10 tipova glasača na izborima u Bosni i Hercegovini

Lokalna i svjetska politička dešavanja, stranke i politički predstavnici.
Post Reply
User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

10 tipova glasača na izborima u Bosni i Hercegovini

Post by Skitnica »

Budući da se trenutno nalazimo u čarobnom periodu koji se svake dvije godine ponavlja u Bosni i Hercegovini u kom tokom velikog broja predizbornih kampanja građani Bosne i Hercegovine mogu iskusiti svaki put, manje ili više, ista obraćanja šefova istih ili sličnih stranaka. Budući da je izborni proces kao i sam izborni dan izuzetno bitno pitanje za budućnost svih ljudi koji namjeravaju nastaviti da žive u Bosni i Hercegovini, za vas smo pripremili pregled osnovnih tipova glasača na izborima u Bosni i Hercegovini.

1. ONAJ ŠTO NE ZNA DA SU IZBORI – Ovaj tip glasača niti ima pojma da se izbori održavaju ovog dana niti ga generalno isti interesuju. Postoji šansa da je dan prije završio na derneku i da tu nedjelju mamura. Nema utjecaja na politički život ni u kom slučaju, ali će vjerovatno biti prvi koji će se žaliti na lošu vlast.

2. NEGLASAČ IZ PRINCIPA – Ovaj tip glasača, za razliku od prvog, zna da su izbori, ali bira da ne glasa iz nekih svojih principa. Principi su obično to da im je mrsko i da nemaju pojma za koga bi glasali. Obično serendaju o promjenama, ali veze nemaju kako bi do promjena došli. U modernoj historiji čovječanstva nije zabilježeno da je neki ‘neglasač iz principa’ uspio naći drugi način za promjene u demokratiji.


3. GLASAČ ALTERNATIVNIH MINI STRANAKA – Fina gradska raja glasač obično glasa za one neke male i stranke napravljene iz šprdancije koje uvijek uzmu dva ili tri mjesta, ali se nekad desi da su drugi u vaseru onda vedre i oblače koalicijama. Vidi primjer – Dritan Abazović. Svakako bolji od svih koji ne glasaju.

4. GLASAČ ZAPOSLEN NA DRŽAVNOJ SISI – Ovi glasači od dana potpisivanja svog ugovora o radu na državnoj sisi znaju za koju stranku će glasati budući da ih je ista stranka i zaposlila na državnoj sisi. Još se mogu nazivati i parazitima. Ako bi se promijenila stranka na vlasti, pričali bi da nikad nisu bili za ovu prethodnu, nego “morali zbog djece”.

5. STARI LJUDI KOJE KAMIONIMA DOVOZE VELIKE STRANKE – Nerijetka je pojava da se veliki brojevi starijih ljudi kamionima dovoze na izborna mjesta jer ono, što da ne. Ovo su mahom ljudi koji vječno glasaju za nacionalne stranke. Najčešće ni ne znaju za koga glasaju, nego su im rekli da je “za naše”.

Ja ću Boga mi za Harisa, on je meni najljepši

6. 50 KM GLASAČ – Glasač koji je dobio 50 za svoje prisustvo i svoj glas na izborima. Još je moguće da dobiju eventualno kilogram kocke, kafe i litar soka uz 50 KM. Ovu aktivnost sakrivaju, jer znaju da je to fuj, ali ako ih neko već uhvati da su prodali glas, branit će se sa “pa šta bi to promijenilo da sam ja glas’o drugačije bajo moj, jedan glas ništa ne može”.

7. STRANAČKI GLASAČI – Mašinerija koja je uvijek prisutna na izbornom mjestu su svakako i stranački glasači. Mahom članovi stranaka čija dužnost je da se ukažu na svom izbornom mjestu i da, naravno, daju glas svojoj stranci. Najčešće su zaposleni u izvršnim tijelima vlasti ili firmama koje dobijaju veće tendere… sasvim slučajno, jer su najbolji ponuđači.



8. 5 DO 7 GLASAČ – U ovu grupu većinski spadaju stariji ljudi kojima je izlazak na izbore dan za sređivanje, oblačenje u najkvalitetniju odjeću koju imaju i odlazak na izborno mjesto ranom zorom prije nego što bilo ko drugi dođe. Nažalost, vrlo često i oni glasaju “za naše” ili “protiv njihovih”, što nas i dovodi tu gdje jesmo.

9. “NIŠTA MI NE MOŽEMO PROMIJENITI” GLASAČ – Ovaj glasač može, ali i ne mora izaći na izborni dan, no svakako će, svima koji mu budu pružili priliku, reći da se ništa promijeniti ne može kod nas. Ovo je najmnogoljudnija grupacija jer ih u Bosni i Hercegovini ima blizu 50% i oni ustvari dobijaju izbore za dosadašnje stranke.

10. GLASAČ KOM SE NEKO OD RAJE PRIJAVIO NA IZBORE – Ovo su većinom mlađi glasači koji na izbore izlaze čisto jer ih je neko od raje zamolio da glasaju za njega. Nema neku političku svijest i generalno ne bi ni izašao na izbore da mu/joj nije drago da pogura druga/ricu. Poslije glasanja žurno idu u kafić da nastave sa svojim životom i vjerovatno neće izaći na sljedeće izbore, ako niko od njihove raje ne bude na listi.
Satro.info
_____

Koji ste tip glasača?

Ja sam 9. :D/

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: 10 tipova glasača na izborima u Bosni i Hercegovini

Post by Mina »

Skitnica wrote:
Fri Oct 02, 2020 10:06 am

2. NEGLASAČ IZ PRINCIPA – Ovaj tip glasača, za razliku od prvog, zna da su izbori, ali bira da ne glasa iz nekih svojih principa. Principi su obično to da im je mrsko i da nemaju pojma za koga bi glasali. Obično serendaju o promjenama, ali veze nemaju kako bi do promjena došli. U modernoj historiji čovječanstva nije zabilježeno da je neki ‘neglasač iz principa’ uspio naći drugi način za promjene u demokratiji.


:/* Ovo je bezveze rečeno
1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
blackadder
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 443
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: 10 tipova glasača na izborima u Bosni i Hercegovini

Post by blackadder »

Ja bih rado bio ovaj pod 6. samo ne znam kako :hm

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: 10 tipova glasača na izborima u Bosni i Hercegovini

Post by gripen »

blackadder wrote:
Fri Oct 02, 2020 8:32 pm
Ja bih rado bio ovaj pod 6. samo ne znam kako :hm
pajdo moj,ljudi su dobivali i kariole,tacke, ...za glas
prodaju ih za 200....
biznis

:hahah
1
1 Image

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: 10 tipova glasača na izborima u Bosni i Hercegovini

Post by Vjetar »

Mina wrote:
Fri Oct 02, 2020 2:14 pm
Skitnica wrote:
Fri Oct 02, 2020 10:06 am

2. NEGLASAČ IZ PRINCIPA – Ovaj tip glasača, za razliku od prvog, zna da su izbori, ali bira da ne glasa iz nekih svojih principa. Principi su obično to da im je mrsko i da nemaju pojma za koga bi glasali. Obično serendaju o promjenama, ali veze nemaju kako bi do promjena došli. U modernoj historiji čovječanstva nije zabilježeno da je neki ‘neglasač iz principa’ uspio naći drugi način za promjene u demokratiji.


:/* Ovo je bezveze rečeno
Slažem se, jer se nalazim u ovoj grupi, samo po neglasanju. Smijem se zadnjo rečenici :D/ Care, glupa li je.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: 10 tipova glasača na izborima u Bosni i Hercegovini

Post by Skitnica »

Iz principa trebate te vaše glasove prodati. :DE

User avatar
Kuduz
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 78
Posts: 183
Joined: Thu Jun 04, 2020 11:07 pm

Re: 10 tipova glasača na izborima u Bosni i Hercegovini

Post by Kuduz »

Ja cu za Merkelku glasati :D
2
1 Image 1 Image

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: 10 tipova glasača na izborima u Bosni i Hercegovini

Post by dezire »

Ovaj put ću biti glasač pod 3.
:jbg

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: 10 tipova glasača na izborima u Bosni i Hercegovini

Post by Skitnica »

8. :D/
U ovu grupu većinski spadaju stariji ljudi kojima je izlazak na izbore dan za sređivanje, oblačenje u najkvalitetniju odjeću koju imaju i odlazak na izborno mjesto ranom zorom prije nego što bilo ko drugi dođe

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: 10 tipova glasača na izborima u Bosni i Hercegovini

Post by laganini »

Skitnica wrote:
Tue Oct 20, 2020 12:44 am
8. :D/
U ovu grupu većinski spadaju stariji ljudi kojima je izlazak na izbore dan za sređivanje, oblačenje u najkvalitetniju odjeću koju imaju i odlazak na izborno mjesto ranom zorom prije nego što bilo ko drugi dođe
...tako se osjećaš ili..

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: 10 tipova glasača na izborima u Bosni i Hercegovini

Post by Skitnica »

laganini wrote:
Tue Oct 20, 2020 12:46 am
Skitnica wrote:
Tue Oct 20, 2020 12:44 am
8. :D/
U ovu grupu većinski spadaju stariji ljudi kojima je izlazak na izbore dan za sređivanje, oblačenje u najkvalitetniju odjeću koju imaju i odlazak na izborno mjesto ranom zorom prije nego što bilo ko drugi dođe
...tako se osjećaš ili..
Penzioneri tako rade.Uvijek prvi na glasanju, i prvi na otvaranju supermarketa ujutru.. :DE

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: 10 tipova glasača na izborima u Bosni i Hercegovini

Post by laganini »

..a ti si penzioner.. :jbg

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: 10 tipova glasača na izborima u Bosni i Hercegovini

Post by Vjetar »

PenzionerKA :D/

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: 10 tipova glasača na izborima u Bosni i Hercegovini

Post by Skitnica »

Nisam. A desi se da popricam i popijem kafu sa njima. :(s

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: 10 tipova glasača na izborima u Bosni i Hercegovini

Post by laganini »

Skitnica wrote:
Tue Oct 20, 2020 12:58 am
Nisam. A desi se da popricam i popijem kafu sa njima. :(s
...onda pričekaj koju godinu za kavu... :hm

User avatar
redoxid
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 92
Posts: 363
Joined: Sat Apr 25, 2020 12:45 pm

Re: 10 tipova glasača na izborima u Bosni i Hercegovini

Post by redoxid »

Mislim da sam politički ateista.

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: 10 tipova glasača na izborima u Bosni i Hercegovini

Post by laganini »

..nije dobar stav kazu bolje da se bavis politicking nego ona s tobom :ubip :gaz.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: 10 tipova glasača na izborima u Bosni i Hercegovini

Post by Skitnica »

I opet penzioneri i (pre)penzioneri ce najvise izaci na glasanje..i ovaj put..



Doduse, i onako nema ko drugi.. :spavaa

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: 10 tipova glasača na izborima u Bosni i Hercegovini

Post by Bella »

````````````````````````Image```````````````````````
1
1 Image

Post Reply