Moja glasna razmisljanja

Virtuelni kafić.
Sve dok ozbiljno ne pripada ni jednoj drugoj kategoriji i podforumu - znači da pripada ovdje.
User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

:D/
. ti pishesh, kao gradonachelnica Sarajeva.. populistichki... niz dlaku. s tim shto provlachish i nameches svoje stavove. :hahah ..al to je ok... za mene... hochu rechi zanimljivo je.. jer je sve u duhu 'razmishljanja'..
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Po cemu si skuzila da namecem svoje stavove :??

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

Image
. pisanom razmishljanju naglas.. :DE
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Ovo sam copirala iz prvog, uvodnog posta ovdje


Sve sto kazem, to nije moja konacna istina, to je samo misljenje zasnovano do sada. Misljenja su mi se mijenjala, tako da cu mozda u buducnosti o svemu sto ovdje budem pisala, misliti potpuno drukcije

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

:jbg
tako , i nashi komentari/ upisi. su . hipotetichki... . odnose se na . 'ko zna'.. :hm
1
1 Image
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Tako ih nekako i dozivljam.
Dokle god se ne vrijedjamo, u redu je da nam se pogledi razlikuju.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

..ima osoba . vrijedjaju se ako im ne pleskash , po potvrdish neku tezu.... :-?
.u sushtini, je mali problem ,shto se sve povrshski gleda.. na 'oruk' rjeshavanje specificnjih situacija..
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Bella wrote:
Mon Mar 25, 2024 10:50 pm
..ima osoba . vrijedjaju se ako im ne pleskash , po potvrdish neku tezu.... :-?
.u sushtini, je mali problem ,shto se sve povrshski gleda.. na 'oruk' rjeshavanje specificnjih situacija..
Bash sam nekako o ovome i razmisljala danas.

Kad imamo sagovornika cije se misljenje razlikuje od naseg, ljudi obicno odmah zauzimaju suprotstavljenu stranu i zestoko je brane. Tako padaju i uvrede.

U zadnje vrijeme prakticiram pitati i slusati sta ljudi imaju za reci. Pa tako kada kazu da nesto nije ispravno, i kad se ne slazem s njima, prije svega ih upitam - sta mislite vi da bi bilo ispravno..?
Neko je negdje nesto odradio lose…Upitam ih - sta vi mislite da je trebao uraditi…?
Prijateljica neki dan za zenu koja se udala 3-4 godine nakon smrti njenog muza, rece - preuranila je…Pa pitam je - koliko ti mislis da je trebala cekati?
Kad pitamo tako ljude, s respektom i stvarnim zanimanjem, to nije nesto sto oni dozivljavaju, niko nikoga vise tako ne slusa…Tada oni stvarno zarone u svoju dubinu, i pokusaju obrazloziti svoje vidjenje stvari.
I cesto nadjem da to zapravo i nije njihovo misljenje, culi su od drugih da tako treba biti, pa ponavljaju…Jednostavno nisu ni sami uvjereni u ono sto govore.
Tako da ulaziti u duboku raspravu, nervirati sebe i vrijedjati drugoga, stvarno je samo oduzimanje mira. Skroz nepotrebno. Uzaludno potresena energija. Bacena.


A danas sam na poslu upoznala covjeka, i nocas sam razmisljala o njemu.
Bio je tu kod nas ispred svoje firme, nudio je neki servis mojoj firmi, a to se ipak mora zavrsiti u glavnom uredu, ali iskoristili smo taj susret za razgovor koji nije vezan za nase poslove.
Pitao me za moj akcent, i rekoh odmah iz Bosne sam.
Pa mi kaze - zasto nisi pustila da pogodim? Bio sam u tvojoj zemlji 1999e. Bio je u americkoj vojski, iznandila sam se koliko je upoznat s nasim ratom, sa svim sto se kod nas desavalo, spominjao je nase masovne grobnice. Rekao mi je da ga ovo, kroz sto sada prolazi Palestina, dosta potsjeca na nas rat.
Ne razumije politiku svoje zemlje, ni zasto zeli ostati na tronu. Smatra Ukrajinski rat nepotrebnim, i drzi Ameriku krivom zbog njega. Ne razumije njihovu zelju da nema Rusije, ili da je oslabe. Sluzio je 24 god, a politiku svoje zemlje smatra do kraja pogresnom.
I nezvao mi je selam, a nije musliman, tako cisto i tako tacno, mislim da 50% bosankih muslimana ne bi to tako tacno znali izgovoriti. A neke bi bilo i stid.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

Tada oni stvarno zarone u svoju dubinu, i pokusaju obrazloziti svoje vidjenje stvari.
I cesto nadjem da to zapravo i nije njihovo misljenje, culi su od drugih da tako treba biti, pa ponavljaju…Jednostavno nisu ni sami uvjereni u ono sto govore.
Tako da ulaziti u duboku raspravu, nervirati sebe i vrijedjati drugoga, stvarno je samo oduzimanje mira. Skroz nepotrebno. Uzaludno potresena energija. Bacena.
..
Ti opet ostajesh, sa svojim zakljuchkom.. s kojim si i ushla u diskusiju..... da to shto oni objasnjavaju i nije tachno..... jednostavno nemaju stav .. iz nekog njihovog ponashanja. govora tijela. boje glasa.. itd...
... naravno, jer ni ti ne odustajesh od svog. i na isti nachim. vrlo moguche da i oni tebe vide... :hm
, ali iskoristili smo taj susret za razgovor koji nije vezan za nase poslove.
.... po meni.. pristala si na privatni razgovor.. ne prichi o ljepom vremenu. vech politici.. :hm

.. :jbg meni to nije ok.. nije profesionalno. i ne bih opravdavala, da moji radnici. prichaju o trenutnoj situaciji u svijetu. pogotovo kad su ratni sukobi. .................... trenutna ekonomija, mozda.....
. i taj sagovornik.. ne znam odakle je... jeste amer. ali ameri tako ne prichaju... s nekim, koga prvi put upoznavaju.. jos je doshao da nametne svoj biznis.. :hm
.. ako si mu rekla da si ' muslimanka' , nadam se da nisi.. :hahah . i ako te pozdravio sa selam.. je simpatichno..
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Ako vjerujes da amerikanac ne prica s nekim koga prvi put vide, onda zapravo o njima nista i ne znas.

Nema dana kad se kroz posao ne sretnem s najmanje 50ak ljudi. Odlazim u tri centra. Nema covjeka koji nije bio voljan da se upusti u razgovor, iako me prvi put vidi. Iz bilo koje profesije, iz bilo koje zivotne dobi…
Zbog toga i volim raditi ovaj posao, imam priliku upoznavati ljudi. A prije svega imam zelju. Da nemam zelju ni prilike se ne bi stvarale, valjda…

Da, na njegovo pitanje jesam li muslimanka, potvrdno sam odgovorila.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

Znam, koliko mi treba :)
.............................................................................................Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

No.da oni hoche prichati. to nije bio moj point. otvoreni su. onoliko koliko im sagovornik dopusti.. point je, tema koju ste imali.... kad amerikanac kritikuje svoju zemlju.. moze ali ako stranac to radi. nemoze mu se.
.. i nisam te pitala..da li si podijelila isto mishljenje kao on..
drzi Ameriku krivom zbog njega. Ne razumije njihovu zelju da nema Rusije, ili da je oslabe. Sluzio je 24 god, a politiku svoje zemlje smatra do kraja pogresnom.
i trebalo mu je 24 godine da to shvati... :/* i sad shta radi.. prodaje neke 'ublehe' :D/
Obrazovana (amerikanac.)ili bilo koja odrasla osoba, iz bilo koje zemlje svijeta, te nikada tako shto neche pitati. niti prichati o svojoj zemlji na taj nachin..tek upoznavshi sagovornika.. :a/
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Ja mislim drukcije. Obrazovana osoba ce prva ukazati na propuste svoje zemlje.
Zapravo mozda je ispravno reci - osvijestena osoba, tj. osoba koja je u stanju da sagleda siru sliku, koja dozivljava cijelu zemlju ko svoje staniste, a sve ljude vrijedne i dostojne…Obrazovana osoba nije nuzno i osvijestnena osoba.
I mislim da na prvom mjestu gradjani jedne zemlje treba da su fokusirani na svoju zemlju, oni su najpreci da ukazu na propuste.
To nikako ne znaci da oni ne vole svoju zemlju, to znaci (bar meni) da oni, ukazujuci, zele ispraviti to sto ne valja.
Mnogi amerikanci nece to govoriti o svojoj zemlji, to je tacno.
To su oni sto nisu iskusili nista drugo, nisu vidjeli nista drugo, koji ne znaju za drukcije funkcionisanje.
Oni ne mogu praviti poredjenja. Kako god je kod njih, oni misle da tako jedino i moze.
Normalno je da se nekome ko je 24 godine putovao po svijetu otvore oci i sira slika.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

:_)
24 godine, putovao.. ili bio u usa .vojsci.. vojnik(veteran) ili ?? nije mi jasno ..shta je radio..
.. iz mog iskustva..on je prichao ono, shto vechina 'stranaca' u zemlji misli.. kao i trumpovci, ekstremni republikanci...narod na nekoj pomochi od 'drzave' ... ... itd...
..i dalje.. tako shto moze prichati neko, ko podrzava napad na Capitol 2021 ....

...toj sorti . ne dam shansu da drze govore.. :/*
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Ne pozurivati s pretpostavkama Bella. Pretpostavka je, kazu, majka svih obmana.
Pogotovo ne tako, kad ti osobno nisi upoznata s personom, situacijom, stanjem..
Cak i kad jesi, cesto se moze ispostaviti i da je drukcije od onoga kako to sada vidis.

Cesto te uhvatim da prebrzo pretpostavis, i uglavnom pogresno.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

neshto se mora pretpostaviti, jer nema dovoljno informacija...
Ti ne odgovarash. na konkretno pitanje..vesh, pretpostavljash da ja imam pogreshan stav. ok. to je tvoja obzervacija. meni je ok, shto ti otvoreno pishesh o nekim situacijama. shto je za mene tabu... i to mi samo potvrdjuje neke moje pretpostavke .. da su tacne...
. ti si se vech ogradila(uvodni post) od.. situacije tj. moguche da chesh promjneiti stav u buduchnosi.. ja . npr.. ne znam mozda nesvjesno. ne mijenjam stavove..
vezano za sluchaj // covjek koji je proputovao svijet//.. imam tacno mishljenje.. na osnovu mog lichnog iskustva sa slichnim tipovima.. za mene su 'ku.ku'.. i naravno. da nechu uchstovati u nekoj diskusiji s takvima. o politici// ne ..definitivno.... tu me pretpostavka nije iznevjerila.. ..


..nechu rechi da sam te uhvatila.. ali .. dosta toga . tachno. se ne slazem s tvojim pogledima na zivot i okolinu.. :jbg respektujem to. .. ne uzvijek reagujem. jer nekad mi se ne da.. :hahah vrtiti se u krug ..kao shto je i ovaj sluchaj..

:tim dosta idemo dalje
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Upoznadoh danas covjeka, inzinjer elektrotehnike, 76 mu god, radi.
Popravlja neke masine koje se koriste u bolnicama.
Prav, pozitivan, a pokretima tijela, niko mu ne bi dao tolike god.
Dedo moj je umro sa 72 god. Od starosti. Nekoliko zadnjih godina nije mogao da ustane sam iz kreveta, ni sam da se okupa, ni da koristi bez necije pomoci stepenice, ni cestito da jede, ruke su mu drhtale.
A nije ga tako oborila bolest, nego starost.
Bio je zafrkan (ovu rijec nisam koristila ima godina dosta) i mozda je to doprinijelo.
Ovaj covjek danas mi je djelovo ko dobrodusan covjek.
Nisam trazila sta nauka kaze, ali uvjerena sam da nas same nasa huja izjeda najvise.
Mnogo je i djece moj dedo imo, trebalo je bas teretiti se, da se prehrane i podignu.
Dobra stvar je sto nas je bilo dosta da mu pomazemo u toj njegovoj iznemoglosti.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Danas mi je stomak skroz upset, pa razmisljam kako ja volim jesti kod svoje kuce.
Ali kad ste pozvani na veceru, pogotovo iftarsku, to nije uljudno odbiti.

Kod mene je svaku noc casa limunade, iscjedim jedan cijeli organski lime, bez secera, i hurma.
S tim se svaku noc kod kuce iftarim.
Zatim obavim molitvu, to potraje 10-15 minuta.
Znaci organizam se polako priprema za unos hrane.
Tek onda mi je vecera.
A veceri uvijek imam porciju svjeze salate.
Imam cesto supu. Nije mi to supa iz vrecice. I kreativna sam, puna je povrca, nisam znaci razmutila dosta vegete s toplom vodom. Vegete zapravo uopce nemam u njoj.
Pored toga imam jos nesto, nekada riba, nekada riza i veggie burger, jednom bila piletina.
Pravila dva puta prijesnac od zare. Bash lagana i zdrava hrana.
Poslije je kafa, kocka - dvije tamne cokolade. Nekad neki slatkis, nisu to kolaci iz agde, ni sa kremama.
I pijem samo vodu.
Osjecam se sjajno na toj prehrani.

Sinoc sam prvi put jela crveno meso tokom Ramazana. Drugi put nisam imala salatu, prvi put je bio kad sam isla kod drugih ljudi.
Drugi put nisam imala cistu limunade.
I drugi put sam imala ispred sebe sto pun slatkisa.

I ovo da dodam.
Na nekom predavanju pitala je jedna zena hafiza - zasto se koza lica zateze kada postimo?
On je odgovorio - post je ciscenje i podmladjuje se cijeli organizam.
On nije naucnik ni doktor, da bi dao neki odgovor u sitne detalje.
Samo ovo sam i ja kod sebe primijetila.
Koza lica se nevjerovatno zategla.
Cak sam jucer, zaustavljena na crvnom, u dva-tri navrata povlacila ogledalo u autu i govorila - woww :nevina
Ali mislim ipak da ni sam post ne igra ulogu.
Bitno je i to sta se radi/jede/misli uvece, dok se ne posti.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Ona je dala malo novca (150 KM) bez njegovog znanja, tamo gdje je stvarno potrebno, za lijecenje jednog dijeta, a on je ljut i “broji”…Veoma dobro stoje finansijski.
Mama moja kaze - trebala se s njim dogovoriti.
A ja kontam - pa stvarno? Ona najvise doprinosi u njihovom poslovanje, on najmanje, i ona se trebala dogovoriti sa njim :jbg
On kad nesto odluci, ne mora se s njom dogovoriti uopce, on je musko u kuci.
Tako u meni proradi feminizam.
Pa se pitas jesu li tako brakovi nekada opstajali, ona je njega sve morala pitati, on nju nije nista.
I jesu li neki muzevi ko svekrve, u sve se mijesaju :jbg

Tako imam dana kad mi je bash krivo sto sam uzela muzevo prezime, ali bash, bash krivo.
Dosla sam iz male sredine, iz male zemlje, s malim znanjem, i s malo godina za brak…Nisam znala, i nije niko oko mene znao. Sve su zene uzimale muzevo prezime, to se podrazumijevalo..
Da sam bar imala ovo znanje o vjeri koje sad imam, niste duzni, i pravilnije je da zena zadrzi svoje prezime.

Uhvatim se da razmisljam, kako ne zelim da me ukopaju kada umrem pored muza i njegovih, nisam mu to rekla, mislim da bi se uvrijedio.
Reci cu djeci.
U njegovoj sredini se tako pije i psuje…Znam, budalasto je, vazno je valjda s kim ste lezali zivi, ne mrtvi…Ali ja bi ipak prah postala radije pored svoje familije, kod nekoga ko me zna od rodjenja, ko me uvijek volio.
Mi imamo svoje malo familjarno mezarje, na tihom i cistom mjestu, okruzeno vocnjakom.
Tesko da cu tu cuti psovku.
Znam, mislite sigurno - pa nigdje neces cuti…
I vjerovatno je tako, ali opet…Neka me kod mojih.

I razmisljala sam jednu noc o svim djevojkama koje su bile djevojke kada i ja…o tome koja se dobro udala.
Od 30ak njih, za dvije bi mogla reci - pa fino su se udale.
Ostale ne. Nekog valjanog izbore nije ni bilo. Mislim da nema ni danas.
I mene nikako ne cudi sto se ovoliko ljudi razvodi, mene cudi kako iko vise ostaje da zivi s nekim.
A opce je poznato da su zene uglavnom podnosioci zahtjeva za razvod braka.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

:rlys :hm
..'malo novaca'.. u Bosni to nije malo novaca.... a, nije morala pitati..ali mogla se konsultovati.... i ako vishe doprinosi. ..dakle .taj che da i odluchuje.. :/* ne bi trebalo..

..Ti bi zadrzala 'svoje' tj ochevo prezime... prezime mushkog chlana..... :hm

Koje prezime bi djeci preporuchila ? :DE
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Nekome je to mnogo para i u USA, a nekome nije ni u Bosni.
Nekome je opet mnogo i puno manje, svugdje, sve sto treba drugome dati, to mu je mnogo.
Isti su dozivjeli stetu u poslovanju, samo par dana poslije, od 2000 km.
Zanimljivo, svake godine dozive.

Muskarac uglavnom odlucuju i ne pita zenu, od nje se ocekuje da se sa njim usaglasi.
Svaki put kada muz, bilo o cemu, sam odluci, posalje mi poruku ( i ja je primim) da i ja sama mogu da odlucujem.
Krace receno - samo kada budem uputana o svemu, i ja cu o svemu pitati.
Respekt, ako ne pruzas, ne treba ni da ocekujes.

Djeca neka nose ocevo prezime, ne bi mi smetalo.
Pred Bogom cemo i onako biti prozivani po ocu. Majka se slagati ne moze.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

.. treba dati. - ne treba dati. itd.. nije ni bitno koliko.. ali, dash jednom , ne dash drugom, ne znash kome je potrebnije . i tako u nedogled,
.. zashto mislish da su dozivjeli shtetu. i josh i proshle godine.. dakle to je neshto shto se desahva.. a ne posljedica toga..shto se on protivio donaciji od 150 KM... kao kaznjen je..
:hm

.. chesto pishesh .. treba dati / treba pomochi..

. zashto... zelish napisati.. ili mislish da to neko cijeni. smatra te humanijom. boljom. itd... ako pomazesh drugima
.. svako zivo biche, na neki nachin .'pomaze druge'.. kupovinom nechega, komunikacijom... dati u ruke novac, nekome. jednokratno.. ako je zbilja u problemu. neche ga spasiti .... :hm
. nije neophodno, da muz pita za svaku sitnicu... prilikom neke kupovine, ideje.. zavisi ..
.kao i za 'prezime' .. nije to toliko bitno... odrasli smo u tom uvjerenju. da je udajom prezime preuzima od muza.. neke su i zadrzale svoje uz.. itd.. sve je to najmanji problem u vezi..

...jesi li znala da si prilikom dobivanja .drzavljanstva USA. na toj zakletvi. mogla promjeniti ime.. bez sudskih procesa?
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

U islamu imamo duznost - zekat, 2,5 % na godisnjem nivou na nagomilano bogatstvo/novac/stvari koje nisu u svakodnevnoj potrebi.
Tacno sam kroz zivot primijetila da te to nece osiromasiti,
I to da ce ti nekako otici u vidu neke stete, ako nedas.
Pa kad ce mi otici, onda cu lijepo dati.


Naravno da ne ocekujem da me pita za sve, ali ocekujem da se ne ljuti kad ni ja njega ne pitam za sve..

Znala sam.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

.sta znachi, 'stvari koje nisu u svakodnevnoj potrebi' .. jel to neshto shto mozesh da donirash .
2,5 %. jel to neki obrachun kao shto Radish i Federalnu tax. godishnje. pa morash priloziti svu potrebnu dokumentciju.. ?

Dati tu i tamo.... svjesno.. naravno da je ok... valjani razlog.. da ne ulazimo u detalje... ali... moze se nepotrebno pretjerati... naravno da nechesh osiromashiti da budesh u situaciji da i takvima onda treba pomoch. ali davanje.. samo zato da se da .. jer i onako 'odoshe' nije dobro.... .
.. dakle.dajemo . jer se osjechamo bolje.. tog trenutka. a davanjem jednokratno.. nekome. ne znachi mozda puno... mozda nishta. tako.. krajni cilj je nepredvidiv.

... hm mogu naslutiti , da je nekada u pravu.. :hahah :DE
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Zekat, vjerniku, nije donacija, to je farz, a farz je obaveza u islamu. Donacija ja nesto na dobrovoljnoj osnovi, mozes a ne moras.
Ne znam kako se to odradjuje u islamskim zemljama, ali u zamljama gdje ne vlada seriat, ljudi sami procjenjuju koliko trebaju dati.
Postoji tu niz pravila. Ja cu kratko da objasnim.
Ne moze se dati uzlaznoj i silaznoj lozi, tj roditeljima i djeci, jer si njih duzan pomoci ako nemaju.
Ne daje se na kucu koju posjedujes i koja ti je potrebna za zivot, ni na aute koje potrebujete. Ni na sve ono sto imas u kuci a potrebujes iz dana u dan.
Daje se na kucu/stan/vikendicu koja ti donosi profit, koju iznajmljujes…na zaradjeni novac od toga 2,5. %.
Daje se na stoku, mislim kad neko ima 40 grla, daje se jedno grlo.
Na usijeve, ko se bavi proizvodnjom naveliko. Ima tu propis koliko se daje.
Na zlato i srebro.
Na novac, koji je recimo bio na tvom racunu, ili u sefu, a nije povlacen cijelu god…
Znaci imas na racunu $200,000, nisu ti zatrebale cijelu god, na njih treba dati $5,000.

Moze se dati siromasnim, duznim, bolesnim, studentima, za obnovu puteva, cesmi, dzamija…U islamsku zajednicu.
Iz islamske zajednice zadnjih god vise nego ranije pozivaju da se kod njih uplati, oni dalje rasporedjuju, podizu institucije, stipendiraju studente, obnavljaju vjerska i kulturna dobra..

Post Reply