IZ zivota poznatih muzicara

Teme o muzici - muzički klipovi, diskografije i slično
User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »



Image

Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Hans Florian Zimmer (rođen 12. septembra 1957) njemački je kompozitor filmske muzike i muzički producent. Osvojio je dva Oskara i četiri Grammyja, a nominovan je za dva Emmyja i Tonyja. Također je uvršten na listu 100 najboljih živućih genija koju je objavio The Daily Telegraph.

Njegova djela važna su po integraciji zvukova elektronske muzike s tradicionalnim orkestarskim aranžmanima. Od 1980-ih komponovao je muziku za više od 150 filmova. Njegova djela uključuju Kralj lavova (za koji je osvojio Oskara za najbolju originalnu muziku 1995), Gladijator, Posljednji samuraj, serijal Pirati s Kariba, trilogiju Vitez tame, Početak, Međuzvjezdani i Dunkirk. Osvojio je drugu nagradu Oskara za Dune 2022.

Prvi dio karijere proveo je u Ujedinjenom Kraljevstvu prije nego što se preselio u Sjedinjene Američke Države. Šef je odjela za filmsku muziku u studijima DreamWorks Pictures i DreamWorks Animation i radi s drugim kompozitorima posredstvom kompanije koju je osnovao, Remote Control Productions, ranije poznate kao Media Ventures. Njegov studio u Santa Moniki u Kaliforniji ima širok spektar računarske opreme i klavijatura, što omogućava brzo kreiranje demo verzija filmskih partitura.



1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Zvonimir „Zvonko“ Bogdan (rođen 5. januara 1942. u Somboru) je srpski pevač narodne i pop-folk muzike. Pored toga što je poznat kao pevač, on je takođe i kompozitor, slikar, pesnik i džokej. Prepoznatljiv je i po svojim učtivim i džentlmenskim manirima. Njegove pesme nose mirise ravnice, prošlih dana, boemskog života, Dunava. One pevaju o ljubavi, konjima koji slobodno jure, ženama.

U mladosti je bio oženjen glumicom Gizelom Vuković- U Subotici poseduje vinariju „Zvonko Bogdan“.

Zvonko Bogdan peva originalne i tradicionalne pesme (naročito one vezane za Bunjevce) uz pratnju tamburaškog orkestra. Prvu autorsku pesmu „Svake noći tebi pevam“ snimio je 3. decembra 1968. godine. Jedna od pesama po kojoj je poznat, a koju je sam komponovao je "Ej, salaši na severu Bačke" koju je napisao 16. februara 1971. 45 godina rada obeležio je koncertom 24. novembra 2013. u Sava centru.

Neke od njegovih najpoznatijih autorskih pesama su:

Ej, salaši na severu Bačke
Već odavno spremam svog mrkova
Prošle su mnoge ljubavi
Govori se da me varaš
Kraj jezera jedna kuća mala
Neko sasvim treći
O tebi pevam najdraži grade
Beše jedan čovek
Jedan stari kontrabas
Ljubav
Ne mogu se setit' leta
Bunjevačko prelo
Šta li radi moja ljubav
Doći ću ti ko u staroj pismi
Spušta se noć na ravni Srem

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »







Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Nikodimos Kabarnos je teolog, doktor komunikologije – teologije, filmski i televizijski reditelj, producent zvuka, pijanista, horski dirigent i solista, koji se posvetio vizantijskoj muzici i učinio je dostupnijom ljudima širom sveta putem interneta.


Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Anđelka Bego-Šimunić (23. oktobar 1941. – 9. februar 2022.) je bila bosansko-hercegovačka kompozitorka. Studirala je na Muzičkoj akademiji u Sarajevu

Studirala je kompoziciju na akademiji kod Ivana Brkanovića i Miroslava Špilera, a magistrirala 1973. godine. Kasnije je predavala teoriju u Srednjoj muzičkoj školi u Sarajevu. Akademiji se pridružila 1975. godine, a kasnije je postala asistent (1985) i redovni profesor na akademiji, gdje je među njenim studentima i Igor Karača. Od 1986. do 1992. bila je predsjednica Udruženja bosanskohercegovačkih kompozitora (1986–1992) i jedan od glavnih organizatora festivala Dani muzičkog stvaralaštva.

Njena muzika je uglavnom neoklasičnog stila, pod uticajem proširenog tonaliteta i tretmana forme Sergeja Prokofjeva, sa elementima neoromantizma, posebno u stilu Franca Lista, i ranog ekspresionizma. Ovdje se radovi povremeno odnose na bosanski folklor.


Kompozicija Zov za klarinet in A i klavir (2001) postmodernističkog diskursa, pomiruje njena dosadašnja kompozitorska usmjerenja u okvirima neoklasicizma, impresionizma i ekspresionizma. Materijal i kompozicioni tretman u djelu dio su jedne tradicije koja služi kao izvor informacija u kreiranju zamisli.


Koncertni stav (1971) nastao je nakon temeljitog, strpljivog i predanog rada na orkestraciji i konstruktivističkom pristupu kompozicionog postupka, koji se ogleda u traganju za idejom i njenim radom kroz simfonijsku fakturu djela.

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Vinnie Paul Abbot je američki bubnjar, rođen 11. marta 1964. godine u Dallasu, Texas, SAD.

Bio je član bivše grupe Hair-Metal, a poslije od 1990. godine član neo-thrash-metal grupe Pantera.

Vinnie Paul je svirao u laganom kao i brzom tempu komplikovane Double-Bas-Figure (triole itd.), primjeri se mogu naći u pjesmi "Becoming" sa albuma "Far beyond Driven" iz 1994 godine.

Poslije raspada grupe Pantera on i njegov brat Dimebag Darrell osnivaju grupu Damageplan. Osmog decembra 2004. godine je u toku koncerta ubijen Dimebag Darrell od strane Nathana Galea, zbog čega dolazi do raspada grupe. Projekt Rebel Meets Rebel, na kojem su njih dvojica zajedno sa David Allan Coe već duže vremena radili također je napušten.

Muzički materijal koji je ostao, Vinnie Paul je izdao u maju 2006. godine pod istim imenom.

2006. godine, Vinnie osniva novi projekt, Hellyeah, koji se objavljuje 2007. pod istim imenom.
Image



Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Prezime Ukraden potiče od Bojanića i Pavlovića koji su živjeli negdje na granici Crne Gore i Hercegovine. Doselili su se u Imotsku Krajinu prije više od 200 godina. Jedan od njih je ukrao djevojku, koju nije smio ukrasti, i tako je nastalo to malobrojno prezime.
U Imotskom je živjela do druge godine uz baku i djeda a zatim odlazi sa roditeljima u Višegrad, gdje je živjela do polaska u osnovnu školu.
Nedin otac je imao običaj da priča da je on prvi otkrio smisao za pjevanje kod svoje kćerke. U jednom intervjuu je kazao:
"Bilo je to u prvim godinama u Višegradu. Imali smo jednu staru komšinicu Lutvu. Ona je posebno voljela Nedu. Stara Lutva je učila da pjeva sevdalinke, između ostalih i onu "Moj dilbere kud se šećeš...
" Neda je brzo "uhvatila" pjesmu,okrenula se Lutvi i rekla:
"To se ovako pjeva...." I tako je stara komšinica priznala da je Neda naučila pjevati sevdalinku,a imala je tada samo pet godina..



Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

Post Reply