Fobije

Teme iz psihologije
Skitnica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 310

Fobije

Post by Skitnica »

Skoro svako od nas ima neku vrstu straha od nečega ili nekoga. Pojedine vrste straha su učestalije među ljudima od drugih. Neki od ovih strahova posljedice su neprijatnih iskustava, dok neki strahovi nemaju svoju osnovu u realnosti i prethodnom ljudskom iskustvu. U takvim slučajevima, obično je riječ o fobijama. A da li znate koje su najčešće fobije kod ljudi?

Agorafobija – strah od otvorenog prostora

Preciznije, to je strah od mogućnosti da se osoba može naći na mjestu gdje neće moći da potraži i dobije pomoć ukoliko joj bude loše. Intenzitet straha nekada je toliko snažan da osoba ne smije da napusti svoj stan. Često je agorafobija povezan i sa sociofobijom. U tom slučaju je dosta ometajuća, pa osobe koje pate od agorafobije moraju da se obrate ljekaru za terapijsku pomoć.

Akrofobija – strah od visine

Strah od visine se može javiti i u kombinaciji sa drugim strahovima, kao što su na primjer strah od letenja ili od letećih predmeta i bića (od aviona, helikoptera, ptica, slijepih miševa i sl.). Intenzitet akrofobije može varirati od neznatnog (osoba će izbjegavati penjanje na drveće, na vrhove zgrada, ili do vidikovaca na planinskim vrhovima), pa do veoma intenzivnog. Snažan strah od visine može do te mjere kontrolisati ponašanje osobe da ona neće smjeti da se penje merdevinama, stepenicama ili liftovima, da stoji na terasi ili pokraj prozora i sl.

Arahnofobija – strah od pauka

Osobe kod kojih je prisutna ova vrsta fobije plaše se paukova zbog njihovog izgleda ili se kod njih strah razvio kao posljedica loših iskustava sa paucima iz djetinjstva. Pri samoj pomisli da se neki pauk nalazi na njihovom tijelu, osobe koje imaju problema sa arahnofobijom bivaju preplavljene strahom. Masovnoj rasprostranjenosti ove fobije kroz istoriju doprinosilo je pogrešno mišljenje da pauci uzrokuju zagađenje vode i hrane i da su zbog toga izazivači kuge.

Glosofobija – strah od javnog govora (nastupa)

Procjenjuje se da se oko 75% ljudske populacije u nekom periodu svog života suočava sa ovom vrstom fobije. Glosofobija se najčešće manifestuje u djetinjstvu. Kroz uporan rad na sebi, ovaj strah se dosta lako može prevazići.

Kinofobija – strah od pasa

Još jedna česta vrsta straha kod ljudi je kinofobija, koja se uglavnom javlja kod osoba koje su u prošlosti imale neprijatno iskustvo sa psima. Na primjer, bili su napadnuti od čopora pasa lutalica. Kinofobija može biti jaka do te mjere da osobe često izbjegavaju da posjećuju prijatelje i rođake koji imaju psa za kućnog ljubimca.

Klaustrofobija – strah od zatvorenog prostora

Strah koji najčešće u osnovi ima traumatično iskustvo, poput zaglavljivanja u liftu, pretrpljenog fizičkog napada u zatvorenom prostoru i sl. Po svom intenzitetu i formi, klaustrofobija može varirati, ali u skoro svim slučajevima ometa normalno funkcionisanje, te je potrebno potražiti stručnu pomoć.

Mizofobija – strah od bakterija i infekcija

Vrsta fobije koja je često združena sa opsesivno kompulsivnim poremećajem i kod žrtve izaziva slično ponašanje kao i opsesivno-kompulsivni poremećaj. Najčešće, osobe sa ovim strahom se potpuno izoluju od društva, povlače se i drže sebe dalje od socijalnih dešavanja, a sve iz straha da se ne zaraze nekom infekcijom.

Nekrofobija – strah od smrti ili strah od pokojnika

Ova vrsta straha definiše se kao odbrambeni mehanizam našeg psihičkog aparata. Uglavnom se aktivira uslijed smrti neke bliske osobe i suočavanja sa gubitkom. Strah koji se javlja kod nekrofobije je vrlo uporan i teško ga je prevazići zbog brojnih nedoumica i teorija koje se odnose na čin smrti, kao i religijskih tumačenja umiranja i smrti.

Niktofobija – strah od mraka

Najučestalija je kod djece, ali se kod nekih osoba održi i u odraslom dobu. Strah od mraka je uporan. Održava ga pretpostavka o tome šta bi sve moglo da se desi u mraku. Kod odraslih je intenzitet ove fobije veoma slab i oni se najčešće dobro nose sa ovim strahom, koristeći se raznim metodama. Na primjer, u spavaćoj sobi ostavljaju tokom čitave noći uključeno svjetlo.

Ofidiofobija – strah od zmija

U vezi sa ovom vrstom fobije postoje oprečna mišljenja u stručnim krugovima. Neki smatraju da je strah od zmije urođen i da ima ulogu da čovjeka zaštiti od otrovnih gmizavaca i obezbijedi mu preživljavanje. Druga grupa stručnjaka tvrdi da je strah od zmija stečena fobija koja nije prisutna kod svih ljudi. Osobe koje pate od ofidiofobije obično u širokom luku izbjegavaju zoo vrtove, pet šopove i sva druga mjesta za koja pretpostavljaju da se na njima može naći zmija.

Tripanofobija – strah od igle

Ono što je karakteristično za ovu vrstu fobije jeste činjenica da se najčešće javlja kod više članova porodice, pa još uvijek nije dovoljno jasno da li je riječ o naslijeđenom ili stečenom strahu. Tripanofobija može biti životno opasna i ugrožavajuća u situacijama kada je osobi neophodna ljekarska pomoć i odgovarajuća medicinska intervencija iglom.

Hemofobija – strah od krvi

To je vrsta fobije koja se najčešće ispoljava u vidu vrtoglavice, malaksalosti i nesvjestice svaki put kada osoba ugleda krv, čak i kada je u pitanju mala ogrebotina. Ova fobija je nepoznatog porijekla, a povezana je sa strahom od smrti.

Izvor: redakcija/ Dragan Antić

Objavio:

trebevic.net

________

Ja imam nekoliko .. :D/

Niktofobija – strah od mraka

Ne podnosim biti u prostoriju bez prozora..ili u prostoriji gdje potpun mrak. Ne mogu se zamisliti da budem u zatvorenoj garaži, iako bi svjetlo bili upaljeno.
Mračne ulice, mislim gdje nema gradskog osvjetljenja.. u Bosni mi je to vrlo često problem.. :hmn

Lift.. udem samo ako ću biti sama u njemu.. :D/ a gledam prije nego udem u lift veličinu, u slučaju da bude zaustavljen na nekom sparatu i neko poželi uci, mislim da li će imati dovoljno mjesta.Ne podnosim gužve u liftcovima.. :D/

Visina mi je bila također problem, više ne.Strah od visine sam savladala. :jee.

Eto.. :D ako se još koje sjetim dođam dodatno.

Vi? Imate li fobije?

I koje su?
1
1 Image

Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 827

Re: Fobije

Post by Kamilica »

Strah od nekih insekata. Izuzimam pčele, leptire i mrave.
Ne bojim se ljudi. Bojim se njihovih pravih lica onda kada njihove maske zavolim.

Bella
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 385

Post by Bella »

..strah od visine. nisam to imala... no, kako dugo zivim u ravnici- voznja Jadranskom obalom, je bila shok... :-?
. dok, gledati kroz prozor, tokom leta iz aviona- nije problem..

dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 657

Post by dezire »

Strah malog, zatvorenog prostora
Kad moram liftom a nema ogledalo unutra, valjda prestanem disati :hahah
I da, užasavam se smrti u vodi
Mogu izgorjeti ako treba :fp samo da ne potonem, da se ne ugušim u vodi :D

gripen
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 257

Post by gripen »

imam raznih
vjerujem da je to proizvod,rezultat ovog turbulentnog zivota
neznam koju bi prije definisao i kako
1
1 Image

dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 657

Post by dezire »

gripen wrote:
Sun Oct 18, 2020 5:52 pm
imam raznih
Pa podijeli, s nama, bar jednu :H

blackadder
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 234

Post by blackadder »

Strah me letenja u svemirskom brodu :-?
2
1 Image 1 Image

gripen
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član

Post by gripen »

dezire wrote:
Sun Oct 18, 2020 5:57 pm
gripen wrote:
Sun Oct 18, 2020 5:52 pm
imam raznih
Pa podijeli, s nama, bar jednu :H
sramota me rec
jedna je vrlo neobicna,kad to vidim,dobijam osip
razna odjeca tip...maskirne uniforme

:((
2
2 Image

Bella
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 385

Post by Bella »

. nije sramota- ali, je jako neugodno--- koliko cesto se to desava?

gripen
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član

Post by gripen »

Bella wrote:
Mon Oct 19, 2020 1:06 am
. nije sramota- ali, je jako neugodno--- koliko cesto se to desava?
ta odjeca je prilicno zastupljena.
Najvise me pogadja kad to vidim na djeci.
Koliko je to col ,nedo mi bog a i nikom nikad to vise obuci na sebe.

Post Reply