Ambasadori

Teme o muzici - muzički klipovi, diskografije i slično
Post Reply
User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Ambasadori

Post by kreja »

Ambasadori su bili popularna pop rok grupa iz Sarajeva, Bosna i Hercegovina. Ambasadori, osnovani 1968. godine, jedna su od značajnijih grupa sarajevske pop rok scene. Njeni osnivači bili su gitarist Slobodan Vujović i klavijaturist Robert Ivanović, koji je uvođenjem puhačkih instrumenata unio novi zvuk na sarajevskoj pop rok sceni. Nakon što je angažirao solistu Zdravka Čolića, do tada nepoznatog sarajevskoj sceni, grupa je dobila upečatljiv vokal i ubrzo postala nenadomjestiv dio sarajevske pop rok scene. Uz gore već navedene i vokalnog solistu Zdravka Čolića, ostali članovi grupe bili su: Slobodan Jerković - bas gitara, Andrej Stefanović - trombon, Ivica Sindičić - saksofon, Vlatko Anković - truba i Tihomir Določek - bubnjevi.
Image
Na samom početku karijere sviraju u sarajevskom Domu JNA u Sarajevu (maj 1969. godine).

Kroz ovaj sarajevski pop sastav prošao je niz muzičara kao što su: Perica Stojanović, Miroslav Šaranović, Sead Avdić (bubnjari) Ivica Vinković i Enes Bajramović (basisti), Vlado Pravdić (klavijature), Neven Pocrnjić (klavijature), Sinan Alimanović (klavijature), Andrej Stefanović (saksofon), Krešimir Vlašić (truba), te vokalnih solista – Zdravko Čolić, Hajrudin Varešanović, Jasna Gospić i Ismeta Dervoz, koja je bila zaštitni znak grupe u njihovoj najplodnijoj fazi od 1972. do 1976. godine.

U početku su Ambasadori svirali muziku zasnovanu na svjetskim hitovima, ali nakon prvih nastupa na domaćim festivalima zabavne muzike, počinje i njihova autorska afirmacija. Prije objavljivanja njihove prve LP ploče "Ambasadori" 1975., snimili su šest singl ploča sa poletnim pjesmama u pop, rok i šlager stilu pogodnom za izvedbe na festivalima ove vrste muzike. Povremeno bi napravili muzički izlet svirajući funk i rok muziku kao na singl ploči "Sviraj mi, sviraj / Sve što kaže mama" pokazujući kvalitet muziciranja i u ovim muzičkim stilovima. Zanimljivo je da su svi pjevači Ambasadora počinjali u ovoj grupi kao potpuno anonimni solisti, a onda su napuštanjem sastava postizali uspješne samostalne karijere. Prvi je bio Zdravko Čolić. Poslije nekoliko mjeseci pjevanja s Ambasadorima 1969. godine, odmah ga je zapazio Kornelije Kovač i pozvao u svoju Korni grupu da zamijeni Dadu Topića. Nakon 1972. Čolić napušta ovu grupu i započinje uspješnu solistiĉku karijeru.

Grupa je u vrijeme postojanja izdala 22 singl ploče, 2 LP ploče, 4 audio kasete.

Najveći uspjeh i popularnost Ambasadori su postigli na festivalu Vaš šlager sezone 1975. godine s pjesmom "Zemljo moja", te na festivalu u Opatiji i na takmičenju za Eurosongu 1976. godine u Den Haagu s pjesmom "Ne mogu skriti svoju bol".

Ubrzo nakon toga i pjevačica Ismeta Dervoz započinje samostalnu pjevačku karijeru, a na njeno mjesto dolazi Jasna Gospić i s njom grupa ostvaruje svoj veliki muzički uspjeh sa pjesmom "Dođi u pet do pet". Međutim, ni Jasna Gospić nije dugo ostala članica sastava. Ubrzo s Ambasadorima počeo je pjevati mladi i do tada nepoznati Hajrudin Varešanović, koji je pjevao u grupi Zov. Godine 1980. Ambasadori su objavili prvi studijski album – pokazat će se da je imao "proročanski" naziv – "Dao sam ti sve što se moglo dati". Nakon toga, Hari Varešanović odlazi na odsluženje vojnog roka u JNA, a Ambasadori ubrzo zatim prestaju sa aktivnim muziĉkim djelovanjem.[3]

Procjenjuje se da je ukupno prodato oko 3 miliona nosača zvuka sa svim objavljenim pjesmama Ambasadora.

Grupa Ambasadori prestaje s radom 1989. godine.

Muzička djela

Singl ploče

Plačem za tvojim usnama / Zapjevaj, (RTV Sarajevo, Beograd Disk), (1971)
Posljednja serenada / Idila jednog mačka / Hej, vi, (Jugoton), (1972)
Srce te želi / Kao rijeka, (Radio Kruševac), (1973)
Sviraj mi, sviraj / Sve što kaže mama, (PGP Radio Kruševac), (1973)
Negdje na nekom moru / Lijepe riječi, (Diskoton), (1974)
Susret / Znam, (Diskoton), (1974)
Zemljo moja / Budi s njom, (Diskoton), (1975)
Pustite da sanjam / Jedan stih, (Diskoton), (1975)
Usne imam da ga ljubim / Prazan je moj dom, (Diskoton), (1976)
Wait For Me (I'll Soon Be There), (EMI), (1976)
Noćas mi se pjesma piše” / Ne mogu skriti svoju bol, (Diskoton), (1976)
Dođi u pet do pet / Jer želim sada sve da znam, (Vaš šlager sezone 1977, Diskoton)
Odrpanče / Voljela bih, (Diskoton), (1977)
Zaboravimo sve / Kad te jednom nađem, (Diskoton), (1977)
Otkriću ti jednu važnu stvar / Ne budi me noću kad sanjam, (Diskoton), (1978)
Tri bijela kruga / Mala luka, (Diskoton), (1978)
Imam jedan strašan plan / Snivaj, snivaj, (Diskoton), (1978)
Neka sve ide do vraga / Pokušaj bar malo, (Diskoton), (1979)
Baš bi bilo dobro / Ne traži me, (Diskoton), (1979)
Ne mogu nam ništa! / Partizan, (Diskoton), (1980)
Vidimo se sutra / Nikad, nikad ti nećeš znati, (Diskoton), (1981)

Albumi

Ambasadori, (Diskoton) (1975)
Dao sam ti sve što se moglo dati, (Diskoton 1980.).
Kompilacije
7276, (Diskoton), (1977)
Ambasadori, (Diskoton), (1978)
Uspjesi i nagrade
Zemljo moja, Vaš šlager sezone 1975.
Ne mogu skriti svoju bol, Opatija 1976. / Evrovizija 1976. u Den Haagu, Nizozemska
Zlatna značka RTV Sarajevo 1976.
Estradna nagrada Jugoslavije 1978.
Estradna nagrada Bosne i Hercegovine 1979.

Festivali

Vaš šlager sezone:

Plačem za tvojim usnama - Vaš šlager sezone '71 (vokal Zdravko Čolić)
Srce te želi - Vaš šlager sezone '73 (vokal Ismeta Dervoz - Krvavac)
Negdje na nekom moru - Vaš šlager sezone '74
Zemljo moja - Vaš šlager sezone '75
Usne imam da ga ljubim - Vaš šlager sezone '76
Dođi u 5 do 5 - Vaš šlager sezone '77 (vokal Jasna Gospić)
Imam jedan strašan plan - Vaš šlager sezone '78
Baš bi bilo dobro - Vaš šlager sezone '79 (vokal Hari Varešanović)
Vidimo se sutra - Vaš šlager sezone '81

Skoplje:

Sviraj mi, sviraj - Skoplje '72 (vokal Ismeta Dervoz - Krvavac)
Opatija:
Lijepe riječi - Opatija '73 (vokal Ismeta Dervoz - Krvavac)
Kao rijeka - Opatija '74
Budi s njom - Opatija '75
Ne mogu skriti svoju bol - Opatija '76 i Evrosong '76
Ne traži me - Opatija '79 (vokal Jasna Gospić)
Split:
Tri bijela kruga - Split '78 (vokal Jasna Gospić)

Zagreb:
Otkriću ti jednu važnu stvar - Zagreb '78 (vokal Jasna Gospić)
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Ambasadori

Post by kreja »

Image

Ambasadori za vrijeme nastupa na Eurosongu 1976. u Den Haagu.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Ambasadori

Post by kreja »

"Plačem za tvojim usnama" / "Zapjevaj" je debitantska singl ploča sarajevske pop grupe Ambasadori i Zdravka Čolića. Zajednički su je objavili Radiotelevizija Sarajevo i beogradska izdavačka kuća PGP RTB 1971. godine. Naslovna pjesma "Plačem za tvojim usnama" prvi put je javno izvedena iste godine na festivalu Vaš šlager sezone uz pratnju Revijskog orkestra RTV Sarajevo, kojim je dirigirao Julio Marić. Muziku i tekst napisao je Zdenko Runjić, a aranžman Josip Jurić. Grupa Ambasadori je sa ovom pjesmom osvojila sedmo mjesto na festivalu Vaš šlager sezone. Muziku i aranžman za pjesmu pod nazivom "Zapjevaj" na B strani singla također je napisao Zdenko Runjić, a muzički aranžman uradio je Božidar Vučur. Obje pjesme na ovom muzičkom singlu urađene su u bržem ritmu u pop i šlager stilu. Uz dobru muzičku pratnju grupe Ambasadori i Revijskog orkestra RTV Sarajevo, Zdravko Čolić je u obje pjesme na ovoj singl ploči na samom početku svoje muzičke karijere pokazao pjevački kvalitet, koji će ga ubrzo odvesti na sami vrh tadašnje jugoslavenske estradne scene.



Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Ambasadori

Post by kreja »

"Posljednja serenada / Idila jednog mačka / Hej, vi" je druga singl ploča sarajevske pop rok grupe Ambasadori. Objavila ga je zagrebačka izdavačka kuća Jugoton 1972. Muziku za naslovnu pjesmu "Posljednja serenada" napisao je Zdenko Runjić, tekst Tomislav Zuppa, a aranžman Andrej Stefanović. Narednu pjesmu "Idila jednog mačka" komponirao je I. Vidović, a tekst je napisao Vlado Miloš. Obje pjesme izvela je grupa Ambasadori uz pratnju Revijskog orkestra RTV Sarajevo, kojim je dirigirao Julio Marić. Komponirane su u pop muzičkom stilu pogodnom za nastupe na pop i šlager festivalima. Muziku za pjesmu "Hej vi" na B strani singla također je napisao Zdenko Runjić, tekst Ivica Krajač, a muzički aranžman uradili su Ivan Vinković, trubač Ambasadora Krešimir Vlašić i gitarist i vođa sastava Slobodan Vujović. Komponirana je u bržem ritmu pop i rok muzike sa zanimljivim puhačkim uvodom i solom na saksofonu u sredini pjesme. U pjesmama na ovoj singl ploči posebno su se istakli pjevačica Ismeta Dervoz, trubač Krešimir Vlašić i saksofonist Andrej Stefanović uz kvalitetnu muzičku pratnju ostalih članova grupe Ambasadori i Revijskog orkestra RTV Sarajevo. Svojim debitantskim muzičkim izdanjem grupa Ambasadori je na samom početku muzičke karijere pokazala pjevački i izvođački kvalitet, koji će ih ubrzo svrstati (zajedno sa Indexima) na sami vrh tadašnje rane sarajevske pop rok scene s početka 1970-ih. Fotografiju i dizajn omota singl ploče uradio je Dragan S. Stefanović.





Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Ambasadori

Post by kreja »

"Srce te želi / Kao rijeka" treća je singl-ploča sarajevske pop-rok grupe Ambasadori. Objavili su je u zajedničkoj produkciji Radio Kruševac i izdavačka kuća Radiotelevizija Sarajevo 1973. Muziku i tekst za naslovnu pjesmu "Srce te želi" napisao je Nenad Vilović, a aranžman trubač Ambasadora Krešimir Vlašić, te gitarist i vođa sastava Slobodan Vujović. Prva javna izvedba ove pjesme bila je na festivalu Vaš šlager sezone 1973. Na B-strani je pjesma "Kao rijeka", za koju je tekst i muziku napisao Ismet Arnautalić, a aranžman Ivan Vinković. Prva javna izvedba ove pjesme bila je na Opatijskom festivalu, a Ambasadore je pratio Revijski orkestar RTV Sarajevo, kojim je dirigirao Arnautalić. Obje pjesme komponirane su u poletnom ritmu pop i šlager stilu, pogodnom za nastupe na festivalima ove vrste muzike.

Posebno su se istakli puhači Krešimir Vlašić na trubi i saksofonist Andrej Stefanović, kao i pjevačica Ismeta Dervoz uz kvalitetnu muzičku pratnju ostalih članova grupe. Ovim izdanjem Ambasadori su potvrdili pjevački i izvođački kvalitet, koji će ih ubrzo svrstati (zajedno s Indexima) u sam vrh tadašnje rane sarajevske pop-rok scene s početka 1970-ih. Fotografiju i dizajn omota singl ploče uradio je Dragan S. Stefanović.



Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Ambasadori

Post by kreja »

"Sviraj mi, sviraj / Sve što kaže mama" četvrta je singl-ploča sarajevske pop-rok grupe Ambasadori. Objavila ga je izdavačka kuća PGP Radio Kruševac 1973. Muziku i tekst za naslovnu pjesmu "Sviraj mi sviraj" napisao je Kemal Monteno, a aranžman saksofonist Ambasadora Andrej Stefanović. Prva javna izvedba bila je iste godine na Skopje festu, a posebno u tu svrhu snimljena je verzija na makedonskom jeziku (pogledati muzički primjer). Na B-strani je pjesma "Sve što kaže mama", za koju je tekst, muziku i aranžman napisao basist Ambasadora Ivan Vinković. Predstavlja jednu od pjesama iz ranog perioda Ambasadora s najizraženijim utjecajem funk muzike, koju je u to vrijeme na Zapadu popularisao američki pjevač James Brown. Obje pjesme komponirane su u poletnom ritmu, a posebno su se istakli puhači Krešimir Vlašić na trubi i saksofonist Andrej Stefanović, kao i pjevačica Ismeta Dervoz, uz kvalitetnu muzičku pratnju ostalih članova grupe. Ovim izdanjem Ambasadori su potvrdili pjevački i izvođački kvalitet, koji će ih ubrzo svrstati (zajedno s Indexima) u sam vrh tadašnje rane sarajevske pop-rok scene s početka 1970-ih. Fotografiju i dizajn omota singl ploče uradio je Dragan S. Stefanović



Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Ambasadori

Post by kreja »

"Negdje na nekom moru / Lijepe riječi" peta je singl-ploča sarajevske pop-rok grupe Ambasadori. Objavila ga je izdavačka kuća Diskoton 1974. Muziku i tekst za naslovnu pjesmu "Negdje na nekom moru" napisao je Kemal Monteno, a aranžman trubač Ambasadora Krešimir Vlašić i gitarist Slobodan Vujović. Prva javna izvedba bila je iste godine na festivalu Vaš šlager sezone te godine, a Ambasadore je pratio Revijski orkestar Radiotelevizije Sarajevo uz dirigentsku palicu Esada Arnautalića. Na B-strani je pjesma "Lijepe riječi", za koju je muziku i aranžman napisao basist Ambasadora Ivan Vinković, a tekst gitarist Slobodan Vujović. Prva javna izvedba ove pjesme bila je iste godine na Opatijskom festivalu. Obje pjesme komponirane su u poletnom ritmu pop i šlager muzike, a predstavljaju dio izvođačkog repertoara iz ranog perioda Ambasadora. Posebno se istakao puhački duet Krešimir Vlašić na trubi i saksofonist Andrej Stefanović, kao i pjevačica Ismeta Dervoz, uz kvalitetnu muzičku pratnju ostalih članova grupe. Ovim izdanjem Ambasadori su potvrdili pjevački i izvođački kvalitet, koji ih je svrstao (zajedno s Indexima) u sam vrh tadašnje rane sarajevske pop-rok scene s početka 1970-ih. Fotografiju i dizajn omota singl ploče uradio je Dragan S. Stefanović.



Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Ambasadori

Post by kreja »

"Susret / Znam" šesta je singl-ploča sarajevske pop-rok grupe Ambasadori. Objavila ga je izdavačka kuća Diskoton 1974. Na A-strani je pop-rok balada "Susret" za koju je muziku, tekst i aranžman napisao gitarist i vođa Ambasadora Slobodan Vujović. Osim kvalitetne pjevačke izvedbe Ismete Dervoz, zanimljiva je i lirska instrumentalna pratnja na flauti i solo na električnoj gitari u sredini pjesme. Na B-strani je pjesma "Znam" za koju je muziku, tekst i aranžman napisao basist Ambasadora Ivan Vinković. Ovom singl pločom Ambasadori su potvrdili pjevački i izvođački kvalitet, koji ih je svrstao (zajedno s Indexima) u sam vrh tadašnje rane sarajevske pop-rok scene s početka 1970-ih. Objavljena je godinu prije njihove prve LP ploče, a fotografiju i dizajn za omot uradio je Dragan S. Stefanović.

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Ambasadori

Post by kreja »

"Zemljo moja / Budi s njom" sedma je singl-ploča sarajevske pop-rok grupe Ambasadori. Objavila ga je bivša izdavačka kuća Diskoton 1975. Na A-strani je jugoslavenska rodoljubna pjesma "Zemljo moja" za koju je muziku, tekst i aranžman napisao Kemal Monteno. Komponirana je u stilu šlagera, a u tekstu pjesme govori se o ljubavi pojedinca prema domovini. U vrijeme kad je nastala, pjesma je bila posvećena jugoslavenskim gastarbajterima koji su odlazili iz Jugoslavije u druge zemlje u potrazi za poslom. Njena prva izvedba bila je na festivalu Vaš šlager sezone te godine, a Ambasadore je pratio Revijski orkestar Radiotelevizije Sarajevo i hor uz dirigentsku palicu Esada Arnautalića. Pjesma započinje lirskim uvodom na oboi za kojom slijede violine i ostatak orkestra s horom. Kvalitetnu interpretaciju Ismete Dervoz obogaćuje zvuk mandoline i diskretna pratnja violina dajući jadranski ugođaj, nakon kojeg dolaze glasni produženi pjevački akcenti Ismete Dervoz i hora pri pjevanju "zemljo moja" kao priprema za vrhunac u pjesmi koji slijedi u refrenu. Nakon glasnog refrena dolazi lagani uvod na oboi s početka pjesme ponavljajući isti svirački redoslijed i završavajući je s refrenom. Ova antologijska pjesma predstavlja lijep primjer doprinosa sarajevske škole pop roka cjelokupnoj tadašnjoj jugoslavenskoj pop rok sceni.[1] "Zemljo moja" je bila jedna od najomiljenijih pjesama Josipa Broza Tita, te je kao takva često bila puštana na zvaničnim prijemima koje je organizirao Tito.[2] Na B-strani je pjesma "Budi s njom" za koju je muziku napisao gitarist i vođa Ambasadora Slobodan Vujović, koji je zajedno sa Kemalom Montenom napisao tekst, dok je aranžman uradio zajedno sa saksofonistom Ambasadora Andrejom Stefanovićem. Prva javna izvedba ove pjesme bila je na Festivalu Opatija 1975. Ovom singl pločom Ambasadori su potvrdili pjevački i izvođački kvalitet, koji ih je svrstao (zajedno s Indexima i Bijelim dugmetom) u sam vrh tadašnje sarajevske pop-rok scene iz sredine 1970-ih. Obje pjesme uvrštene su na njihovoj prvoj LP ploči, a fotografiju i dizajn za omot uradio je Dragan S. Stefanović.
Last edited by kreja on Sat Sep 16, 2023 6:10 am, edited 1 time in total.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Ambasadori

Post by kreja »

1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Ambasadori

Post by kreja »

"Pustite da sanjam / Jedan stih" osma je singl-ploča sarajevske pop-rok grupe Ambasadori. Objavila ga je izdavačka kuća Diskoton 1975. Na A-strani je pjesma "Pustite da sanjam" za koju je muziku i aranžman napisao Andrej Stefanović, a tekst Kemal Monteno. Na B-strani je pjesma "Jedan stih" za koju je muziku, tekst i aranžman napisao gitarist i vođa Ambasadora Slobodan Vujović. Obje pjesme komponirane su u stilu šlagera i pop muzike, a posebno su se istakli svojom kvalitetnom pjevačkom izvedbom Ismeta Dervoz, te instrumentalnom pratnjom ostali članovi ovog nekadašnjeg sarajevskog pop-rok sastava. Ovom singl pločom Ambasadori su potvrdili pjevački i izvođački kvalitet, koji ih je svrstao (zajedno s Indexima i Bijelim dugmetom) u sam vrh tadašnje sarajevske pop-rok scene iz sredine 1970-ih. Obje pjesme uvrštene su na njihovom kompilacijskom albumu "7276". Fotografiju i dizajn za omot uradio je Dragan S. Stefanović.



Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Ambasadori

Post by kreja »

"Usne imam da ga ljubim / Prazan je moj dom" deveta je singl-ploča sarajevske pop-rok grupe Ambasadori. Objavila ga je izdavačka kuća Diskoton 1976. Na A-strani je pjesma "Usne imam da ga ljubim" za koju je muziku napisao Nenad Pavlović, na tekst Marine Tucaković, dok su aranžman uradili muzičari iz grupe Ambasadori. Njihovo muziciranje pratio je Revijski orkestar Radiotelevizije Sarajevo kojim je dirigirao Esad Arnautalić. Ovaj orkestar je zajedno s pratećim pjevačima znatno obogatio zvuk ove antologijske pjesme. Na B-strani je "Prazan je moj dom" za koju je muziku komponirao Aleksandar Džambazov na tekst Andreja Stefanovića, dok je aranžman napisao gitarist i vođa Ambasadora Slobodan Vujović. Obje pjesme komponirane su u stilu šlagera i pop muzike, a posebno su se istakli svojom kvalitetnom pjevačkom izvedbom Ismeta Dervoz, te instrumentalnom pratnjom ostali članovi ovog nekadašnjeg sarajevskog pop-rok sastava. Ovom singl pločom Ambasadori su potvrdili pjevački i izvođački kvalitet, koji ih je svrstao (zajedno s Indexima i Bijelim dugmetom) u sam vrh tadašnje sarajevske pop-rok scene iz druge polovine 1970-ih. Fotografiju i dizajn za omot uradio je Dragan S. Stefanović.



Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Ambasadori

Post by kreja »

"Wait For Me (I'll Soon Be There)" deseta je singl-ploča sarajevske pop-rok grupe Ambasadori. Objavila ga je britanska izdavačka kuća EMI 1976. Na A-strani je pjesma "Wait For Me (I'll Soon Be There)" za koju je muziku napisao gitarist i vođa Ambasadora Slobodan Vujović, na tekst Slobodana Đurašovića, dok su aranžman uradili muzičari iz grupe Ambasadori. Tekst pjesme je preveden na engleski jezik. Njihovo muziciranje pratio je Revijski orkestar Radiotelevizije Sarajevo kojim je dirigirao Esad Arnautalić. Ovaj orkestar je zajedno s pratećim pjevačima znatno obogatio zvuk ove antologijske pjesme. Njena prva javna izvedba bila je na Opatijskom festivalu 21. februara iste godine na kojem su Ambasadori osvojili prvo mjesto. Ubrzo zatim, pjesma je izabrana da predstavlja Jugoslaviju na Eurosongu u Den Haagu. I na tom nastupu orkestrom je dirigirao Esad Arnutalić, a Ambasadori su se plasirali na 17. mjesto sa 10 osvojenih bodova. Na B-strani je ista pjesma pod nazivom "Ne mogu skriti svoju bol" urađena za jugoslavensko tržište. Komponirana je u stilu šlagera i pop muzike, a posebno su se istakli svojom kvalitetnom pjevačkom izvedbom Ismeta Dervoz, te instrumentalnom pratnjom ostali članovi ovog nekadašnjeg sarajevskog pop-rok sastava. Ovom singl pločom Ambasadori su potvrdili pjevački i izvođački kvalitet, a pobjedom na Opatijskom festivalu i nastupom na Eurosongu '76 ostvarili su dobar uspjeh u okviru tadašnje jugoslavenske i sarajevske pop-rok scene iz druge polovine 1970-ih. Fotografiju i dizajn za omot uradio je Dragan S. Stefanović.


Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Ambasadori

Post by kreja »

"Wait For Me (I'll Soon Be There)" deseta je singl-ploča sarajevske pop-rok grupe Ambasadori. Objavila ga je britanska izdavačka kuća EMI 1976. Na A-strani je pjesma "Wait For Me (I'll Soon Be There)" za koju je muziku napisao gitarist i vođa Ambasadora Slobodan Vujović, na tekst Slobodana Đurašovića, dok su aranžman uradili muzičari iz grupe Ambasadori. Tekst pjesme je preveden na engleski jezik. Njihovo muziciranje pratio je Revijski orkestar Radiotelevizije Sarajevo kojim je dirigirao Esad Arnautalić. Ovaj orkestar je zajedno s pratećim pjevačima znatno obogatio zvuk ove antologijske pjesme. Njena prva javna izvedba bila je na Opatijskom festivalu 21. februara iste godine na kojem su Ambasadori osvojili prvo mjesto. Ubrzo zatim, pjesma je izabrana da predstavlja Jugoslaviju na Eurosongu u Den Haagu. I na tom nastupu orkestrom je dirigirao Esad Arnutalić, a Ambasadori su se plasirali na 17. mjesto sa 10 osvojenih bodova. Na B-strani je ista pjesma pod nazivom "Ne mogu skriti svoju bol" urađena za jugoslavensko tržište. Komponirana je u stilu šlagera i pop muzike, a posebno su se istakli svojom kvalitetnom pjevačkom izvedbom Ismeta Dervoz, te instrumentalnom pratnjom ostali članovi ovog nekadašnjeg sarajevskog pop-rok sastava. Ovom singl pločom Ambasadori su potvrdili pjevački i izvođački kvalitet, a pobjedom na Opatijskom festivalu i nastupom na Eurosongu '76 ostvarili su dobar uspjeh u okviru tadašnje jugoslavenske i sarajevske pop-rok scene iz druge polovine 1970-ih. Fotografiju i dizajn za omot uradio je Dragan S. Stefanović.

Spisak pjesama
Dođi u pet do pet
Zaboravimo sve
Kad te jednom nađem
Odrpanče
Voljela bih
Imam jedan strašan plan
Snivaj
Mala luka
Tri bijela kruga
Jer želim sada sve da znam
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Ambasadori

Post by kreja »





Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Ambasadori

Post by kreja »





Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Ambasadori

Post by kreja »







Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Ambasadori

Post by kreja »

"7276" jest prvi kompilacijski album sarajevske pop-rok grupe Ambasadori. Objavila ga je izdavačka kuća Diskoton 1977. Na albumu se nalazi dvanaest pjesama, koje su snimljene i objavljene na njihovim singl-pločama između 1972-1976. Muziku, tekstove i aranžmane napisali su bas-gitarist Ivan Vinković, gitarist i vođa Ambasadora Slobodan Vujović, kao i Kemal Monteno. Osim njih, tu su kompozitori i tekstopisci iz drugih nekadašnjih jugoslavenskih muzičkih središta: Nenad Vilović, Nenad Pavlović, Željko Šoletić, Slobodan Đurasović. Ovim kompilacijskim albumom Ambasadori su predstavili svojoj slušalačkoj publici pregled pjesama koje su izvodili na festivalima Vaš šlager sezone, Opatijski festival i Skopje fest, balada, kao i pjesama odsviranih u pop-rok i funk stilu. Posebno se ističe pjesma "Zemljo moja", koja je ostvarila veliki uspjeh kod publike nakon njenog objavljivanja 1975. i predstavlja zaštitni znak Ambasadora. Pjevački i izvođački kvalitet ovog sastava svrstao ih je (zajedno s Indexima) u sam vrh tadašnje rane sarajevske pop-rok scene s početka 1970-ih.

Spisak pjesama

Zemljo moja
Sviraj mi, sviraj
Susret
Negdje na nekom moru
Usne imam da ga ljubim
Srce te želi
Ne mogu skriti svoju bol
Noćas mi se pjesma piše
Jedan stih
Budi s njom
Pustite da sanjam
Hej, vi
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Ambasadori

Post by kreja »

Članovi i saradnici grupe
Poznatiji članovi grupe ili saradnici bili su :

Vokalni solisti

Zdravko Čolić
Ismeta Dervoz-Krvavac
Jasna Gospić
Hajrudin Varešanović

Orguljaši, klavijaturisti

Robert Ivanović
Vladimir Pravdić
Sead Džumhur
Miroslav Maraus
Sinan Alimanović
Neven Pocrnjić
Ranko Rihtman
Damir Jurišić
Darko Arkus

Basisti

Slavko Jerković
Zlatko Hold
Ivan Vinković
Enes Bajramović
Hrvoje Tikvicki
Nenad Čikojević
Edo Bogeljić
Nazif Dinarević

Bubnjari

Tihomir Doleček
Perica Stojanović
Miroslav Šaranović
Sead Avdić
Dragan Nikačević
Velibor Čolović

Saksofonisti

Ivica Sindičić
Andrej Stafanović

Trombonist

Srdjan Stefanović

Trubač

Krešimir Vlašić

Gitarist

Slobodan Vujović
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

Post Reply