Bogić Bogićević

Lokalna i svjetska politička dešavanja, stranke i politički predstavnici.
User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2782
Posts: 5312
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Bogić Bogićević

Post by Skitnica »

Dugogodišnji političar i član SDP-a BiH Bogić Bogićević prihvatio je kandidaturu za mjesto gradonačelnika Sarajeva.

U javnosti je najpoznatiji po svom historijskom NE, koje je izrekao na sjednici Predsjedništva SFRJ održanoj u 12. marta 1991. godine kada se odlučivalo o uvođenju vanrednog stanja u zemlji.

Formalno, tada je vojni vrh zemlje predložio podizanje borbene spremnosti, ali je stvarni cilj bio državnim udarom uvesti vojnu upravu u Sloveniju i Hrvatsku te vojno-političkim mjerama srušiti političko vodstvo u Bosni i Hercegovini i vodstvo Makedonije na čelu s Kirom Gligorovim.

Bogićevićevo protivljenje tom prijedlogu historičari opisuju kao „sudbonosno“ jer su promiloševićevski članovi predsjedništva računali na njegov glas. Njegov glas protiv prevagnuo je u korist onih snaga koje su bile protiv uvođenje vojne uprave u zemlji.

Iz tog perioda datira i njegova izjava u kojoj je rekao „Ja jesam Srbin, ali ne po profesiji“.

Cijeli period agresije na Bosnu i Hercegovinu proveo je u Sarajevu, jedno je vrijeme bio potpredsjednik SDP-a BiH.

Opsada Sarajeva
Na jednoj od poslijeratniih komemoracija prisjetio se višegodišnje opsade Sarajeva ironično podsjećajući na ulogu UN-a u zbivanjima u Bosni i Hercegovini.

"Sarajevska opsada od 1.425 dana jedna je od najdužih u istoriji modernog ratovanja. Opsada je trajala osam puta duže od bitke za Staljingrad. Za vrijeme opsade svakog dana je na grad prosječno palo 329 granata. Možemo ustvrditi da su ove cifre približno tačne zato što su Ujedinjene nacije na više punktova imali bijela oklopna vozila, sa zastavama na kojim je pisalo 'brojači granata'. To su one iste Ujedinjene nacije koje su 1945. govorile 'Nikad više takvog rata'."

Istom prilikom Bogićević je podsjetio i na druge datume koji će ostati upisani u historiji Sarajeva, koji podsjećaju na razmjere agresije u periodu 1992–1995.

"Ono što je Sarajevo preživjelo predstavlja civilizacijsku sramotu, posebno Evrope. Grad Sarajevo je olimpijski grad. Osam godina poslije vraćeno je u srednji vijek. Bez vode, struje, hrane i lijekova bili su građani Sarajeva, ali nikada nisu dali da budu poniženi. Međunarodna zajednica je slala humanitarnu pomoć kao da se desila prirodna nesreća, neka elementarna nepogoda", dodao je Bogićević.

Govorio je i o tome kako je svjetska politika bila neodlučna u vezi s ratom u Bosni i Hercegovini.

"Dovoljno je prelistati monografiju i pogledati fotografije djece, pogledati u njihove oči i vidjeti da oni imaju bezbroj pitanja – zar niste odrasli, zar niste mogli barem da spasite nade i živote? Na ova pitanja nema odgovora... Tako je bilo u srcu Evrope. Kada se ispostavilo da Evropljani nisu sposobni da formulišu zajedničku politiku, Sjedinjene američke Države su odlučile da 'nas' prebace u UN iako je i tada američkim stratezima bilo jasno da UN nije u stanju da riješi ovaj problem. Površna procjena i nerazumijevanje prirode problema kasnije će prouzrokovati veliki broj problema. Rasprostranjeno uvjerenje na Zapadu jest da je oružani sukob na Balkanu posljedica Miloševićeve borbe protiv separatista. Ovo nema smisla ako se uzme u obzir da je Srbija prva počinila separatistički potez, prije i Hrvatske i Slovenije. Suština svega svodi se na trenutak kada je Milošević stekao kontrolu nad vojskom za rat sa Bosnom i Hercegovinom."

Milošević je, podsjetio je Bogićević, bio oduševljen izjavom State Departmenta da u tom konfliktu nije bilo nevinih. Bio je zadovoljan kad je čuo stav da je riječ o stoljetnoj mržnji.

Globalna dehumanizacija
"Sarajevo je platilo cijenu globalne dehumanizacije, a kakvu bi tek platilo da se nije hrabro i golim rukama ponekad branilo? Mi ovim skupom podsjećamo na žrtve, ne želimo da umru po drugi put. Sjećanje na prošlost je pouka za budućnost, pouka za život. Mi možemo da se sjećamo svojih žrtava, a oni mogu da se srame. Žrtve u cijeloj Bosni i Hercegovini, bez obzira na vjeru i naciju, obavezuju da se ovo ne ponovi, da vrijeme i energiju više koristimo za stvaranje uslova za novi život, da investiramo u fabrike, obrazovanje i kulturu, a bolji život ćemo imati kada mi budemo bolji ljudi", zaključio je Bogićević.

Bogić Bogićević dobitnik je mnogih značajnih međunarodnih i domaćih priznanja među kojima treba izdvojiti Plaketu humanizma, koju dodjeljuje Međunarodna liga humanista i šestoaprilsku nagradu grada Sarajeva.

Rođen je u Ugljeviku 15. maja 1953. godine.

Izvor: Al Jazeera

Image

User avatar
dezire
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1575
Posts: 2886
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Bogić Bogićević

Post by dezire »

A čini mi se,malo prestar za tu funkciju
:jbg

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 437
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Bogić Bogićević

Post by laganini »

..viteškim vremenima pokaza karakter inpostenje dobar izbor..

User avatar
blackadder
Član
Član
Reactions: 466
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Bogić Bogićević

Post by blackadder »

Ma i nije toliko bitna pozicija. Zato su i njega iz naftalina izvukli za to. Osim stare slave, odnosno tog istupa iz 91., ne znam stvarno šta je taj čovjek radio sve ovo vrijeme :??
Znam da slovi kao pro-bosanski i... i to je to :jbg

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 437
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Bogić Bogićević

Post by laganini »

..i da je karakter znam sad to sto je napravio čini ajde koda je to nesto..al bilo je..

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2782
Posts: 5312
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Bogić Bogićević

Post by Skitnica »

blackadder wrote:
Mon Nov 23, 2020 12:50 pm
Ma i nije toliko bitna pozicija. Zato su i njega iz naftalina izvukli za to. Osim stare slave, odnosno tog istupa iz 91., ne znam stvarno šta je taj čovjek radio sve ovo vrijeme :??
Znam da slovi kao pro-bosanski i... i to je to :jbg
A zašto misliš da nije neka pozicija biti gradonačelnik Sa. ?

User avatar
Dita Brodski
Junior
Junior
Reactions: 22
Posts: 86
Joined: Sat Aug 22, 2020 6:45 am

Re: Bogić Bogićević

Post by Dita Brodski »

Skeptična sam po pitanju njegovog izbora, jer mislim da sada na ovu poziciju treba doći neko proaktivniji sa dobrim menadžerskim vještinama.
Gradu je potrebna temeljita promjena, jer sve više liči na zaostalu provinciju.

Mislim da za ovu poziciju on sada nema taj kapacitet, osim ako ne sastavi dobar tim sa kojim bi mogo nešto značajnije napraviti.
1
1 Image

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 437
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Bogić Bogićević

Post by laganini »

..U tome i jest bit...

User avatar
Ptica bijela
Član
Član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Bogić Bogićević

Post by Ptica bijela »

Ne shvatam tu euforiju oko njegovog izbora.
Sarajevo je napravilo promjene, što je očekivano ali on im nije dobar izbor.
Lutaju.
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Bogić Bogićević

Post by Bella »

Dosta pozitivnog sam cula o njemu- dala bih mu shansu. :up
1
1 Image
.............................................................................................Image

User avatar
blackadder
Član
Član
Reactions: 466
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Bogić Bogićević

Post by blackadder »

Skitnica wrote:
Mon Nov 23, 2020 4:56 pm
blackadder wrote:
Mon Nov 23, 2020 12:50 pm
Ma i nije toliko bitna pozicija. Zato su i njega iz naftalina izvukli za to. Osim stare slave, odnosno tog istupa iz 91., ne znam stvarno šta je taj čovjek radio sve ovo vrijeme :??
Znam da slovi kao pro-bosanski i... i to je to :jbg
A zašto misliš da nije neka pozicija biti gradonačelnik Sa. ?
Veći uticaj imaju načelnici. Simbolički jeste bitnija uloga gradonačelnika, ali realno načelnici puno više mogu uraditi i više se pitaju.
1
1 Image

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 437
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Bogić Bogićević

Post by laganini »

blackadder wrote:
Tue Nov 24, 2020 1:22 pm
Skitnica wrote:
Mon Nov 23, 2020 4:56 pm
blackadder wrote:
Mon Nov 23, 2020 12:50 pm
Ma i nije toliko bitna pozicija. Zato su i njega iz naftalina izvukli za to. Osim stare slave, odnosno tog istupa iz 91., ne znam stvarno šta je taj čovjek radio sve ovo vrijeme :??
Znam da slovi kao pro-bosanski i... i to je to :jbg
A zašto misliš da nije neka pozicija biti gradonačelnik Sa. ?
Veći uticaj imaju načelnici. Simbolički jeste bitnija uloga gradonačelnika, ali realno načelnici puno više mogu uraditi i više se pitaju.
..gradonačelnik Zagreba ima proračun ko cila Hrvatska a samim tim investicija ko cila Hrvatska ne virujem da nije ista prica i s Sarajevom..ovi načelnici su samo vidljiviji..i nisam pristalica teze da svi kradu i sve je manja mogućnost manevra ..govorim opet o hr..

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1529
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Bogić Bogićević

Post by Vjetar »

Image

Ne pratim ta dešavanja, ali jednostavno se ne može pobjeći od svega toga. Tako smo bombardirani naslovima na portalima, na tv, postovima na društvenim mrežama, o izboru gradonačelnika Sarajeva i između ostalog o ovom čovjeku - Bogiću Bogićeviću.

Mene zanima jedno - znate li uopće ko je on :hm

Ja Bogića znam po sjednici Predsjedništva SFRJ, kada je odbio, kao član Predsjedništva iz BiH, da glasa za uvođenje vanrednog stanja i izvođenje vojske na ulice. :hm To je bilo 1991. godine. I taj potez je uveliko slavljen, i zato što je Bogić Srbin koji je odbio srpske pritiske u to doba i stao na stranu mira, pravde...
Od tada, tog čovjeka opisuju kao mirovnjaka, pravednika, vrhunsku moralnu veličinu i doslovno kao sveca. Ali doslovno. Lik je stekao status sveca, o kojem čak i dječurlija sa nekim strahopoštovanjem govori.
U konkurenciji sto drugih moralno etabliranih ljudi, svakome se ima pravo tražiti mana, ali kada se kaže Bogić Bogićević, svi se ušute.

Meni lično je jako drag taj čovjek, djeluje jako smiren, pristojan i čini se da zaista jeste fin, u najmanju ruku.
Ali, iskreno, ja stvarno nemam pojma o tom čovjeku i siguran sam da 99% ovih koji ga danas slave i kuju u zvijezde, ima još manje pojma o njemu :D/ Taj čovjek se spomene kada se govori o najboljem mogućem kandidatu za neku funkciju, bio to predsjednik države, ili čega god i to su jedine prilike kada se podsjetimo imena tog čovjeka. I uvijek je u superlativima sve o njemu. A njega nigdje nema. Niko nema pojma šta taj čovjek radi, šta je radio od te 1991. godine. Niko pojma nema.
Mislim, naravno da postoje i oni koji znaju. Ali valjda me razumijete.

Ko je, dakle, Bogić Bogićević? Je li to stvarna osoba :D/
1
1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Bogić Bogićević

Post by Bella »

:D/ . ne znam.. izgleda da jeste- kako sam cula- pozitivna osoba.... ja bih glasala za njega :qq
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2710
Posts: 11088
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Bogić Bogićević

Post by Peace »

Ja za njega prvi put sad cujem.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1529
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Bogić Bogićević

Post by Vjetar »

Jeste on pozitiva. Kažem, meni je lik drag. Upravo čitam da je odbio mandat gradonačelnika. Sviđa mi se integritet.

Ali, ja ovdje govorim o fenomenu da skoro svi imaju super mišljenje o tom čovjeku, a da niko pojma o njemu nema :D/

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Bogić Bogićević

Post by Bella »

Navodno je komunista iz YU.. ..a ko nije bio tada.. :D/ .. tokom rata -- bio je glas razuma . cini mi se.. a, takve malo ko shisha.. kad je rat u pitanju....
..nemam vremena da citam o njemu.. ali, trebao je bar, dobiti tu funkciju... i , zao mi je sto je odustao... ..

Ko ce sad biti- mozda Merlin :hahah
.............................................................................................Image

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 698
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Bogić Bogićević

Post by Mina »

Stvarno se dostojanstveno držao u ovoj priči oko gradonačelnika i dostojanstveno izašao iz nje. :up
1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Vanilla
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1412
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Bogić Bogićević

Post by Vanilla »

🤭 isto sam danas prokomentarisala, ko je Bogić uopste. Osim toga sto si, vjetre, naveo ja sam nekad davno cula i vic.
Ide nekako ovako:


Hoce Mujo da promijeni ime u Allah Allahović. Kazu mu, e ne moze tako.
Mujo: a kako moze Bogić Bogićević?
1
1 Image
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1529
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Bogić Bogićević

Post by Vjetar »

I biografija mu je čudna, da kažem :)


Bogić Bogićević (Ugljevik, 15. svibnja 1953.) bosanskohercegovački političar, član Predsjedništva SFRJ od 16. svibnja 1989. do rujna 1991. godine. Za člana Predsjedništva SFRJ izabran je između pet kandidata referendumom građana BiH 25. lipnja 1989. te je tako bio prvi demokratski izabran član Predsjedništva SFRJ iz SR BiH.[1]

Životopis
Sudionik je povijesne sjednice Predsjedništva SFRJ koja se održala 12. ožujka 1991. godine kada je ovaj organ odlučivao o uvođenju izvanrednog stanja u SFRJ. Formalno, vojni vrh predlaže podizanje borbene spremnosti, ali je stvarni cilj bio državnim udarom uvesti vojnu upravu u Sloveniju i Hrvatsku te vojno-političkim mjerama srušiti političko vodstvo u Bosni i Hercegovini i "probugarsko" vodstvo Makedonije na čelu s Gligorovim.[1][2]

Bogićević je glasovao protiv. Pro-miloševićevski članovi Predsjedništva SFRJ računali su na njegov glas jer je Srbin, ali na njihovo iznenađenje Bogićević je dao glas protiv. Taj je glas prevagnuo čime je spriječena vojna intervencija JNA. Iz tog razdoblja datira njegova izjava:

Wikicitati „Ja jesam Srbin, ali ne po profesiji...”
Zajedno s makedonskim članom Predsjedništva Vasilom Turpukovskim, bio je posrednik u pregovorima između slovenske vlade i Vrhovne komande JNA o puštanju ročnika i o deblokadi vojarni za vrijeme desetodnevnog rata koji se vodio između slovenske Teritorijalne obrane i JNA.

Razdoblje rata u Bosni i Hercegovini (od 1992. do 1995.) proveo je u Sarajevu. Bio je zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta BiH, potpredsjednik Socijaldemokratske partije BiH te predsjednik Olimpijskog odbora BiH.

Godine 1999. dobio je Plaketu humanizma, koju dodjeljuje Stalni odbor Međunarodne lige humanista.

Godine 2002. predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić, odlikovao ga je "Redom kneza Trpimira s ogrlicom i Danicom" za njegov značajan doprinos nezavisnosti i cjelovitosti RH te zauzimanju za postizanje mirnog rješenja.

Godine 2006. Međunarodni centar za mir Sarajevo dodijelio mu je tradicionalnu nagradu Sloboda.

Godine 2014. dodijeljena mu je počasna doktorska titula Američkog sveučilišta u Bosni i Hercegovini.[3]

Trenutačno živi i radi u Sarajevu.


(Wikipedija)

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 583
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Bogić Bogićević

Post by Ina »

Kontala sam da je neka šala ili umjetničko ime.. :hahah Kad ono stvarno. Čuj Bogić Bogićević

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1529
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Bogić Bogićević

Post by Vjetar »

Pa nije da ti nemaš kuka :D/ Čudi me da se ne sjećaš ovog lika

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Bogić Bogićević

Post by Bella »

Ma da. Bogic je zbilja zreo za jos jedno priznanje-- gradonacelnik--------- i mahalci nedaju :cc.
.............................................................................................Image

User avatar
Ton
Član
Član
Reactions: 208
Posts: 281
Joined: Fri Apr 17, 2020 7:34 am

Re: Bogić Bogićević

Post by Ton »

Svakako je funkcija gradonačelnika više teatralna...

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Bogić Bogićević

Post by Bella »

Gradonačelnik može vršiti stvarnu vlast, a također može imati i samo ceremonijalnu ulogu.
Zavisi od izabranog/ sposobnog. :hm
.............................................................................................Image

Post Reply