Zemljotresi

Aktuelnosti iz zemlje i svijeta.
User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 436
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Zemljotresi

Post by laganini »

..mislim da su montažne kuće isto sigurnije iako da se radilo po standarnima kakvi se danas gradi u hr šteta bi bila na nivou deset posto od sadašnje..potres od 6,3 bi izdržale manje više sve građevine..

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Zemljotresi

Post by Skitnica »

Zemljotres jačine 4,2 stepena po Rihteru pogodio je centralni dio Bosne i Hercegovine, a kako javljaju čitaoci osjetio se u Zenici, Vitezu, Travniku...

EMSC je objavio da je potres bio jačine 4,2 stepena, a da je epicentar 19 kilometara sjeverno od Zenice.

Kako javljaju čitaoci, u Zenici je nestalo struje.

avaz.ba

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 697
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Zemljotresi

Post by Mina »

U Sarajevu se nije osjetio :jbg
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2690
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zemljotresi

Post by Peace »

Moji su dobro osjetili, cuo se i zvuk jako.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Zemljotresi

Post by Skitnica »

Jačina zemljotresa bila je 4.1 po Richterovoj skali

Zemljotres jačine 4.1 stepeni Richtera pogodio je Albaniju. Epicentar je bio blizu granice sa Crnom Gorom, 11 kilometara istočno od Podhuma, a prema izvještajima EMSC-a tlo je zadrhtalo i u Srbiji ali i našoj zemlji. 

"Sektor za seizmologiju Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju je dana 15. septembra 2021. godine, u 4 časa i 19 minuta registrovao zemljotres manje jačine sa epicentrom na 11 km istočno od Podhuma (Crna Gora). Jačina ovog zemljotresa u hipocentru (žarištu) iznosila je 4.1 jedinicu Rihterove skale, što odgovara epicentralnom intenzitetu od V stepeni Merkalijeve skale (MCS). Žarište ovog zemljotresa locirano je na dubini od 16 km", navodi se u saopštenju Zavoda.

Ovaj zemjotres nije mogao izazvati materijalnu štetu u epicentralnom području.

- "Jak potres, trajao je između 12 i 20 sekundi", "Jako je zatreslo", "Al se zatreslo da smo iz kreveta poskakali", "Probudilo me, čula se jaka huka", "Psi su mi najavili zemljotres. Lavež i jauk pasa je bio toliko jeziv da se znalo sto slijedi", samo su neki od komentara koje su ostavili pratititelji stranice EMSC-a.

oslobodjenje.ba

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Zemljotresi

Post by Skitnica »

Zemljotres magnitude 5,9 pogodio je u blizini Melbourna, drugom po veličini australijskom gradu, na jugu Australije, prenosi CNN, oko 9 sati po tamošnjem vremenu.

Videosnimci na društvenim mrežama pokazuju oštećene zgrade, ali i jačinu kojom se sve treslo.

Potres je bio toliko jak da se osjetio čak do Adelaide u južnoj Australiji, udaljenoj 800 kilometara, i Sidneja u Novom Južnom Vejlsu, udaljenom više od 900 kilometara.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Zemljotresi

Post by Skitnica »

Snažan zemljotres 5,7 stepeni Richtera s epicentrom na dubini od pet kilometara u blizini Stoca, u Bosni i Hercegovini, osjetio se čak i u Trstu, u Italiji, javlja Anadolu Agency (AA).

Kako pišu pojedine osobe na društvenim mrežama nastanjene na sjeveru Italije, osjetili su podrhtavanje tla u 23.07 sati u petak naveče, upravo kada se dogodio zemljotres u Bosni i Hercegovini.

Oslobođjenje.ba

Zemljotres su osjetili i u Puli, na hrvatskom poluotoku Istri, na krajnjem zapadu zemlje udaljenom više stotina kilometara od epicentra. U Hrvatskoj tlo se jako treslo na najudaljenijem ostrvu Visu, ali i Braču, Hvaru, na poluotoku Pelješcu.

U panici su posebno bili u južnoj Dalmaciji, u gradu Dubrovniku i okolini, gdje su mnogi izašli na ulice poslije zemljotresa u Bosni i Hercegovini, ali i u srednjem dijelu ove hrvatske regije na obali Jadranskog mora - Zadru, Šibeniku i Splitu.

Stanovnike cijele Crne Gore i sjevernih dijelova Albanije uznemirio je zemljotres koji se osjetio i diljem Srbije, sve do Beograda.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1980
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Zemljotresi

Post by Kamilica »

Kod mene u stanu se rijetko osjeti to podrhtavanje ali sinoć sam doslovno osjetila vibracije tla pod stopalima. Baš ružan osjećaj.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2690
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zemljotresi

Post by Peace »

Mama moja kaze da je osjetila, probilo je podrhtavanje kreveta.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Zemljotresi

Post by Skitnica »

Je li iko osjetio jucerasnji zemljotres ? Kakanj i okolica.*

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Zemljotresi

Post by Skitnica »


Post Reply