Žene slikari

Teme vezane za slikarstvo. Poznati slikari, njihova djela, vaša djela...
Post Reply
User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Žene slikari

Post by kreja »

Ove djevojke su promjenile pravila igre i postavile nova, utrle su mnogo lakši put sa mnogo manje prepreka za
nove generacije žena u slikarstvu.

Louise Élisabeth Vigée Le Brun (1755–1842)

Image

Autoportret sa slamnatim šeširom, 1782.

Mary Cassatt (1844–1926

Image

U loži" iz 1878.,
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Žene slikari

Post by kreja »

Irena Gendelman


Image

Image

Image

Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Žene slikari

Post by kreja »

Lavinia Fontana

Image

Lavinija Fontana ital. Lavinia Fontana, (r. 24. avgusta 1552. u Bolonji – u. 11. avgusta 1614 u Rimu.) bila je bolonjska slikarka manirista najpoznatija po svojim portretima. Obučavao ju je otac Prospero Fontana koji je takođe bio slikar. Bila je aktivna u Bolonji i Rimu. Smatra se prvom umjetnicom koja je ostvarila karijeru u Zapadnoj Evropi jer je živjela od prihoda svoje umjetnosti. Izdržavala je svoju porodicu od slikarstva, a njen suprug je bio njen agent i preuzeo na sebe odgovornost odgajanja njihove jedanaestero dece. Ona je možda bila prva žena umetnica koja je slikala ženski akt, ali ovo je tema o kojoj istoričari još uvijek vode rasprave.

Image

Image

Image

Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

Post Reply