nisam ta koja kuka, više mislim o tome kako da promenim stvari u svoju korist a sad i ako se desi, ne kukam svuda, kod svih, imam par osoba gde znam da mogu i ako me iskritikuju onda sebi kažem - šta mi je to trebalo...
Obično drugi kmeče a ja slušam i oduzima mi nekad energiju, optereti me a šta ću, ne želim da povredim nekoga ako ih stopiram u toj priči. Više gledam da ih usmerim ka nekim konkretnim stvarima ali nekad ne ide pa se distanciram.

Post Reply