Ljubavne pjesme

Teme o muzici - muzički klipovi, diskografije i slično
User avatar
Vanilla
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1412
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Ljubavne pjesme

Post by Vanilla »

Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1529
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Ljubavne pjesme

Post by Vjetar »


User avatar
Vanilla
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1412
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Ljubavne pjesme

Post by Vanilla »

1
1 Image
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

Rum
Stažista
Stažista
Reactions: 15
Posts: 26
Joined: Wed Aug 26, 2020 11:53 pm

Re: Ljubavne pjesme

Post by Rum »


User avatar
Vanilla
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1412
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Ljubavne pjesme

Post by Vanilla »

1
1 Image
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Vanilla
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1412
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Ljubavne pjesme

Post by Vanilla »

Jackie Kennedy wrote this (as a letter) shortly after JFK was assassinated



Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2786
Posts: 5323
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Ljubavne pjesme

Post by Skitnica »


User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 583
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Ljubavne pjesme

Post by Ina »

<3

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2786
Posts: 5323
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Ljubavne pjesme

Post by Skitnica »


User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2786
Posts: 5323
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Ljubavne pjesme

Post by Skitnica »

1
1 Image

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 583
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Ljubavne pjesme

Post by Ina »


User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2786
Posts: 5323
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Ljubavne pjesme

Post by Skitnica »


User avatar
Vanilla
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1412
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Ljubavne pjesme

Post by Vanilla »



:inl.
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 583
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Ljubavne pjesme

Post by Ina »


User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 583
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Ljubavne pjesme

Post by Ina »


User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 583
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Ljubavne pjesme

Post by Ina »


User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 583
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Ljubavne pjesme

Post by Ina »

1
1 Image

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 583
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Ljubavne pjesme

Post by Ina »


User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 348
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Ljubavne pjesme

Post by kreja »



Leonard Koen, čovjek koj je odgovoran za neke od najljepših stihova o ljubavi koje je ovaj svijet ikada čuo, imao je taj rijedak talenat da od običnih riječi stvara čaroliju koja spaja ljude širom svijeta, prevazilazi sve jezičke, geografske i religijske barijere i dira pravo u srce.

Baš takva je "Dance me to the end of love", himna ljubavi i jedna od njegovih najpoznatijh pesama. Ali, malo ko zna da je pjesnik ljubavi inspiraciju za predivne stihove dobio iz najvećeg užasa u istoriji.

"Dance me to your beauty with a burning violin

Dance me through the panic 'til I'm gathered safely in

Lift me like an olive branch and be my homeward dove

Dance me to the end of love"

Zamislite samo koliko je parova prvi ples na svadbi odigralo baš uz te nježne riječi i hrapav glas Leonarda Koena. "Dance me to the end of love" prvi put je objavljena 1984. godine na Koenovom albumu "Various Positions" i odmah je postala svjetski hit - koji se i dan danas rado sluša uz čašu vina i zagrljaj voljene osobe. Melodija prati tipičan grčki folk ples Hasapiko, što i ne čudi, budući da je Koena veliki dio života vezivao za grčko ostrvo Hidra - tu je upoznao Norvežanku Merien, ženu koju je volio do kraja života, iako nisu bili zajedno.

Veliki broj njegovih najnježnijih pjesama inspirisan je baš tom ženom, pa se tako dugo vjerovalo da je i ova himna ljubavi posvećena njoj. Ali, Koen je u intervjuu 1995. godine za CBC radio otkrio da je inspiracija došla sa mnogo, mnogo mračnijeg mesta. Ova pjesma zapravo, kroz ljubavne stihove, priča o patnji, smrti i stradanju.


"Interesantno je kako porijeklo svake pjesme vodi do zrnceta, do sjemena koje vam neko da ili koje vam svijet da i to je ono što proces pisanja pjesme čini mističnim. Međutim, ta pjesma nastala je pošto sam čuo ili pročitao ili saznao da su u logorima smrti gudački kvarteti bili primorani da sviraju pored krematorijuma. Svirali su dok se odigravao horor, a sudbina tih ljudi bio je taj isti horor. Svirali su klasičnu muziku dok su njihovi sapatnici zavorenici ubijani i spaljivani. Taj stih "Igraj sa mnom do tvoje ljepote, uz goruću violinu" govori o ljepoti postojanja i o njegovom kraju", ispričao je pjesnik.

Koen je rođen i odrastao u uglednoj jevrejskoj porodici i bio je izrazito religiozan, što se odražavalo i u njegovoj muzici i na nastupima. Ali, njegova poruka nikad nije bila očigledna, uvijek je kroz stihove koje pjeva slao mnogo dublju i snažniju poruku - baš to je bio slučaj i sa ovom pjesmom.

Zanimljivo je da je "Dance me to the end of love" i naziv djela škotskog slikara Džeka Vetriana, romantične slike para koji pleše na svadbi. Slika je inspirisana baš Koenovom pjesmom, ali izgleda da je i slikaru promaklo pravo značenje njegovih reči.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 348
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Ljubavne pjesme

Post by kreja »

Ja poželim noćas
Oči boje lavande...
I bisere njene
Što ih usnama skriva…

Vrati mi Bože
Oči boje lavande
Jer sutra će kiše
isprati sve, isprati sve…“

Bili su vrlo mladi… Ona je imala plave oči, no ne kakve imaju druge. Njezine su bile specifične - boje lavande. Njemu su te oči bile toliko posebne, da joj je odlučio posvetiti pjesmu. Njegovo ime jest Denis Maričić i autor je glazbe i teksta pjesme „Oči boje lavande“.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 348
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Ljubavne pjesme

Post by kreja »

Bacila je sve niz rijeku…..Riječi su kultne pjesme grupe Indexi iza koje stoji potresna priča o pobačaju.

Pjesma je objavljena 1975. godine ali mnogi ne znaju njezino pravo značenje. Čuvena pjesma Indexa, „Bacila je sve niz rijeku” je priča o dvije velike ljubavi pjevača “Indeksa”, Davorina Popovića, ali i Kemala Montena, autora pjesme. Davorin Popović bio je zaljubljen u anonimnu djevojke iz Sarajeva. Uoči vjenčanja, djevojka je abortirala i nestala bez da je njemu išta rekla. Mnogo godina kasnije, na koncertu u Švedskoj, Davorinu Popoviću se učinilo da ju vidi s bine, ostavio je mikrofon i sjurio se u publiku. Međutim, nije je našao i više je nikad nije vidio.

Evo kako je ovu potresnu priču prepričao sam autor ovog teksta, Kemal Monteno:

– Davorin je imao curu, bili su pred brakom. Velika je to ljubav bila. I njoj se ukazala prilika da ide u Ameriku. Ali već je bila trudna i ona se odluči, ono… pobaciti bez da Davorinu išta kaže. I tako je nastao taj dio pjesme: “nosila je našu ljubav, našu sreću prvi cvijet, bacila je sve niz rijeku i pošla u drugi svijet”.

Onda sam se sjetio i jedne priče kad sam se ja zaljubio u neku djevojku iz Čapljine. Ja bio poludio! – plus 80 a ja ju idem tražiti, a ne znam ni gdje stanuje ni ništa. Ja sam došao s’onim “Ćirom” do Čapljine. Izašao na plus 80 i hodam sam k’o budala po gradu i gledam ne bih li je sreo. Kad ja vidim u bašći… ja pogledam…ona bosa, u nekoj haljinici i neko cvijeće… ja pogledam… kad ona!

Sjetio sam se te slike i tako sam počeo pjesmu s prvom strofom, nakon čega sam prešao na ovu Davorovu potresnu priču…., ispričao je Kemal Monteno svojedobno medijima.

Bacila je sve niz rijeku

Stajala je usred bašte
ko najljepši cvijet
kao da je dio mašte
i muzike te

1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 348
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Ljubavne pjesme

Post by kreja »

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2786
Posts: 5323
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Ljubavne pjesme

Post by Skitnica »


User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 348
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Ljubavne pjesme

Post by kreja »

Nećete ostati ravnodušni ni kada čujete o čemu se radi u pjesmi „Tu noć kad si se udavala“, koju pjeva Prljavo Kazalište. Jasenko Houra, član benda, prije polaska u vojsku pitao je svoju tadašnju djevojku hoće li ga čekati. Iako je rekla da hoće, po povratku kući čekalo ga je ružno iznenađenje. Grupa je imala zakazanu svirku za vjenčanje koje je, ispostavilo se, bilo njeno vjenčanje.

Postoji još jedna tužnija verzija ove i ovako tužne priče. Prema toj verziji djevojka je, kada ga je vidjela, pucala sebi u glavu.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 643
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Ljubavne pjesme

Post by Grofica »

Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

Post Reply