Nasilje

Teme iz psihologije
User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Nasilje

Post by dezire »

PROŠLA JE 21 GODINA
Monstrum ubio tri žene na sudu u Zagrebu: 'Kad mi skinu ove lisice, poubijat ću sve oko sebe!'
Policajac Mato Oraškić je prije točno 21 godinu, 22. rujna 1999., tijekom brakorazvodne parnice s pištoljem ušetao u sudnicu na Općinskom sudu u Zagrebu i ubio sutkinju, odvjetnicu i suprugu te teško ranio zapisničarku



Naletjeh danas, na ovo,čitajući vijesti.
Dobro se sjećam ovog događaja koji je baš potresao javnost, upravo zato što se to dogodilo na Sudu.
Međutim, ono zbog čega sam otvorila ovu temu je to što niti nakon 21g.stanje nije bolje. Kako u Hrvatskoj,tako niti kod nas!
Samo, što mi se čini da se o tome ne piše i ne govori! Ili jako, jako malo!
Zanima me,vaše mišljenje o nasilju...
Poznate li koga,ko prolazi kroz to?
Jeste li spremni umiješati se kad bi bili prisutni tome?
I,da,stavila sam temu pod ,,Psihologiju,,pa pitanje-Zašto su osobe nasilnici?
Šta ih dovede u takvo stanje?
Dakle,riječ je o nasilju,općenito

User avatar
redoxid
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 92
Posts: 363
Joined: Sat Apr 25, 2020 12:45 pm

Re: Nasilje

Post by redoxid »

Ocaj ih je doveo.

Ako ja tonem toni i ti sto si me prevarila bal bla bla ili nesto

User avatar
blackadder
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 443
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Nasilje

Post by blackadder »

Nisu svi ljudi isti. Ono što nama djeluje nenormalno, nekome drugom je to ništa strašno. Onda, alkohol, droga, psihički problemi... Mislim da većina tih ubistava bude kad nekome pukne film i u afektu naprave sranje.

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Nasilje

Post by dezire »

Ok. Stavila sam samo naslov
Dakle,prije toga se događalo psihičko i fizičko maltretiranje.
Obično,mi kao društvo,pred takvim stvarima zatvaramo oči ili okrećemo glavu.
To je kao njihov problem u kući!
Žrtvu je obično sram.Nju je uvijek sram! A nasilnik je glavni baja u kvartu
Čak su ga,u kvartu zvali ,,ludi Mato,, ali niko nije ništa poduzeo.

Zašto neko misli,da može osobu pored sebe ,ponižavati,tući,zlostavljati a da ta osoba njega ne smije napustiti,da je ona njegovo vlasništvo?!
Da li je to prekopirano iz njihovog djetinjstva ili je to fakat,psihički poremećaj?

User avatar
Vanilla
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1395
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Nasilje

Post by Vanilla »

U tim, tako da kazem, tihim zlostavljanjima (gdje se nasilje desava u cetiri zida), bilo psihicko ili fizicko pa i kombinovano, zrtvi, nazalost, niko ne moze i nece pomoci osim ona sama sebi, odlukom da se posto poto, odmakne i zastiti od nasilnika. Svugdje je to tako da niko ne praktikuje da se mijesa u te stvari. To donekle i razumijem (nemoguce je direktno reagovati kada se to desava u njihovom privatnom prostoru). Masa je slucajeva gdje se indirektno reagovalo - pozivanjem policije, npr., pa nasilnik bude privremeno sankcionisan a zrtva odustane od dalje procedure i nastavi s istim.
Vjerujem da je ostanak zrtve uslovljen raznim faktorima, od finansijskih do onih sta ce okolina reci.

Kada se nasilje javno desava, tu se vec moze reagovati ali i tu cesto zakazemo.

Mene je i dan danas sramota slucaja djecaka Denisa Mrnjavca :(s
1
1 Image
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Nasilje

Post by dezire »

Evo jedne situacije...
Doselim u Vž,sa sinovima od 12 i 14 g. Ne znamo nikoga u tom gradu.
Jedno večer,kasno,oko 23h kuca neko na vrata.Otvorim...susjeda,uplakana.Uleti mi u stan i moli da zovem policiju.
Tuče ju i pobjegla je a dijete od 1 g.je ostavila u stanu.
Moja djeca su u sobi.Zaključam vrata i taman kad sam htjela zvati policiju...zovu me dečki jer im taj lik lupa na prozor i viče da izađe Kristina.
Nazovem policiju a njemu ,ja kroz prozor kažem da se makne od mog stana i da dolazi policija!
Da ne dužim...policija,davanje iskaza itd.
Ujutro ona dolazi i nosi mi bombonjeru. Vratila se njemu :hah
Ali, eto da mi se zahvali! Njega sam sretala u zajedničkom dvorištu ali me nije pozdravljao

User avatar
Vanilla
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1395
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Nasilje

Post by Vanilla »

To je jedna od onih, tuce me jer me voli :aaww


Salu na stranu, kako i rekoh, tesko da iko drugi moze pomoci. Eto i taj tvoj primjer. Uglavnom je to tako a da niko ne zna zasto.
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Nasilje

Post by Vjetar »

dezire wrote:
Tue Sep 22, 2020 11:01 pm
Evo jedne situacije...
Doselim u Vž,sa sinovima od 12 i 14 g. Ne znamo nikoga u tom gradu.
Jedno večer,kasno,oko 23h kuca neko na vrata.Otvorim...susjeda,uplakana.Uleti mi u stan i moli da zovem policiju.
Tuče ju i pobjegla je a dijete od 1 g.je ostavila u stanu.
Moja djeca su u sobi.Zaključam vrata i taman kad sam htjela zvati policiju...zovu me dečki jer im taj lik lupa na prozor i viče da izađe Kristina.
Nazovem policiju a njemu ,ja kroz prozor kažem da se makne od mog stana i da dolazi policija!
Da ne dužim...policija,davanje iskaza itd.
Ujutro ona dolazi i nosi mi bombonjeru. Vratila se njemu :hah
Ali, eto da mi se zahvali! Njega sam sretala u zajedničkom dvorištu ali me nije pozdravljao
Ja znam za bezbroj brakova koji ne bi trebali trajati ni minute, a traju decenije i u biti nikad ne završe. Ostanu nesretni do kraja života u njima.
Hoću reći da je toliko (u ovom slučaju žena) spremno trpiti sve, pa i redovne batine, samo da ne ostanu same, ili šta već utripuju u glavi da je razlog da se držiš nekoga ko te zlostavlja ili te unesrećuje na druge načine.

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Nasilje

Post by dezire »

Nasilje (pri tom mislim i na nasilje nad djecom) nije izravno povezano s drogom,alkoholom,psihičkim zdravljem,siromaštvom,razinom obrazovanja,vjerskom i etničkom pripadnošću.
Nasilnici,uče nasilje! Od svoje porodice,od medija i društva u cjelini, tokom svog odrastanja.
Nije to samo fizičko nasilje ,već i emocionalno,seksualno,ekonomsko.
Tu su i djeca,koja su izravne i neizravne žrtve nasilja.
Djeca koja su izložena nasilju,počinju vjerovati da je nasilje-način za izražavanje frustracija,rješavanje sukoba ili navođenje ljudi da učine ono što želimo.
Jako često, djeca koja su ili bila svjedoci nasilja u porodici ili bila direktne žrtve, izrastu u nasilnike.

Zbog toga,nasilje u porodici, treba promatrati u širem kontekstu općeg društvenog nasilja,na raznim društvenim razinama i u raznim oblicima.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Nasilje

Post by Kamilica »

Ne poznajem nikog takvog. Uvijek treba reagovati, pozvati socijalnu službu ili policiju.

User avatar
Ton
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 207
Posts: 281
Joined: Fri Apr 17, 2020 7:34 am

Re: Nasilje

Post by Ton »

Žrtve ili komšije, prijatelji, porodica kad sazna? Žrtve se, čini se, zadnje odlučuju prijaviti takve stvari, mada ni ostali nabrojani nisu skloni to prijavljivati. Zato većinom to ostaje među 4 zida ili završi kobno.

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Nasilje

Post by dezire »

Da,žrtva se teško odluči to prijaviti!
Vjerujem,da je to prvenstveno radi osude okoline. Pa i tih,nazovimo ih,prijatelja i porodice.
Jer,u našem društvu je tako,da žena treba istrpiti ponešto a i sa njom nešto nije u redu ili nije dobra žena ako se razvede.
Žrtvu je uvijek sram reći šta se događa unutar 4 zida jer će okolina reagirati na način da,,sigurno je nešto kriva,,čim joj se to događa.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Nasilje

Post by Bella »

Mora biti spremna da napusti kucu, ako prijavi nasilje. Mogu zamisliti-da bi nastavak s istim, bio jos gori...
A ima slucajeva-da jednostavno- zena misli -ok. poludi s vremena na vrijeme, ali je -dobar.. pogotovo ako imaju djecu..

User avatar
blackadder
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 443
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Nasilje

Post by blackadder »

Vi žene kao da imate viška razumijevanja za te situacije :hm
Ako te udara, nema tu kompromisa i prelaznih rješenja - napuštaš takvog čovjeka i prijavljuješ ga policiji.
Treba veća snaga za trpiti redovne batine, nego za napustiti ga i prijaviti.
1
1 Image

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Nasilje

Post by Bella »

I mene to cudi... no, ti nasilnici su i manipulanti...
1
1 Image

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Nasilje

Post by Mina »

Bella wrote:
Thu Sep 24, 2020 12:37 am
I mene to cudi... no, ti nasilnici su i manipulanti...
Tako je. A za boriti se sa manipulatorima treba jak karakter kojeg nemaju mnogi. Ljudi su takvi da im je uvijek lakše ništa ne mijenjati, nego pokrenuti promjenu, uvijek ono drugo izgleda teže od toga da sve ostane kako jeste.
Tužno je što je toliko nasilja u porodici koje traje i ne prestaje jer, između ostalog, žrtve odluče da trpe.
1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Nasilje

Post by dezire »

Mina wrote:
Thu Sep 24, 2020 8:50 am
Bella wrote:
Thu Sep 24, 2020 12:37 am
I mene to cudi... no, ti nasilnici su i manipulanti...
Tako je. A za boriti se sa manipulatorima treba jak karakter kojeg nemaju mnogi. Ljudi su takvi da im je uvijek lakše ništa ne mijenjati, nego pokrenuti promjenu, uvijek ono drugo izgleda teže od toga da sve ostane kako jeste.
Tužno je što je toliko nasilja u porodici koje traje i ne prestaje jer, između ostalog, žrtve odluče da trpe.
Odluče da trpe jer se boje osude okoline.
Nasilnici jesu dobri manipulatori i obično njihova okolina ,za njih misli,kako su dobri,spremni uvijek pomoći,ljubazni...
Svoje pravo lice pokazuju unutar 4 zida
Osim toga,ugl.se razmišlja da se u takvoj,lošoj,zajednici,ostaje radi djece :doh

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Nasilje

Post by Mina »

I zbog djece i straha od osude okoline spremne su život cijeli ostati pored takvog monstruma... Vjerujem da oni znaju biti i prema njima divni, pažljivi, tetošiti ih između tih prilika kada polude i pretuku ih. Možda se nadaju da će ovaj put i ostati takvi i neće pokazati više to svoje nasilno lice? Ko zna..
Ja znam da ja ne bih trpila ni dan nakon što bi bio nasilan prema meni. Ali me iskreno strah onog "nikad ne reci nikad" i da ne znamo kako bi se ponašali u situacijama koje nismo doživjeli.

Ipak kažem NI DANA ne bih ostala sa neki ko me udari.
2
2 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Nasilje

Post by Banshee »

Danas bio na poslu jedan lik da traži pomoć, kaže izašao iz zatvora, spava na klupi, beskućnik...kad izađe, kolega kaže da je zbog ubistva žene služio kaznu. Nekako nemam empatiju prema takvima.

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Nasilje

Post by Banshee »

blackadder wrote:
Thu Sep 24, 2020 12:32 am
Vi žene kao da imate viška razumijevanja za te situacije :hm
Ako te udara, nema tu kompromisa i prelaznih rješenja - napuštaš takvog čovjeka i prijavljuješ ga policiji.
Treba veća snaga za trpiti redovne batine, nego za napustiti ga i prijaviti.
Nije baš tako jednostavno kad nema gde sa decom. Postoje sigurne kuće ali ne svuda, lično sam prisustvovala kad je jedna žena sa bebom prijavila slučaj nasilja. Muž joj razbio nos. Policija došla, počelo ubeđivanje s njihove strane tipa gledajte to da rešite, ako ga pritvorimo može i posao da izgubi itd. A onda žena gleda malo dalje, kako ima bebu i kako je to trenutno jedini izvor prihoda i da joj je novac potreban i prećuti.
Da se razumemo i ja sam za da se prijavi ali treba tim ženama obezbediti više uslova dok ne stanu na svoje noge.
1
1 Image

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Nasilje

Post by Vjetar »

Banshee wrote:
Thu Dec 17, 2020 10:01 pm
blackadder wrote:
Thu Sep 24, 2020 12:32 am
Vi žene kao da imate viška razumijevanja za te situacije :hm
Ako te udara, nema tu kompromisa i prelaznih rješenja - napuštaš takvog čovjeka i prijavljuješ ga policiji.
Treba veća snaga za trpiti redovne batine, nego za napustiti ga i prijaviti.
Nije baš tako jednostavno kad nema gde sa decom. Postoje sigurne kuće ali ne svuda, lično sam prisustvovala kad je jedna žena sa bebom prijavila slučaj nasilja. Muž joj razbio nos. Policija došla, počelo ubeđivanje s njihove strane tipa gledajte to da rešite, ako ga pritvorimo može i posao da izgubi itd. A onda žena gleda malo dalje, kako ima bebu i kako je to trenutno jedini izvor prihoda i da joj je novac potreban i prećuti.
Da se razumemo i ja sam za da se prijavi ali treba tim ženama obezbediti više uslova dok ne stanu na svoje noge.
A i ti nasilni muževi vjerujem da su svjesni ovisnosti svojih žena i djece o njima... Tužno je to da skoro ne postoji granica preko koje neće trpiti dalje i usudiće se ostaviti takve muževe.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Nasilje

Post by Bella »

Banshee wrote:
Thu Dec 17, 2020 9:55 pm
Danas bio na poslu jedan lik da traži pomoć, kaže izašao iz zatvora, spava na klupi, beskućnik...kad izađe, kolega kaže da je zbog ubistva žene služio kaznu. Nekako nemam empatiju prema takvima.
Ako mu se ne pomogne, da nadje posao, male su shanse da stane na noge. Sto je ucio, je odlezao..... e, sad, ga dalje kaznjavati- zasluzuje..ali, ako je gdje je- trebale bi biti neke drzavne organizacije da te ljude prate, neko vrijeme.

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Nasilje

Post by gripen »

Takve osobe,odmah po stupanju na slobodu,moraju biti preuzeti od nekih socijalnih sluzbi.
Mora im se ponudit svaka vrsta pomoci,stan,hrana,nesto novca.
Taj period socijalizacije,barem od mjesec-dva,je kljucan u daljem procesu osamostaljivanja.
Ogromna,kobna je greska, prepustit ih same sebi.
Najcesce,za krako vrjeme opet su u sukobu sa zakonom.
Tad obicajemo reci,pusti ih,vidis da su takvi.
Nisu.
I onaj Edin,sto ga ubise,na vrjeme je licno on upozoravao,dajte mi neku pomoc.
Niko nije ni glave okreno.
Jos ga onaj izlevatio za drva,poznam tu fam. nije im bas maslo za ramazana,pa nek kaze sta ko hoce.
U takvim slucajevima,Drzava je direktan saucesnik,krivac.

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Nasilje

Post by Banshee »

Ja nisam država i moja senzibilnost nema veze sa tim hoće li mu se pomoći. A ni to nije tema, ono što je fascinantno je to što je on ubio svoju ženu i ni najmanje trunke kajanja nema zbog toga, govori o tome kao da je ležao zbog ukradene čokolodace...

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Nasilje

Post by Banshee »

A slažem se da ga treba radno angažovati...

Post Reply