Moja glasna razmisljanja

Virtuelni kafić.
Sve dok ozbiljno ne pripada ni jednoj drugoj kategoriji i podforumu - znači da pripada ovdje.
Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Gudi »

OK, i prije su ljudi odlazili u druge zemlje, samo ne u ovolikom broju. Uvijek su se razvodili, ali ne u ovolikom broju.
Seoba naroda...sa jedne strane podstaknuti i podrzani od strane Rusije, koja finansira imigrante iz Afrike i Azije, muslimansih drzava u Evropu, pa dole socijalisti iz Latinske amerike u saradnji zajedno sa Rusijom koji podrzavaju i poticu ove seobe naroda...Dok sa druge strane u Evropi i SAD vlada bijela kuga, samozivost, hedonizam, bolji standard i tako to. Tako i sa te druge strane imamo potrebu kapitalizma da im trebaju ljudi da zadrze ekonomiju ili ce ekonomski propasti.

Ako si ikada citala kako je propalo Rimsko Carstvo, kako su dolazili "divlji" narodi. Prvo kao robovi, poslije kao radnici, i na kraju kao ratnici. Eto upravo se to sad desava. Kad se neka drzava imperija ne moze unistiti od strane nekog drugog protivnika desava se da se takva imperija urusi jednostavno iznutra uz pomoc seobe naroda i uz pomoc gradjanskih ratova.


....
Koliko se plasimo, a treba li uopce kad izgleda da i onako nije u tvojoj moci da odlucjues..
I sto bjezimo od problema…iz drzave, iz braka, s posla…kad ces opet zapravo zapasti samo u drukcije, a koji ce isto da te bole i smetaju…
Postoje i iznimke, kad treba otici, ali mislim da se treba i suocavati vise nego sto mi to danas radimo..
Ne bih bash rekao da isto bole ili smetaju. Zamisli da imash izbor da npr. hranis muza i da on ovisi od tebe i da ti je finansijski teret ili da se jednostavno razvedes i da ne moras jos jedna usta da hranis ? Kako moze nesto biti isto ako ti je manji trosak/problem ? Nije brate isto :rolleyes
🔻

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2683
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Gudi, tebi je jedina zivotna briga da se ko ne okoristi od tebe. Vidim da je kod tebe stvarno ozbiljno.
Gdje postoji sloga, respekt, ljubav i promisljenost, nije bolan problem hranit nekog.
Svako ce dati svoj doprinos, svaka iole normalna osoba.
Koliko to ljudi znas koji su postali siromasniji zbog zene i djece?

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Gudi »

Peace wrote:
Thu Feb 08, 2024 2:03 pm
Gudi, tebi je jedina zivotna briga da se ko ne okoristi od tebe. Vidim da je kod tebe stvarno ozbiljno.
Gdje postoji sloga, respekt, ljubav i promisljenost, nije bolan problem hranit nekog.
Svako ce dati svoj doprinos, svaka iole normalna osoba.
Koliko to ljudi znas koji su postali siromasniji zbog zene i djece?
Sta cu draga Piece kad su drugi u zhivotu pokusavali uzimati ispred mene i ono shto je moje.
Svoje nishta ne dam, a tudje mi Boga mi ne treba nishta. :obr
Kad ima para ima i sloge, kad nema para onda nema nikakve sloge. Onda za vratove i svako na svakoga rezhi.
Kakav doprinos ? U chemu doprinus ? Meni tudji doprinos ne treba. Sve shto mi treba to i imam. :)
Znam nazhalost dosta ljudi. :((
🔻

User avatar
bakterijasmarsa
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 564
Posts: 3467
Joined: Wed Nov 25, 2020 10:43 pm
Location: Kikinda

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by bakterijasmarsa »

Nekada davno neko me je odvo na igralište (verovatno tetka)sa spravama za igranje dece.
Bilo je puno dece i čekalo se na red za ljuljašku ili spuštanje niz toboga.
Nisam bio razmažen ali bilo mi je dugo čekati u redu.
Na kraju dana sam ispričao tati kako se nisam uspeo igrati ni spuštati ni ljuljati,,,
Jednog dana ukazala se prilika i tata me je odveo na igralište, ali čudom na igralištu nije bilo nikoga od dece da se igra.
Sve sprave i celo igralište je bilo samo moje.
Otrčao sam do prve ljuljaške i zaljuljao,
Za cirka tri minuta sam zvao tatu da idemo kući.
Nije sreća kada nemaš s kim da je podeliš.
1
1 Image
Legal Alien

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Gudi »

bakterijasmarsa wrote:
Thu Feb 08, 2024 3:50 pm

Nije sreća kada nemaš s kim da je podeliš.
Tačno. Ali ne mora se sreća dijeliti i isključivo samo kroz bračne odnose.
Postoji hiljade drugih načina da se sreća podijeli sa drugima, a to ne mora da bude nekakav bračni partner.
Kad čovjek vidi prosjaka pa mu udjeli, eto načina da sreću podijeli sa nekim.
Kad se sa prodavačicom lijepo pozdraviš i pitaš je kako je?! I to je način da se sreća podjeli.
Hiljade ljudi u potrebi da im se pomogne, hiljade napuštenih životinja, hiljade bolesnih ljudi.
Postoji nebrojeno načina da čovjek podjeli sreću. :)
🔻

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2683
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Nesto od jutros razmisljam o pretpostavljanju.
Frendica me sinoc pita, u vezi nekog dogadjaja - sta ti pretpostavljas?
Zasto bi uopce trebala nesto pretpostavljati u vezi svega, a pogotovo zasto bismo trebali s ljudima dijeliti sve nase pretpostavljanje :rolleyes
Ako svi glasno iznosimo svoje pretpostavljanje, pa mozemo dovesti do nekih negativnih ishoda, mozemo napraviti mjesta za sumnje…Jer kad se nasa pretpostavljanja pretpostave onome o kome se pretpostavlja, moze narusiti mnogo…mir, i porodicu, i firmu…

Presutiti dakle mnoga pretpostavljanja…Ako te bas slucaj zanima, strpiti se, vrijeme ce sve razotkriti.
1
1 Image

Pekmeza
Junior
Junior
Reactions: 33
Posts: 87
Joined: Mon Jan 01, 2024 7:35 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Pekmeza »

iliti pretpostavka je majka svih zajeba

pitajteme :hahah
2
1 Image 1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2683
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Prica o onom nasem ubijenom pekaru ne janjava.
Pojavili su se video snimci. Ubica s kapom i maskom otvara gepek i vadi pusku, hoda s puskom po parkingu, i viri u jedan cafe, pokusava uci, ali vrata su zakljucana. Cafe drzi isto nas covjek i, konobar je bosanac.
Konobar je bio unutra, samo malo prije toga je usao, a kako je skuzio da je neko parkiro poslije njega, sto inace nije bilo obicno za to doba, zakljuco se.
U momentu kad je ubica pokusavao otvoriti, konobar je bio presavijen, preslago je neka pica, a to se desavalo iza sanka, ubica ga nije vidio. I par secundi poslije paznja mu odlazi na pekara.
Zamislite sad osjecaj tog konobara…koliko je bio blizu stradanja.
Ja jos video nisam pogledala, prepricavaju ga, kaze mi frendica da ga je bolje ne gledati, jer je ko u horor filmovima.

Nasi su ljudi cekali obavijest od islamske zajednice o dzenazi, ali danas se proculo da je porodica odlucila tijelo kremirati…
Svijet je opet zaibrecen, to nije islamska tradicija.
Mi imamo lijep obicaj da se isprati covjek u vjecnost - tijelo se okupa, otvori se zacepe pamukom, tijelo se zamota u bijele ciste haljine/cefine,, i namirise se nekim posebnim mirisom, klanja se dzenaza namaz, zatrazi se halal od prisutnih..I svakome ko je dosao ili bilo kako pomogao, pise se u dobra djela.

Jednu noc, sva obuzeta ovim, uzimam Kur’an da citam, pitam se u sebi, to je jedino sto se pitam ovih dana, Boze moj, pa zasto se ovo desilo ovoj postenoj porodici…I otvaram svetu knjigu, neku stranicu, pogled mi ko uhvacen pada na ajet koji na nasem jeziku ovako nekako ide - mi smo im dali iz naseg obilja, a oni su postali skrti…
Iznenadjena sam, odbijam vjerovati da je to odgovor meni. Ali ipak nazovem djecu da im kazem da nismo ovdje samo da se obogatimo, samo na sebe da mislimo, da trebamo biti od koristi ljudima, zajednici, da trebamo dijeliti od onoga sta nam je dato. A ako ipak mislimo da nam nije dato tj da smo sve sami zaradili, treba se sjetiti da bez svega onog sto smo po rodjenju dobili ( a sto uzimamo zdravo za gotovo) ne bismo sad bili u stanju zaradjivati.
A ako mislimo da nemamo kome dati, pa uvijek ima lijepa rijec, a svakome je potrebna, danas pogotovo.

Frendica je nocas na tell mudro zborila. Pa kaze - gledaj danas, zene u cipelema od $1000, a skup im je kurban.
Gledaj zene s tasnama od $5000-$7000, a skupa im godisnja clanarina zajednice od $200-$300. Da ne spominjemo zekat…


Iskreno, zao mi je sto nece biti dzenaze, bio bi to sigurno najveci ispracaj koji je nasa zajednica imala u ovih 20-30 god koliko smo ovdje.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2683
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Oprosti Bella, obecala sam da necu navecer pisati o ovako teskom temama :cv
1
1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2099
Posts: 7600
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

Ako nam imena sugerishu da su 'Muslimani' mozda nisu vjernici.

.ili su neki jachi razlozi, za njihov izbor.
Licno mislim, da njegovor familiji nije bitan br posjete na dzenazi.. :-?
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Gudi »

Možda mu je i žena neka tamo njihova žnj :tctc :x
🔻

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2683
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Bella wrote:
Sat Feb 10, 2024 5:29 pm
Ako nam imena sugerishu da su 'Muslimani' mozda nisu vjernici.

.
Mozda. poznajem mnogo ljudi koji nisu nista prakticirali za zivota, ali ipak im se na koncu klanja bar dzenaza.

A i odziv velikog broja ljudi na posljednji ispracaj, moze djelovati pozitovno, moze dati do znanja da je taj nas neko bio cijenjen i postivan.
2
2 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2099
Posts: 7600
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

..ovdje ne znam da je obavezno... ali u Bosni je uslov. jer se placha.. pa dodje hodza i onome koji nije vjernik.. :hm
.............................................................................................Image

User avatar
bakterijasmarsa
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 564
Posts: 3467
Joined: Wed Nov 25, 2020 10:43 pm
Location: Kikinda

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by bakterijasmarsa »

Kod nas nije ničim uslovljeno. Može se obaviti sahrana i bez sveštenika ali to nije čest slučaj.
Iskreno, nekako mi je nedostojno ispratiti osobu a da to ne bude kako običaji, nasleđe ili vera nalažu.
1
1 Image
Legal Alien

Pekmeza
Junior
Junior
Reactions: 33
Posts: 87
Joined: Mon Jan 01, 2024 7:35 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Pekmeza »

Ako je osoba ateista kako ce ga ispratiti? Nema svestenika ni hodze

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2099
Posts: 7600
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

familija.. ili neko iz pogrebnog drushtva.. vlasnika groblja.. okolnosti su, razne...
kako god. nije ugodno obavljati tu ceremoniju.. :-? neke osobe dokusuri..

..za zivota... naglasiti.. kako hoce ko da se sahrani..
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Gudi »

Peace wrote:
Sat Feb 10, 2024 10:44 pm
Bella wrote:
Sat Feb 10, 2024 5:29 pm
Ako nam imena sugerishu da su 'Muslimani' mozda nisu vjernici.

.
Mozda. poznajem mnogo ljudi koji nisu nista prakticirali za zivota, ali ipak im se na koncu klanja bar dzenaza.

A i odziv velikog broja ljudi na posljednji ispracaj, moze djelovati pozitovno, moze dati do znanja da je taj nas neko bio cijenjen i postivan.
Moj tetak npr. Kojeg sam ukopao nedavno.
Da je neko bio katolik ili pravoslavac ili jevrej..
Barem ono reda radi neka se odradi da nije ko sa životinjama.
🔻

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2683
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Meni je zbilja tesko vjerovati da postoje ateisti. Znam postoje ljudi koji se tako izjasnjavaju, ali da li se zbilja unutar sebe tako osjecaju :hm
Da li su i oni sumnjivci nekad mozda, hocu reci da li nekad pomisle da postoji nesto mimo ovoga sto trenutno vidimo i osjecamo…i da li je ovo sto vidimo i osjecamo bas nastalo slucajno :hm

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2683
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Gudi wrote:
Sun Feb 11, 2024 1:53 am
Peace wrote:
Sat Feb 10, 2024 10:44 pm
Bella wrote:
Sat Feb 10, 2024 5:29 pm
Ako nam imena sugerishu da su 'Muslimani' mozda nisu vjernici.

.
Mozda. poznajem mnogo ljudi koji nisu nista prakticirali za zivota, ali ipak im se na koncu klanja bar dzenaza.

A i odziv velikog broja ljudi na posljednji ispracaj, moze djelovati pozitovno, moze dati do znanja da je taj nas neko bio cijenjen i postivan.
Moj tetak npr. Kojeg sam ukopao nedavno.
Da je neko bio katolik ili pravoslavac ili jevrej..
Barem ono reda radi neka se odradi da nije ko sa životinjama.
Ja nisam dala ni moje mace kremirati. Zakopali smo u jednom cosku dvorista, ispod stabla.
Nekako se svaki put sjecam da su oni tu, nekako bi mi bilo ko da sam ih se na kraju odrekla da sam ih dala kremirati.

Ali ljudi mogu misliti drukcije.

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Gudi »

Peace wrote:
Sun Feb 11, 2024 2:03 am
Gudi wrote:
Sun Feb 11, 2024 1:53 am
Peace wrote:
Sat Feb 10, 2024 10:44 pm


Mozda. poznajem mnogo ljudi koji nisu nista prakticirali za zivota, ali ipak im se na koncu klanja bar dzenaza.

A i odziv velikog broja ljudi na posljednji ispracaj, moze djelovati pozitovno, moze dati do znanja da je taj nas neko bio cijenjen i postivan.
Moj tetak npr. Kojeg sam ukopao nedavno.
Da je neko bio katolik ili pravoslavac ili jevrej..
Barem ono reda radi neka se odradi da nije ko sa životinjama.
Ja nisam dala ni moje mace kremirati. Zakopali smo u jednom cosku dvorista, ispod stabla.
Nekako se svaki put sjecam da su oni tu, nekako bi mi bilo ko da sam ih ss na kraju odrekla da sam ih dala kremirati.

Ali ljudi mogu misliti drukcije.
Kopao sam i ja i mace i machiche i cuke..i ptice...

Zna se kad se i zbog čega se kremiraju leševi. Samo zbog bolesti i zaraza.
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2099
Posts: 7600
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

:-? ne mogu zamisliti da se 'raspadaju'' i shta sve ide uz to..
.. vrlo je humano, za mene kremiranje.. tako i zivotinje..
. jel ikad razmishljate. gdje narod uzgaja povrche.. neki i iz neznanja.. a vrlo moguche u zemlji . gdje je neko bio zakopan. koji je to osjechaj..
. ili ispod groblja. gdje se vode slijevaju itd... :fpalm
.............................................................................................Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2099
Posts: 7600
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

Peace wrote:
Sun Feb 11, 2024 1:59 am
Meni je zbilja tesko vjerovati da postoje ateisti. Znam postoje ljudi koji se tako izjasnjavaju, ali da li se zbilja unutar sebe tako osjecaju :hm
Da li su i oni sumnjivci nekad mozda, hocu reci da li nekad pomisle da postoji nesto mimo ovoga sto trenutno vidimo i osjecamo…i da li je ovo sto vidimo i osjecamo bas nastalo slucajno :hm
. nisi ti odluchila vech tvoji roditelji.. .. :jbg
Ti si 'vidjela'.. ?
.
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2683
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Ne razumijem te, sta su moji roditelji odlicili?

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2099
Posts: 7600
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

..mozda, ne odlucili.. u smislu.da je neki strashni 'plan' . razgovarali kako i shta.. jednostvano njihove navike. ponasanje itd. i sve shto ide u zajednickom zivotu, familiji .kuci... prenesu na djecu...
Kad su djeca svjesna toga. ne znam....
Ali, ne bih nastavila.. zashli smo u privatnu zonu,na javnom mjestu..
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Gudi »

Bella wrote:
Sun Feb 11, 2024 2:30 am
:-? ne mogu zamisliti da se 'raspadaju'' i shta sve ide uz to..
.. vrlo je humano, za mene kremiranje.. tako i zivotinje..
. jel ikad razmishljate. gdje narod uzgaja povrche.. neki i iz neznanja.. a vrlo moguche u zemlji . gdje je neko bio zakopan. koji je to osjechaj..
. ili ispod groblja. gdje se vode slijevaju itd... :fpalm
Čovjek je stvoren od zemlje i vode.
Preko 60% ljudske mase čini voda.
Kosti su od kalcija.
Što znači od čega je čovjek stvoren tome se i vrati.


Sastav ljudskog tela
Kod zdravog čoveka teškog 60 kg
Konstituent Težina[3] Procenat atoma[3]
Vodonik 6.0 kg 63%
Kiseonik 38.8 kg 25,5%
Ugljenik 10.9 kg 9,5%
Azot 1.9 kg 1,4%
Kalcijum 1.2 kg 2,0%
Fosfor 0.6 kg 0,2%
Kalijum 0.2 kg 0,07%
Čovjekovo tijelo u zemlji samo se razgradi ili raspadne i istruhne. :čeekaa
🔻

Post Reply