Pobjeda heroine

Aktuelnosti iz zemlje i svijeta.
User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2817
Posts: 5365
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Pobjeda heroine

Post by Skitnica »

Teška mehanizacija u cik zore jučer je zabrujala u dvorištu nane Fate Orlović u Konjević-Polju.

Tako je, bez prethodne najave, nakon gotovo četvrt stoljeća borbe nane Fate, u svega nekoliko sati bagerima, kamionima i dizalicama iz njene avlije uklonjena bespravno sagrađena pravoslavna crkva.

Nana Fata, žena nevjerovatne izdržljivosti i istrajnosti, dočekala je epilog svoje pobjede. Emotivno uzdrmana, narušenog zdravlja i iscrpljena od višegodišnje borbe, kazala je da je konačno došlo vrijeme da rahat sjedne u svoju avliju.

Ova bosanska heroina se u borbu protiv izmještanja crkve iz svoje i avlije njenog muža, koji je s još 20 članova njihove porodice ubijen u Srebrenici, upustila 2000., dvije godine nakon što je izgrađena.

Teška mehanizacija u cik zore jučer je zabrujala u dvorištu nane Fate Orlović u Konjević-Polju.

Tako je, bez prethodne najave, nakon gotovo četvrt stoljeća borbe nane Fate, u svega nekoliko sati bagerima, kamionima i dizalicama iz njene avlije uklonjena bespravno sagrađena pravoslavna crkva.

Nana Fata, žena nevjerovatne izdržljivosti i istrajnosti, dočekala je epilog svoje pobjede. Emotivno uzdrmana, narušenog zdravlja i iscrpljena od višegodišnje borbe, kazala je da je konačno došlo vrijeme da rahat sjedne u svoju avliju.

Ova bosanska heroina se u borbu protiv izmještanja crkve iz svoje i avlije njenog muža, koji je s još 20 članova njihove porodice ubijen u Srebrenici, upustila 2000., dvije godine nakon što je izgrađena.



Avaz.ba

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2744
Posts: 11162
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Peace »

Jucer sam citala o ovome.

Meni je od svega u ovoj prici najljepse, vrijedno svakog postovanja, to sto se ona nije dale potkupiti. I to u nase vrijeme, kad se za pare sve radi i daje.
1
1 Image

User avatar
Snaga
Član
Član
Reactions: 356
Posts: 623
Joined: Sun Jun 07, 2020 11:20 pm

Re: Pobjeda heroine

Post by Snaga »

Ona je odrzala moralnu lekciju svima..u svemu sto je prosla nikada nije izgubila svoje dostojanstvo, nikada vrijedjala nikoga.
1
1 Image
Ne plasim se mrakova, vukova ni jakih vjetrova
Dok imam srca da ga dam

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 702
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Pobjeda heroine

Post by Mina »

Iskreno, mislila sam da neće za života dočekati ovo.
Tako mi je drago zbog nje <3
1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2172
Posts: 7785
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Bella »

Vjerujem da je tim advokata zasluzan.. zna li se ko su?
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2744
Posts: 11162
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Peace »

Mina wrote:
Sun Jun 06, 2021 5:07 pm
Iskreno, mislila sam da neće za života dočekati ovo.
Tako mi je drago zbog nje <3
I ja sam mislila.

Sta vise vjerovala sam da je neko uvucen, da mozda za novac razvlaci namjerno.

Jucer sam pogledala video, jedna njena kcerka kaze - mi nikad ne bi odustali, ne bi ni nasa djeca.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2744
Posts: 11162
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Peace »

Bella wrote:
Sun Jun 06, 2021 5:13 pm
Vjerujem da je tim advokata zasluzan.. zna li se ko su?
Ona je dobila slucaj prije par godina, ali sve se nesto cekalo i dalje.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2172
Posts: 7785
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Bella »

hm. nije nana obilazila sudove. vec advokati.. .. dobar tim....
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2744
Posts: 11162
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Peace »

Out of mind je svijet u kojem moramo na sud da nam se vrati nase.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2172
Posts: 7785
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Bella »

Naravno... i dobro je da je tako zamiljeno....
.............................................................................................Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 2010
Posts: 4239
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Pobjeda heroine

Post by Kamilica »

Drago mi je da je ova starica dočekala i taj dan.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1533
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Pobjeda heroine

Post by Vjetar »

Ako je nešto izgrađeno bez dozvole, na tuđoj zemlji, budući da je ilegalno, to u biti pripada osobi na čijoj je zemlji napravljeno? Mislim, ako želi, osoba to može zadržati, ne rušiti :hm

Ja bih zadržao, preuredio u kul kuću, hotel ili slično :D/

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 2010
Posts: 4239
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Pobjeda heroine

Post by Kamilica »

Vjetar wrote:
Sun Jun 06, 2021 7:55 pm
Ako je nešto izgrađeno bez dozvole, na tuđoj zemlji, budući da je ilegalno, to u biti pripada osobi na čijoj je zemlji napravljeno? Mislim, ako želi, osoba to može zadržati, ne rušiti :hm

Ja bih zadržao, preuredio u kul kuću, hotel ili slično :D/
Možda da je negdje drugo i da nije tome prethodilo sve ono tragično. Meni je njena odluka jedino ispravno i divim joj se u istrajnosti.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1533
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Pobjeda heroine

Post by Vjetar »

Zamisli kafanu u tom objektu :D/
1
1 Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 2010
Posts: 4239
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Pobjeda heroine

Post by Kamilica »

Vjetar wrote:
Sun Jun 06, 2021 8:06 pm
Zamisli kafanu u tom objektu :D/
Grozan si :puc.
1
1 Image

User avatar
blackadder
Član
Član
Reactions: 473
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Pobjeda heroine

Post by blackadder »

:hahah :hahah

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2172
Posts: 7785
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Bella »

Vjetar wrote:
Sun Jun 06, 2021 8:06 pm
Zamisli kafanu u tom objektu :D/
..Pa, ne bas kafanu. ali.. moglo se tu stosta uraditi i ne rushiti.. :hm

Njenu familiju to nece vratiti... ovo je vec poznata fraza.... a, ne vjerujem da ce joj i rushenje iste -- donijeti -spokoj.... mozda kazna onih koji su izvrsili zlocin-- a to nije ucinjeno..
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2744
Posts: 11162
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Peace »

Zene hoce da njeni sinovi naprave kuce na svojoj babovini.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2817
Posts: 5365
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Pobjeda heroine

Post by Skitnica »

Mislim da binqđ svima smetalo ispred kuce u dvoristu da nam se bilo sta sagradi.
Isto bi reagovali, sumnjam da bi bilo ko odustao.

Nije njoj jednostavno bilo svaki dan otvoriti a i pogledati kroz prozor i pred nosom joj bila crkva.

Borila se za svoja prava i izborila, svaka cast. Duga je to borba bila, 25 godina nije malo.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2817
Posts: 5365
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Pobjeda heroine

Post by Skitnica »

Potpredsjednik SDP-a Vojin Mijatović preko društvenih mreža se osvrnuo na rušenje crkve iz dvorišta nane Fate Orlović, čime je ispunjena i presuda Evropskog suda za ljudska prava.

- Danas je implementirana odluka Međunarodnog suda za ljudska prava i uklonjena je nelegalno izgrađena crkva iz dvorišta Fate Orlović. Ova starica je nakon progona i svega što je preživjela kroz gubitke u svojoj porodici u genocidu uspjela ipak ostvariti svoje pravo. Iskreno joj želim svo zdravlje i sreću i nadam se da je sa ostvarenjem svog prava dobila barem malo satisfakcije - napisao je Mijatović na Facebooku.

To je bio samo dio poruke.
E, sad se želim obratiti velikim "bošnjačkim patriotama" i velik "srpskim patriotama". Ova starica koja je preživela genocid i koja je sama, potpuno sama, ostvarila pravo na sopstvenu zemlju je za vas sve moralna i ljudska vertikala i zato nemate pravo da je uzimate u usta, a danas minut medijskog prostora uzimate kačeći se na sudbinu ove starice, sram vas bilo. Veliki srbi kukate danas kako je rušenje bogomolje strašno, pa ima li šta strašnije i bogohulnije od izgradnje bogomolje na tuđoj zemlji i to na zemlji žene kojoj su ubili više od 20 članova porodice, bojite li se Boga kada danas to izjavljujete.

Veliki bošnjaci, do sada ste svake 4 godine unazad 20 godina u koaliciji s nekom od stranaka iz Republike Srpske, pa kako sve ove godine niste postavili uslov istima da uklone crkvu ili nema vlasti, ali ne preče su vam bile ministarske i direktorske pozicije od Fate Orlović, sram vas sve bilo koji danas izgovarate njeno ime, imate li obraza. Veliki srbi i bošnjaci naše politike, vi ste obični politički lešinari i ništa drugo, a to što srbi i bošnjaci u vašem slučaju pišem malim slovima nije stvar mog nepoznavanja gramatike, već mog odnosa prema vama!
Avaz.ba

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2172
Posts: 7785
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Bella »

Da li je ispravno rusiti 'vjerske ovjekte' i ko ih proglasi da su vjerski. .. ako ima krst. je li to sad sveto mjesto. ako jeste- onda je pogreshno rushiti..
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2744
Posts: 11162
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Peace »

Prvo si treba postaviti pitanje da li se vjerski objekti mogu i smiju graditi na otetoj zemlji? Ko je to dopustio? Zasto se pravoslavni svecenici nisu tome usprotivili? Ili mozda neko i jeste, samo mi ne znamo.
Niti u jednoj religiji to nije dopusteno.
Kako ces tada unutra pricat nekom o dobroti, toleranciji, ljubavi, s sami objekat podignut na nacin da se kosi s tim stvarima...
1
1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2172
Posts: 7785
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Bella »

Mislim da sam nashla, da je napravljena 1996-

Ne znam detalje oko gradnje- ali, vjerujem da nije preko noci izgradjena... zasto i ko je tada, dozvolio..?
Vjerujem da i tolerantnim srbima, nije drago sto se tu sagradila, kao i sto se rushi.
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2744
Posts: 11162
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Peace »

Ljudi se u to vrijeme jos nisu bili vratili na svoja imanja.
Mozda se vjerovalo da i nece nikad.
Nana Fata se vratila dvije god nakon sto je objekat bio zavrsen.

Muz nesto gleda na tv, a u nekom video snimku Dodik sebe prezentira ko nekog dobricinu jer je eto pustio da se rusi crkva :doh
Ljudi mu aplaudiraju. Najgore je sto tu ima i mladih ljudi. Da li oni tu pricu stvarno progutaju :??

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 2010
Posts: 4239
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Pobjeda heroine

Post by Kamilica »

Ispravno je rušiti sve nelegalno izgrađeno i uopšte nije bitno da li je vjerski objekat ili kokošinjac. Ne može se na tuđoj svojini graditi. Ako bi se pravili ustupci onda zakoni više ne bi imali smisla.
3
3 Image

Post Reply